Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye otomotiv üretim merkezi olacak

0 5

[ad_1]

Ford Otosan ile Ford Avrupa içinde yapılacak satın alma sözleşmesinin imza törenine şahitlik edeceklerini ifade eden Erdoğan, böylece Türkiye’yi küresel rekabette ileriye taşıma, teknoloji ve üretim üzerine dönüştürme yolunda mühim bir adım daha atmış olacaklarını söylemiş oldu.

Erdoğan, Ford Otosan’ın Aralık 2020’de 2 milyar avroluk yatırım planını kamuoyu ile paylaştığını anımsattı.

“Üretim kapasitesi 650 bine yükselecek”
Bu stratejik yatırım planını, proje bazlı devlet yardımı kapsamına alarak, kendilerine ihtiyaç duyulan her türlü desteği verdiklerini ifade eden Erdoğan, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bu topraklarda üretim icra eden, istihdam elde eden, ülkemizin gücüne ve potansiyeline inanan tüm yatırımcılara haiz çıkmaya devam ediyoruz. Bugünkü imza töreni, devletimizin yatırımlarla ilgili kuşatıcı ve destekleyici tavrının en güzel örneğidir. Ford Otosan halihazırda Türkiye’deki otomotiv üretiminin ve ihracatının yüzde 25’ini gerçekleştirerek 12 bin 500 insanımıza istihdam sağlıyor. Yüzde 70’i gören yerlilik oran, yüzde 90’a varan ihracat oranı ile firmamız, ülkemizin kalkınmasında oldukca tehlikeli sonuç rol oynuyor. Türkiye otomotiv sanayinin elektrikli ve bağlantılı araçlarla dönüşmesini sağlayacak bu yatırımla Ford Otosan araştırma-geliştirme, ihracat üretim ve katma kıymet tesiri 10 yıla yayılacak büyük bir vizyon ortaya koymaktadır. Proje tamamlandığında Ford Otosan’ın 440 bin olan üretim kapasitesi 650 bine yükselecek, Kocaeli’nde üretilip Avrupa’ya ihraç edilen ticari araçlarla Türkiye’nin liderliği daha da perçinlenecektir.”

Erdoğan, projenin devreye alınmasıyla Ford haricinde Volkswagen şirketi için de 1 tonluk ticari vasıta üretimi yapılacağını dile getirdi.

Kurulacak tesiste, bir tek dizel ve benzinli araçlar değil, kullanımı giderek yaygınlaşan elektrikli araçlar ile batarya üretiminin de olacağını, bu şekilde 130 bin adetlik bir batarya kapasitesinin de ülkeye kazandırılacağını özetleyen Erdoğan, “Yatırım yardımıyla geleceğin otomotiv sanayisinde, elektrikli ve bağlantılı ticari araçların en büyük üretim merkezi Türkiye olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, yatırımla bölgede ilave 3 bin kişilik direkt istihdam oluşacağını, Ford Otosan’ın toplam istihdam sayısının böylece 15 bini aşacağını belirtti.

“Ford Otosan ihracatını 13 milyar dolara çıkartacak”
Bu yatırımın yan sanayiye ciddi katkılar yapmasını, burada ilave 15 bin kişilik dolaylı istihdam gerçekleştirilmesini beklediklerini vurgulayan Erdoğan, şunları söylemiş oldu:

“Ford Otosan yeni yatırımlarıyla ihracatını senelik 5,9 milyar dolardan 13 milyar dolara çıkartacak. Şu an aramızda bulunan Ford Avrupa Başkanı Sayın Stuart Rowley, bu tesiste üretilecek araçları, Avrupa pazarında satmak suretiyle bizlere alım zamanı veriyor. Haiz olduğu ihracat kapasitesiyle bu yatırım, cari dengemize de oldukca ciddi katkı elde edecektir. Yatırımın bununla beraber Türk mühendislerine elektrikli araçlar ve batarya mevzusunda tasarım geliştirme ve yazılım benzer biçimde alanlarda ciddi kabiliyetler de kazandıracağına inanıyorum. Otomotiv sektörünün geleceğine Türkiye’de yatırım icra eden Ford Otosan’ı şahsım, milletim adına yürekten kutlama ediyorum.”

Erdoğan, Türkiye’de yatırım icra eden yerli ve internasyonal şirketlere her gün yenilerinin eklenmesinin arkasında son 18 yılda uyguladıkları girişimci dostu politikaların bulunduğunu aktardı.

Hayata geçirdikleri reformlarla yatırımcılar arasındaki yerli-yabancı ayrımını ortadan kaldırarak, hepimiz için cazip bir yatırım iklimi oluşturduklarına dikkati çeken Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulunmuş oldu:

“Hususi sektörü kalkınma çabalarımızın lokomotif haline getirmek için firmalarımıza ihtiyaç duyulan her türlü teşviki sağladık. Yurt dışı seyahatlerimizde düzenlediğimiz iş forumlarında girişimcilerimizi buluşturarak, yeni ortaklıkların, iş birliklerinin kurulmasına vesile olduk. Hiçbir fark yapmadan, sınırlarımız içinde ve haricinde firmalarımızın meseleleriyle bizzat ilgilendik, sorunlarının çözülmesi için çaba harcadık. Hamdolsun bu emeklerimizin meyvesini de müdafa sanayiinden ihracata, müteahhitlik hizmetlerinden turizme kadar her alanda fazlasıyla topladık. Fazlaca değil daha 15 yıl öncesine kadar son aşama sınırı olan ticaretimizin olduğu ülkelerde hamdolsun bugün Türk malı ürünler kullanılıyor. Müdafa endüstri ürünlerimize yönelik rağbet giderek artıyor. Her ne kadar geçen yıl salgından dolayı düşmüş olsa da gezgin sayımız her yıl üstün dereceli kırıyor. İhracatımızın hem miktarı hem kalitesi hem de ihraç ettiğimiz ülke sayısı günden güne yükseliyor. Ülkemiz, kuvvetli endüstri altyapısı, teknolojik yetkinlikleri, nitelikli iş gücü, tedarik zincirlerindeki avantajlı konumu ve kapsamlı teşvik sistemiyle dünyanın her yerinden yatırımları cezbediyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz 18 yılda 79 binin üstünde yatırım projesi için teşvik belgesi düzenlendiğini, bu belgelerden 136’sının motorlu kara taşıtları imalatı sektöründe etkinlik gösteren yerli ve internasyonal firmalarla ilgili bulunduğunu beyan etti.

Erdoğan, Kovid-19 salgınında birçok ülkenin ekonomik bakımdan daralma yaşarken, Türk ekonomisinin toparlanma sürecini başarıyla yürüttüğünü bildirdi.

Türkiye aleyhine meydana getirilen onca propagandaya karşın 2020 yılını yüzde 1,8’lik bir gelişme oranıyla kapattıklarını anımsatan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bu oranla Çin’in arkasından G20 içinde en yüksek gelişme kaydeden ülke olduk. Ekonomideki bu başarının kahramanlarının en başlangıcında imalat sanayimiz geliyor. İmalat sektörümüz, geçen senenin dördüncü çeyreğinde kaydettiği yüzde 10,5’luk büyümeyle gayri safi yurt içi hasılaya en oldukca katkı elde eden sektör oldu. Gene bu zamanda G20’de endüstri üretimi en oldukca artan devletler içinde yer aldık. Endüstri sektörümüz, salgın şartlarında 337 bin ilave istihdam oluşturarak başarısını daha da perçinledi. Bu süreçte, otomotiv sektörümüz de 25 milyar doların üstünde ihracat yaparak, dış ticaretimizdeki önder konumunu sürdürdü. Geçen yıl 5 kıtada 180 ülkeye 900 binin üstünde taşıtın ihracını yaptık. Salgının sebep olduğu sıkıntılara karşın 2020’de yakaladığımız bu ivme 2021 senesine kuvvetli bir başlangıç yapmamızı sağlamış oldu.”

“Rekabet ortamı tekrardan şekilleniyor”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ocak 2021 döneminde, Endüstri Üretim Endeksinin senelik bazda yüzde 11,9, aylık bazda ise yüzde 1 artığını belirterek, benzer şekilde ihracatın da aynı dönemde senelik bazda yüzde 2,3, aylık bazda yüzde 1,6 yükseldiğini aktararak, 2021 senesini salgınla mücadelenin zafere taşındığı ve orta vadede nitelikli gelişme dönemine girildiği bir yıl olarak değerlendirdiklerini söylemiş oldu.

Coğrafi konumu, kuvvetli altyapısı, şoklara karşı kazanılmış olduğu dirençle Türkiye’nin Kovid-19 sonrası tekrardan şekillenecek küresel sistemde hak etmiş olduğu yeri muhakkak alacağına inandığını dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“Teknolojide yaşanmış olan süratli değişimle beraber rekabet ortamı da tekrardan şekilleniyor. Suni zeka, makine öğrenmesi, büyük veri, nanoteknoloji, biyoteknoloji, robotik benzer biçimde alanlarda kaydedilen ilerlemeler, üretimi, tüketimi, toplumsal dokuyu ve politikaları hızlıca dönüştürüyor. Yakın bir gelecekte akıllı otonom vasıta teknolojilerini de hayatımızda yaygın şekilde kullanmaya başlayacağız. Bu değişiklik süreci, 10 senelerdir kendi yerli otomobilini üretme imgesel kuran ülkemiz için pek oldukca fırsatı ve tehdidi beraber barındırıyor. Geleneksel motorlu vasıta teknolojilerinin baskın olduğu dönemlerde, yeni bir marka ile sektöre girmek zorken, artık şartlar eşitlenmiş durumdadır. Bu durum, mevcut otomotiv üreticilerini de geleceğin teknolojilerini içeren yeni yatırımlara zorlamaktadır.”

“Bilim insanlarını Türkiye’ye çağrı ediyorum”
Ford Otosan’ın Kocaeli’ndeki yatırımının bu dönüşümün en güzel örneklerinden birini teşkil ettiğini belirten Erdoğan, “Ikimiz de bir taraftan bu yatırımları teşvik ederken, öteki taraftan da yerli markamızı geliştirerek vatanımızda rekabetçi bir iklim oluşturmak istiyoruz.” dedi.

Türkiye’nin önüne serilen zamanı fırsat penceresini kaçırmamak amacıyla başlattıkları “Türkiye’nin otomobili” projesinin tüm hızıyla devam ettiğini dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“İnşallah ilk seri üretim araçları 2022 yılı sonunda banttan indirmeyi arzu ediyoruz. Elektrikli, bağlantılı ve otonom ticari vasıta üretiminde önümüzdeki 10 yılda Avrupa’da önder, dünyada ise ilk 5’te olmayı hedefliyoruz. Bunun yanında, ağırlık verdiğimiz bir öteki alan da batarya, modül, paket ve hücre yatırımlarıdır. Türkiye’yi dünyanın mühim batarya üretim merkezlerinden biri yapmakta kararlıyız. Yatırımların yanı sıra bilim insanlarımızın Türkiye’deki faaliyetlerine de oldukca büyük ehemmiyet veriyoruz. Internasyonal Önder Araştırmacılar Programı ile tersine beyin göçünü destekliyoruz. Buradan bir kez daha yerli yada yabancı bilim insanlarını araştırmalarına Türkiye’de devam etmeye, açtığımız çağrılara başvurmaya, ülkemizin sunmuş olduğu fırsatlardan istifade etmeye çağrı ediyorum.”

Ford Otosan’ı almış olduğu bu stratejik yatırım sonucu dolayısıyla kutlama eden Erdoğan, Türkiye’yi küresel rekabette bir üst lige taşıyacak bu yatırımın hayırlı olmasını diledi.

Konuşmasının arkasından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın huzurunda Ford Avrupa Başkanı Stuart Rowley ile Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, satın alma sözleşmesi imzalandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a üretilecek elektrikli aracın maketi armağan edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve katılımcılar, Ford Otosan çalışanlarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi. Törene, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Gömü ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Tecim Bakanı Ruhsar Pekcan da katıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku