Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Dava dosyası ortada kaldı… ‘Kimse Selahattin Demirtaş’ı yargılamak istemiyor’

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Dava dosyası ortada kaldı… ‘Kimse Selahattin Demirtaş’ı yargılamak istemiyor’
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı
Hakkında sürdürülen soruşturmalar kapsamında 3 Kasım 2016 tarihinde gözaltına alınan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, ‘Terör teşkilatı kurma, yönetme’, ‘örgüt propagandası’, ‘suç ve suçluyu övme’ iddialarıyla 142 seneye civarı hapis cezası istemiyle yargılandığı ana davasının dosyası, mahkemeler arasındaki uyuşmazlık sebebiyle ortada kaldı. Demirtaş’ın Avukatı Mahsuni Karaman, dava dosyasının sahipsiz bırakılarak ortada kaldığını ifade etti “Kimse Demirtaş’ı yargılamak istemiyor. Nedeni Ise vebali ağırdır” diye konuştu.

Diyarbakır’da yürütülmeye devam eden soruşturmada, 3 Kasım 2016 tarihinde tutuklanarak cezaevine konulan Selahattin Demirtaş hakkında Diyarbakır’da “terör örgütü kurma ve yönetme”, “örgüt propagandası yapma”, “suç ve suçluyu övme” gibi iddialarla 142 yıla kadar hapis cezası istendi ve dava açıldı. Bu dava yaşanılan güvenlik problemlerinden dolayı Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne alındı. Önce 6 Eylül 2017 tarihine duruşma günü veren mahkeme bu tarihi değiştirdi ve Demirtaş’ın dosyasını 6-8 Ekim olayları sırasında öldürülen Yasin Börü ve 3 arkadaşının Ankara 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava ile birleştirilmesini istedi.

UYUŞMAZLIK, BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİNE TAŞINDI

İstenilen bu talep, Yasin Börü davasında karar veren ve 3 firari sanığın dosyasını ayıran ‘inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilmemesi üzerine, Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi dosyaları resen birleştirme kararı verdi. İki mahkeme arasında oluşan bu uyuşmazlık, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşındı. Ankara 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, Demirtaş’ın bu dosyasının Yasin Börü dosyası ile birleştirilmesinin uygun olmayacağı görüşünü savundu. Ankara 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı tarafından Bölge Adliye Mahkemesi 5’inci Ceza Dairesine gönderilen yazıda, Demirtaş’ın 6- 8 Ekim olayları ile ilgili yargılansa bile ‘toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet’ ve ‘suç işlemeye tahrik’ fiillerinden yargılanabileceği, Yasin Börü ve 3 arkadaşının ölümü eylemlerinden sorumlu tutulamayacağı’ belirtildi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

‘DOSYAMIZDA BU SUÇTAN AÇILMIŞ DAVA YOK’

Ankara 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin Başkanı yazdığı yazıda, Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nin Selahattin Demirtaş’ın, 6-7-8 Ekim 2014 tarihinde meydana gelen olaylar neticesinde  ‘suç işlemeye tahrik ve toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet’ suçlarından cezalandırılmasının talep edildiğini belirterek şöyle denildi:

“Buna göre, sanık Selahattin Demirtaş’ın 6- 7- 8 Ekim 2014 tarihinde meydana gelen olaylarla ilgili olarak sadece ‘toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet’ suçları yönünden ‘suç işlemeye tahrik’ fiilini işlediğinin iddia edildiği, Mahkememizin 2015/224 ve tefrikle açılan 2017/500 esas sayılı dosyalarında ise ‘toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet’ suçlarından açılmış bir dava bulunmadığı, dolayısıyla birleştirme kararında bahsedildiği gibi sanığın suçunun sübutu halinde, dosyamıza konu eylemlerden sorumlu olabileceği gibi bir durumun söz konusu olmadığı anlaşılmaktadır.”

 

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap