Darp edilen pazarcıların tezgahı da kapatıldı: ‘Artık AKP’ye oy yok!’

0 19

[ad_1]

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok ve adamlarının kendilerine saldırdığını özetleyen pazarcılar: Bizim köyde 2 bin oy var ise hepsi AKP’ye gidiyordu. Hizmet görmüyoruz, aşağılanıyoruz.

Etlik pazarında darp edildikten sonrasında gözaltına alınan ve tezgah açmaktan men edilen pazarcı Mücahit Sütçü ve Emrah Tekin, Keçiören Belediye Başkanı ile ilgili “A ekibi bizi pazarın haricinde kameraların görmediği bir yere götürdü. Turgut Altınok ilkin kendisi yumruk attı sonrasında da yanındakilere dövdürdü” dedi.

Ankara’nın Keçiören ilçesine bağlı Etlik Mahallesi’nde kurulan pazarda 23 Ağustos’ta yaşanmış olan vakada darp edilen pazar esnafı Mücahit Sütçü ve Emrah Tekin bigün gözaltında kaldıktan sonrasında “görevli memura direnme” ve “hakaret” suçlarından adli denetim şartıyla özgür bırakıldı. Darp edilen Sütçü ve Tekin, Keçiören Belediyesi Başkanı Turgut Altınok, Başkan Yardımcısı Kazım Kabadayı ve tarafındaki öteki kişiletden suç duyurusunda bulundu.

DARP EDİLEN PAZARCILARIN TEZGAHI KAPATILDI

Vakada darp edilen Sütçü ve Tekin, Keçiören Belediyesi kararıyla, Keçiören’deki tüm pazar yerlerinde tezgah açmaktan “kurallara uymadığı” iddiasıyla men edildi.

Yaşananlar bazı medya gösterim organları tarafınca “ezik şeftali kavgası” başlığıyla servis edildi. Sadece darp edilen Sütçü ve Tekin, olayların, Keçiören Belediyesi’ne bağlı çalmış olduğu malum “A ekibi” denilen kişilerce darp edilmeleri üstüne başladığını söylemiş oldu.

Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan pazarcılar Sütçü ve Tekin yaşadıkları saldırıyı ve “A ekibi” olarak malum grubun yaptıklarını söyledi.

‘ŞEFTALİYLE ALAKASI YOK, BAŞKAN YARDIMCISI SORGU SUAL ETMEDEN TEZGAHIMIZI YIKTI’

Yaşananların “ezik şeftaliyle” alakası olmadığını belirten Sütçü, “Bizim şeftaliler içinde irili ufaklı karışık olduğundan ucuza sattık. Faturasında da irili ufaklı şeftali diye yazıyor. Biz malımızı satarken Belediye Başkan Yardımcısı Kazım Kabadayı geldi, sorgu sual etmeden tezgahımızı yıktı. Bunlar kamera kayıtlarında da var. Karakolda bizzat gördüm. Ikimiz de ‘tamam toplarız’ dedik. O da başımıza iki zabıta dikti ‘bunlara mal sattırmayacaksınız, kameraya çekeceksiniz’ dedi. Tezgahımıza alan kişi geldi onlara da izin vermediler. Aradan bir süre geçtikten sonrasında başkan yardımcısı tekrardan geldi. Emrah Tekin de ‘Biz buraya 7 bin TL ödedik, ezik çürük yok, açın bakın’ dedi. Başkan yardımcısı tezgahımız dağıttı. Küfretti. Ikimiz de ‘bunu halletmeye hakkınız yok, gelip bizlere hakaret edemezsiniz’ dedik. Tarafındaki kişi Emrah’ın kafasına telsizle vurdu. Zabıta da kolumuza girdi ve pazarın girişine çıkardı” dedi.

‘ALTINOK 50-60 KİŞİYLE GELDİ, ÖNCE KENDİSİ VURDU, SONRA YANINDAKİLERE VURUN DEDİ’

Pazarın girişinde bekletilirken Altınok’un bir grupla yanlarına geldiğini özetleyen Sütçü, sonrasında yaşananları şöyleki aktardı: “Gelir gelmez ağza alınmayacak hakaretler etti, tarafındaki koruması da Emrah’ı itekledi. Pazarın içinde her tarafta kamera vardı ve bizi darp ettiklerinde pazarcılar buna izin vermezdi. Altınok tarafındaki A ekibi denilen çeteye, ‘Bu tarz şeyleri pazarın dışına’ çıkarın’ dedi. Yanındakiler de bizi tanıyor ‘ya boşverin başkan her insana küfrediyor, siz taşkınlık çıkarmayın, sizi pazarın dışına alalım siz orada sakinleşin’ diyerek pazarın dışına çıkardılar. Etrafta kameraların olmadığı bir köşeye götürdüler. Bir süre sonrasında Altınok tekrardan geldi ve yanında minimum 50-60 şahıs vardı. Gelir gelmez bizi itekledi, hakaretler etmeye başladı. Bizlere yumrukla vurdu sonrasında da tarafındaki adamlara, ‘vurun’ dedi. Yanındakilerin hepsi birden bizlere vurmaya başladı. Emrah bir yere ben bir yere kaçtım. Kaçarken önümü kestiler ve dövdüler. Bir süre sonrasında dayanamadım yere düştüm.”

‘HER TARAFIM SARGILIYKEN NEZARETHANEYE ATTILAR, SABAHA KADAR AÇ SUSUZ BEKLETTİLER’

Hastaneye yoldan geçen birisinin otomobiliyle kaldırıldığını dile getiren Sütçü, darp raporu aldığını belirtti. Hastanedeyken pazarda yaşananlardan haberdar olmadığını dile getiren Sütçü, şöyleki devam etti: “Hastaneden çıktıktan sonrasında Aktepe Sivil Takımlar Amirliği’ne ifade vermeye gittim. Oradan beni alıp Etlik Karakolu’na götürdüler. Pazar içindeki vakalarla alakam olmadığı, her tarafım sargılı olmasına karşın nezarethaneye attılar. Sabaha kadar aç susuz beklettiler. Bizi dövenlerin ifadesi dahi alınmadı.”

‘SAVCI BANA ‘SEN HİÇ DAYAK YEMİŞ BİRİNE BENZEMİYORSUN’ DEDİ’

“Savcı da bizi suçlar şekilde ‘bu vakası niye bu kadar uzattınız’ dedi. Bana ‘sen asla dayak yemiş birine benzemiyorsun’ dedi. Ben de kamera kayıtlarının bulunduğunu söyledim. Fakat mağdur olmamıza karşın haftada iki gün gidip imza atacağız.”

‘ADALET İSTİYORUZ’

Keçiören’deki tüm pazar yerlerinin iptal edilmesine de tepki gösteren Sütçü, “Ne süre açacağım da belli değil. Hakkaniyet istiyoruz. Şikayetçi olduk sonuna kadar da takip edeni olacağız” dedi.

‘A TAKIMI DENİLEN ÇETEYİ ALIP, DİKTATÖRLÜK YAPIYOR, DÖVDÜRÜP YIKTIRIYOR’

Altınok’un devamlı pazarları gezdiğini ve esnafa hakaretlerde bulunduğunu sözlerine ekleyen Sütçü, “Karşı çıktığınız süre da bu ‘A Ekibi’ denilen çeteyi çağırıp, dövdürüp tezgahları yıktırıyor. Bunu her insana yapıyor. Her sabah zabıta denetim yapıyor akşam da Altınok ya da yardımcısı denetime geliyor. Daha ilkin de bir akrabamızı darp etti. Akrabamız şikayetçi olacaktı, Altınok haber gönderdi, ‘şikayetçi olursan pazar yerlerini kapattırırım’ diye. Korkusundan kimse ses çıkarmıyor. Altınok diktatörlük yapıyor. Altınok’tan ilkin de disiplin vardı. Fakat şimdi zulüm oluyor. Kafasına gore tezgah toplatıyor. Geldiği süre merhaba vermez, hep kaba konuşur, hakaret eder. Bunu yaparak vatandaşa iyi görünmeye çalışıyor” diye konuştu.

‘MALIMIZ ÇÖPE GİTTİ’

Vakada darp edilen ve bundan dolayı sesinin kısıldığını ifade eden Emrah Tekin de “Altınok’un tarafındaki ‘A Ekibi’ denilen çete boğazımı sıktı, kulağıma telsizle vurdular, darp raporu aldım ve şikayetçi oldum. Sonuna kadar şikayetçiyim. Biz çürük şeftali satmadık, müşteriyle kavgamız olmadı. Şu an çalışamıyoruz. 7 bin TL’lik malımız çöpe gitti” dedi.

‘PAZARCILARIN ÇOĞU KÜRT’

“A Ekibi” olarak malum kişilerin Keçiören Belediyesi’ne bağlı temizlik mensubu olarak gösterildiğini fakat Altınok’un korumalığını yaptığını kaydeden Tekin, “Parklarda alkol içenler var ise müdahale ediyorlar. Altınok pazara denetime bu grupla geliyor. Esnafa hakaret ediyor. Pazarcıların bir çok Kürt. Bir nevi ırkçılık yapıyor. Kürtleri ezmek istiyor” diye konuştu.

‘YILLARDIR AKP’YE OY VERDİYORDUM, ARTIK YOK’

Kendisinin senelerdir AKP’ye oy verdiğini de sözlerine ekleyen Tekin, “Bundan sonrasında bir tane bile oy alamaz” dedi. Ankara’nın Haymana kazasından bulunduğunu belirten Tekin, “Bizim köyde 2 bin oy var ise hepsi AKP’ye gidiyordu bundan sonrasında bir tane oy yok. Hizmet görmüyoruz, aşağılanıyoruz” şeklinde konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku