Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 19 yılı değerlendirdi

0

[ad_1]

Daha fazla mesaj

Sadakatsiz 36. Bölüm Fragmanı İzle Kanal D 27 Ekim Youtube…

Lille Sevilla maç özeti izle Youtube Exxen Lille Sevilla…


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iktidarları döneminde Türkiye’nin iktisat, çevre ve şehircilik, enerji, ziraat, kültür ve gezim, dışişleri, müdafa endüstri, endüstri ve teknoloji alanında geldiği noktayı Twitter adreslerinden grafiklerle paylaştı.


Ekonomide gelinen noktayı aktarırken senelik büyümeyi averaj yüzde 1’in altından yüzde 5,1’e getirdiklerini belirten Erdoğan, “Yatırımlarımızı senelik 70 milyar lira seviyesinden 1,4 trilyon liraya çıkardık. İhracatımızı 36 milyar dolardan 2020 senesinde 170 milyar dolara yükselttik. Cari açığı 2019 senesinde fazlaya dönüştürmeyi başarmıştık, inşallah tekrardan aynı tabloyu göreceğiz” açıklamasını yapmış oldu.


 


 


“19 yılda 9 milyon kişiye iş bulduk”


19 yılda 9 milyon kişiye iş bulduklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomide öteki yapılanları ise şöyleki sıraladı:


“Merkez Bankası rezervlerimiz şu an 109 milyar seviyesinde. Süreci tamamlanan işlemlerle yakında 115 milyar doların üstüne çıkacak. Nüfusumuzun 66 milyon olduğu dönemde 238 milyar dolar olan ulusal gelirimizi, 960 milyar dolara kadar yükseltmiştik. Son yıllarda bir miktar düşüş yaşasak da, en kısa sürede trilyon doların üstüne çıkartacağız ulusal gelirin satın alma gücü paritesinde 17’nci basit 11’inci sıraya çıktık. Kamu ve {özel sektör} borçlanmasında gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler içinde en düşük orana haiz devletlerden biriyiz.”


“540 milyar metreküp organik gaz rezervi keşfettik”


Cumhurbaşkanı Erdoğan, çevre ve şehircilik, enerji, ziraat, kültür ve gezim alanlarındaki gelişimleri de aktardı.


Atık su arıtma hizmeti verilen belediye nüfusunun yüzde 35’ten yüzde 90’a ulaştığını bildiren Erdoğan, “79 ilde 60,6 milyon metrekarelik alanda 369 tane millet bahçesi projesini hayata geçiriyoruz. 1milyon 100 bin konut ürettik ve 2,5 milyon konutun dönüşümünü tamamladık” bilgisini paylaştı.


 


 


Tarımsal gayri safi yurt içi hasılanın 37 milyar lirayı bile bulmadığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun 2020’de 333 milyar lirayı geçtiğini belirtti.


19 yılda 165 milyar lira tarımsal destek sağlandığını vurgulayan Erdoğan, “Orman varlığını 20,8 milyon hektar seviyesinden aldık 22,9 milyon hektara çıkardık” ifadesini kullandı.


TANAP ve TürkAkım projelerini tamamladıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüzer LNG depolama ve gazlaştırma ünitelerinden ilkini İzmir’de, İkincisini Hatay’da devreye aldıklarını anımsattı. Erdoğan, “540 milyar metreküp organik gaz rezervi keşfettik.” açıklamasında bulunmuş oldu.


“Dış temsilcilik sayımızı 163’den 252’ye ulaştırdık”


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iktidarları döneminde dışişleri, müdafa endüstri ile endüstri ve teknoloji alanında yaptıklarını da aktardı.


Dış temsilcilik sayısını 163’den 252’ye ulaştırdıklarının altını çizen Erdoğan, Türkiye’yi dünyanın en büyük beşinci temsil ağına haiz ülkesi haline getirdiklerini belirtti.


 


 


Müdafa endüstri projelerini 62’den 750’ye yükselttiklerini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu detayları paylaştı:


“Müdafa sanayii projelerinin bütçesi 5,5 milyar dolardan 75 milyar dolara ulaştı. Dünyanın sayılı insansız hava aracı üreticisi ve ihracatçısı ülkeleri arasına girdik. Organize endüstri bölgesi sayımızı 192’den 325’e çıkardık. 22 sanayi bölgesi, 79 teknopark kurduk. Uzay Ajansı’nı faaliyete geçirdik, Ulusal Uzay Programımızı belirledik. Yerli otomobil süreci planlandığı şekilde yürüyor, 2023 senesinde kendi otomobilimizi yollarda göreceğiz.”[ad_2]

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku