Delta’yla mücadele hiçe sayıldı! Avustralya’da yeni önlemlere protestolu tepki

0

[ad_1]

Daha fazla mesaj

Boz ayının saldırısına uğradı 4 gün kulübeden çıkamadı

Fransa’da iki imam görevden alındı

Hindistan’da ortaya çıkan birçok ülkeyi tehlikesi altına alan Delta varyantıyla savaşım kapsamında Avustralya’nın Sydney ve Melbourne şehirlerinde sokağa çıkma yasağı deklare edildi. Ülkedeki yeni yasaklar protestoları da bununla beraber getirdi. Delta varyantının etkili olduğu ve mecburi haller haricinde sokağa çıkma yasağının uygulanmış olduğu ülkede, en büyük iki şehir Sydney ve Melbourne’de toplanan binlerce gösterici, kısıtlamaların bir an ilkin kaldırılmasını istedi.

Sydney ve Melbourne’de “Özgürlük” istediklerini belirten pankartlar taşıyan göstericiler, “Avustralya uyan”, “Yeter artık”, “Aşıya hayır maskelerinizi indirin”, “Haklarımız var” çarpıcı sözleri attı.

ÇOK SAYIDA KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Sydney’deki Victoria Park’tan şehir merkezindeki belediye binasına yürüyen göstericilerin, polise plastik şişeler ve bazı maddeler atması üstüne arbede çıktı. Aralarında atlı polislerin de bulunmuş olduğu güvenlik güçleri izinsiz gösteriye müdahale ederek oldukça sayıda göstericiyi gözaltına aldı. Yeni Cenup Galler (NSW) polisinden meydana getirilen açıklamada, ifade özgürlüğü ve barışçıl şov hakkının tanıdığını sadece protestonun halk sağlığı kurallarını ihlali etmiş olduğu kaydedildi. Melbourne’de şehir merkezinden Victoria Eyalet Parlamentosu önüne yürüyen göstericiler, yasak karşıtı pankartlar taşıdı. Polisin yoğun tedbir almış olduğu gösteride gözaltına alınanların olmadığı bildirildi.

COVİD VAKALARINDA ARTIŞ VAR

Delta varyantı vakalarının en oldukça görüldüğü Sydney’de, son iki günde 299 kişiye Kovid-19 teşhisi kondu. Vakaların artmasıyla ulusal acil durum duyuru edilen ve son 4 haftadır tam kapanmanın uygulanmış olduğu kentte sadece makul mazeretle evden çıkılabiliyor.

Avusturalya’da son 24 saatte 176 kişide Kovid-19 tespit edildi. Ülkede salgının başladığı 25 Ocak 2020’den bu yana 32 bin 935 olay kaydedildi, 916 şahıs de Kovid-19’dan yaşamını yitirdi.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku