Deepfake ne demek? Deepfake teknolojisi nedir, nasıl kullanılır?

0 8

[ad_1]

İnternette büyük çekince olarak görülen deepfake videolar merak ediliyor. Suni zekanın denetim edilemez hale geldiğinin örneği olan “Deepfake teknolojisi” birçok şahıs tarafınca araştırılıyor.

Yapat zekanın öğrenme hızı tahmin edilenden daha süratli gerçekleşiyor. Söz mevzusu değişen teknolojinin belli bir noktaya gelmesinin 1 yılı bulacağı düşünülürken o noktaya gelmesi yalnız 1 ay sürdü.

DEEPFAKE NE DEMEK?

Deepfake ilk kez 2017’nin kış aylarında ortaya çıktı. Dünyanın en popüler web formlarından birisi olan Reddit’te bir kullanıcı, Deepfake isminde bir sayfa açarak yüzleştirme uygulamasını geliştirmeye çalıştı. Bu teknoloji aslen üniversitelerde ve stüdyolarda aslına bakarsanız geliştirilmeye çalışılıyordu. Deepfake sayfasının sahibi de bu süreci Youtube ve Reddit’e yüklediği videolarla anlatıyordu. Yazılımın git gide mükemmele yaklaştığını gören insanoğlu, bu teknolojiyi fena içeriklerde kullanmaya başladı. Bunun arkasından işler bu noktadan sonrasında başka bir hale dönüştü.

Bu teknolojiyle hazırlanmış videolar, dünya genelinde büyün problemler oluşturabiliyor. Suni zeka donanımlı dolandırıcılar, birçok şirket yada devlet kurumunu deepfake teknolojisini kullanarak dolandırmıştır. Bu durum değişen teknolojinin insan kontrolünün dışına çıktığının örneğidir.

Mevcut bir görüntü yada videoda yer edinen bir kişinin, suni sinir ağları kullanarak bir başka kişinin görüntüsü ile değiştirilmiş olduğu bir medya türü olan Deepfake, “deep learning” (derin öğrenme) ve “fake” (düzmece) kelimelerden türetilmiş bir birleşik kelimedir.

Deepfake videolar, çoğunlukla, otomatik kodlayıcılar ve üretken çekişmeli ağlar (GAN’lar) olarak malum makine öğrenme tekniklerini kullanarak mevcut medyanın kaynak medya üstünde birleştirilmesi ve üst üste konması ile üretilir.

DEEPFAKE TEKNOLOJİSİ NASIL KULLANILIR?

Video ve ses kurgularıyla kaynak ürünün üstünde meydana getirilen emekler sonucunda bu teknoloji ortaya çıkmıştır. Birçok video ve ses kurgu programıyla hazırlanan bu videolar, fena amaç olarak itibarsızlaştırma için kullanıldığı görülüyor.

Videoda bahsi geçen şahıs asla ilgisinin olmadığı bir şey ile karşılaşıyor. Toplumsal ağlar birer birer deepfake videolarını yasaklasa da bu durumun önüne geçilmesi için daha kapsamlı emekler yapılması gerekiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku