TÜRKİYE

Davet merkezi numarasıyla dolandırıcılık yapan 15 kişi tutuklandı


TÜRKİYE

Kars Vilayet Emniyet Müdüriyeti Siber Cürümlerle Savaş Büro Müdüriyetine giden bir kişinin 0850’li hattan aranarak 15 bin lira dolandırıldığı …Kars Vilayet Emniyet Müdüriyeti Siber Cürümlerle Savaş Büro Müdüriyetine giden bir kişinin 0850’li hattan aranarak 15 bin lira dolandırıldığı ihbarı üzerine başlatılan çalışmada, Kars merkezli Ankara, İstanbul, Bursa, Manisa ve Amasya’daki 23 adrese 22 Ocak’ta düzenlenen operasyonda yakalanan 19 kişinin savcılıktaki süreçleri tamamlandı.

İki zanlı, savcılıktaki sözlerinin akabinde salıverildi.

Tutuklanmaları talebiyle nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen 17 zanlıdan 5’i hatun 15 kişi tutuklanırken, iki kişi ise isimli denetim kaidesiyle bağımsız bırakıldı.

HADISENIN GEÇMİŞİ

Türkiye umumunda çok sayıda kişinin kart ve kimlik haberlerini kopyalayıp daha sonra 0850’li numaralardan arayarak kendilerini banka çalışanı olarak tanıtan hata örgütüne yönelik Kars merkezli Ankara, İstanbul, Bursa, Manisa ve Amasya’daki 23 adrese 22 Ocak’ta düzenlenen operasyonda 19 kişi gözaltına alınmıştı.

Örgüt üyelerinin dijital materyallerinde inceleme yapan polis, 10 bin 550 vatandaşa ilişkin kimlik malumatı, banka kartı numarası, banka kartı son kullanma tarihi ve kart ardında mahal alan güvenlik kodları ele geçirmişti.