“Delta varyantı Türkiye’de yüzde 90’ı geçti”

0

[ad_1]

Daha fazla mesaj

26 Ekim Salı Reyting sonuçları: Hangi yapım reytinglerde…

Babasının tabutu önünde seksi poz verdi! Sosyal Medya…


Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, dün meydana gelen Kabine Toplantısı öncesi salgınla ilgili açıklamalarda bulunmuş oldu.


Koca, yeni dönemde salgın sebebiyle kapanma düşünmediklerini, gündeme de almadıklarını söylemiş oldu.


Aşı çalışmalarına da değinen Koca, hem BioNTech hem de Sinovac aşılarının gelmeye devam ettiğini belirterek, “O mevzuda bir sorunumuz yok. Aşımız da var” dedi.

Grafik: Şeyma ÖZKAYNAK/ TRT Haber

[Grafik: Şeyma ÖZKAYNAK/ TRT Haber]


Sputnik aşısının birinci ve ikinci dozlarının değişik bulunduğunu, değişik olan ikinci dozu gelmediği için aşılamayı başlatmadıklarını beyan etti. Koca, aşının ilk toksikolojik sonuçlarıyla ilgili ilk dozlarda şu anda bir problem olmadığını söylemiş oldu.


“Aşısı tamamlanmış vefat eden kimse yok”


2 doz aşı olmasına karşın hasta olanların sayısında artış olduğu yönündeki iddialara değinen Koca, şunları söylemiş oldu:


“Düşük bulunduğunu biliyoruz. Örnek olsun diye söyleyeyim; etken 1 buçuk milyona yakın sıhhat çalışanımız var. 1,1 milyon sıhhat çalışanı ve ek olarak hizmet aldığımız temizlik, güvenlik ve benzeri toplam 1 milyon 510 bin şahıs… (Son kişiye meydana getirilen aşı sonrası) Aşısı tamamlanmış vefat eden kimse yok. Aşının ne kadar etkili bulunduğunu göstermek için söylüyorum. Aşısı tamamlamış, vefat eden etken 1 milyon 510 bin sıhhat çalışanı içinde bugüne dek olmadı.”


“Aşılamada bir problem yok”


Her geçen gün aşılamanın yoğun bir halde yapıldığını gördüklerini dile getiren Koca, “Şu son bir aylık vakit diliminde dünyada nüfus başına en fazla aşılamanın yapılabilir olduğu ilk üç ülkeden biri olduk. Kimi vakit birinci, kimi vakit ikinci, kimi vakit da üçüncü… Dün minimum 18 yaş üstü, minimum 1. doz aşılanmış şahıs sayısında bile ABD’yi geçtik. 2 doz için de zannediyorum iki hafta içinde geçmiş oluruz. Dolayısıyla aşılamada bir problem yok.” dedi.


Vatandaşların bugüne dek çocuklarına yüzde 98 oranında 13 değişik aşı yaptırdığına dikkati çeken Koca, bu yüzden bir direnç görmediklerini beyan etti.


Koca, “Biz yeter ki vatandaşımıza anlatalım, ayağına gidelim. Vatandaşımızın o vakit aşıyı yaptıracağına inanıyorum ve her geçen gün bu oranımız da artıyor.” diye konuştu.


Öğretmenlerin yüzde 66’sı iki doz aşısını da tamamladı


6 Eylül’de tüm kademelerde haftada 5 gün karşı karşıya eğitim başlamış olacak. Öğretmenlerin aşı oranına değinen Bakan Koca, “Minimum bir doz aşı olan öğretmenlerimizin oranı yüzde 81. İki doz aşısını tamamlamış öğretmenler yüzde 66 ile Türkiye averajının üstünde.” dedi.


12 yaş üstü evlatların aşılanması ile ilgili de konuşan Koca, ilk planda bu yaş grubundaki evlatların riskli durumları söz mevzusu ise, bir hastalığı yada kronik rahatsızlığı söz mevzusu ise aşılamayı önerdiklerini, 15 yaş ve üstünün aşısının da gene ailenin onayıyla, talebiyle yaptırıldığını söylemiş oldu.


“İlk 2 dozu inaktifse 3’üncü doz gerekiyor”


Yurt dışına gidişler için ek doz gündeme geldiğini hatırlatan Koca, “Ek bir aşı gerekmiyor. Şu ana kadar 3 doz aşıdan – o da inaktif olmak zorunda – İlk 2 dozu inaktifse 3’üncü doz gerekiyor. Şu sebeple belli bir vakit sonrasında koruyuculuğun düştüğünü görüyoruz. Eğer yaşlı ve ek hastalığı var ise daha da belirgin düştüğünü görüyoruz.” ifadelerini kullandı.


BioNTech’te üçüncü doz olacak mı?


BioNTech için yada m-RNA aşısı için şu an için 3’üncü doza gerek olmadığını ifade eden Koca, “Fakat 7-8 ay sonrasında koruyuculuğunun azaldığını İsrail’den biliyoruz. Dolayısıyla bizim şu an 3,5- 4 aylık sonuçlar bizim elimizde. Şu ana kadar bir gereksinim görünmüyor. Fakat önümüzdeki süreçte, takiple, ne vakit gerekip gerekmediğini de söylemiş olacağız.” dedi.


“Delta varyantı Türkiye’de yüzde 90’ı geçti”


Varyantların her geçen gün yoğunlaştığını ifade eden Koca, şu şekilde devam etti:


“Niye olay sayılarımız artıyor? Hareketlilik oldukca arttı ve yurttaş birazcık bıkmış olduğu için tedbirlere uyum giderek azalmaya başladı. Şu an delta varyantı Türkiye’de yüzde 90’ı geçti. Delta Plus da giderek artıyor. Şu an yüksek oranda değil fakat süratli şekilde artıyor. Bu, varyant değişikliğinin toplumdaki bulaşıcılığın daha yoğunlaştığı anlamına geliyor. Daha ilkin 1,5 metre ile sağlanan koruma, şimdi sadece 2 metre ile korunabilir durumda. Salgını gündemimizden çıkarmalıyız fakat tedbirlere uymalıyız. Tedbirlerle beraber hayata devam etmeliyiz.”
[ad_2]

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku