Darbenin çok kritik ismi inkar etti

0 3

15 Temmuz’daki darbe girişimiyle ilgili tutuklanan Genelkurmay Başkanlığı Personel Plan Yönetim Daire Başkanı Tuğgeneral Mehmet Partigöç, “Zaman zaman orduda Fetullahçılar hakkında iddia olur, benim bizzat bildiğim bir husus yoktur, herhangi bir şeye tanık olmadım. İşim gereği bu iddialar gelir, biz de inceleriz. Genelde MİT ve emniyet kaynaklı teyit etmeye çalışırız. Bunu kendi makamlarımıza arz ederiz. ‘Şu adam Fetullahçıdır’ dediğimiz hiçbir kimse olmadı.” ifadelerini kullandı.

Genelkurmay Personel Plan ve Yönetim Daire Başkanı Tuğgeneral Mehmet Partigöç darbe girişiminin kritik isimlerinden… Partigöç, kendilerine ‘Yurtta Sulh Konseyi’ adını veren cuntacıların ‘Yıldırım’ darbe planını Albay Cemil Turhan’la birlikte kaleme alan isim. Partigöç’ün sıkıyönetimle ilgili atamalar ve listeleri hazırlayan isim olduğu iddia ediliyor. Hazırlanan listede tüm illere atanan sıkıyönetim komutanları da yer alıyordu.

Partigöç’ün, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca alınan ifadesinde, çelişkili cümleleri dikkati çekti.

Darbe girişiminde herhangi bir şekilde bulunmadığını, darbeciler tarafından hazırlanan evraklarda isminin yer almasından haberdar olmadığını savunan Partigöç, şunları anlattı:

“Ben mesaiden genelde 8-9 gibi çıkarım. Olay günü de odamda oturuyordum. Bir gürültü duydum ve saat 20.00 sıralarında bahçeye çıktım. Koşuşturma vardı, ‘tatbikat’ diye sesleniyorlardı. Odama geri dönerken, binanın girişinde Cemil Turhan isimli şube müdürünün beni aradığını öğrendim. Resmi hattan yaptığımız görüşmede Cemil Turhan, bana, ‘Genelkurmay 2. Başkanı Yaşar Güler’in emir subayı Binbaşı Mehmet’in birkaç mesaj çekilmesi için emir getirdiğini’ söyledi. Ben de teyit etmek için 2. Başkanın makamına çıktım. 2. Başkanımız yerinde yoktu. Özel Kalem Müdürü Bünyamin Tuncer’e, ‘nerede olduğunu’ sorduğumda, ‘şu an bir belirsizlik durumu olduğunu ve kışla dışına çıkarıldığını’ söyledi. Ben de Şube Müdürü Cemil Turhan’a, ‘Komutanımızın emri ne ise yerine getirin.’ dedim.”

Gürültüler üzerine çıktığı bahçede askeri kıyafetli özel kuvvetler personelini gördüğünü belirten Partigöç, “İkaz ettim. Kışlanın emniyetinden sorumlu olan destek kıtaları komutanı Cengiz albayın yanına gidip, ‘durumun ne olduğunu’ sordum. ‘bilmediğini’ söyledi. Dost ateşi olmaması için onu uyardım.” ifadelerine yer verdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku