Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Demirtaş’tan flaş açıklamalar

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Demirtaş’tan flaş açıklamalar
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu.

Demirtaş, İstanbul’da yapılan 1 Mayıs kutlamalarında partililerin hedef gözetilerek müdahaleye uğradığını savunarak, kitlelerin alanlara akmasının engellendiğini öne sürdü.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

“Sokağın canlı, diri olmadığı bir ülkede zaten diktatörlük inşa edilmiş demektir” diyen Demirtaş, Türkiye’nin her yerinde insanların hükümete yönelik protestolarını rahatlıkla yapması gerektiğini belirtti.

Demirtaş, Kilis’e sadece birkaç ayda 60 roketin altıldığını ve bunun göstere göstere yapıldığını ileri sürerken, PYD’nin sınırın öbür tarafından Türkiye’ye tek bir çakıl taşı dahi atmadığını iddia etti. Her gün bir yerlerde bombaların patladığını vurgulayan Demirtaş, hükümetin yıllardır muhalefetteymiş gibi davrandığını söyledi.

Anayasa Komisyonundaki kavgaya da değinen Demirtaş, şöyle devam etti:

“AKP cenahının seçip komisyonlara gönderdiği tetikçi ekibin de niyetinden anlaşılıyor ki bunlar şiddetle, silahla, zorbalıkla bütün Türkiye’yi dizayn etmeye çalışıyorlar. Dokunulmazlıklar mevzusu bütün bu darbe sürecinden asla bağımsız ele alınmayacak bir girişimdir. 7 Haziran darbesi Türkiye’deki askeri darbeler dışında, 28 Şubat dışında gerçekleşmiş başka bir tür darbedir. Darbe halen devam ediyor. Biz de bu darbeyi durdurmaya çalışan tek gücüz. Dokunulmazlık mevzusu doğrudan bunlarla bağlantılıdır. Süreci başlatanda saraydaki zatın kendisidir.”

“KAFASI BASMAYAN BİR GRUP TETİKÇİYİ…”

HDP milletvekilleri üzerinden intikam alınmaya çalışıldığını savunan Demirtaş, “Tetikçi bir ekip göndermişler oraya. Bunlar milletvekili seçerken buna dikkat etmişler. Özellikle kafası basmayan bir grup tetikçiyi bu günlerde, kazma olarak, sopa olarak, kalas olarak kullanmak için özellikle seçmişler. Stajyer Başbakan çıkmış bunları kutluyor” ifadesini kullandı.

Selahattin Demirtaş, komisyon çalışmalarıyla ilgili asıl kutlanması gerekenin HDP milletvekilleri olduğunu dile getirdi.

Demirtaş, dokunulmazlıklara ilişkin konuşma aşamasının geçildiğini, teklifin Genel Kurula getirileceğini, bunun adının da dokunulmazlıkların kaldırılması değil “HDP’yi tasfiye etme yasası ve Kürtler başta olmak üzere bütün farklılıkları parlamentodan atma yasası” olduğunu söyledi.

”SİZ BURAYA SEÇİMLE BİZ KPSS İLE GELMEDİK”

Tek bir arkadaşlarının bile ifade için çağrıldıklarında savcılığa veya mahkemeye gitmeyeceklerini belirten Demirtaş, “Öyle bu iş tereyağından kıl çeker gibi sizin istediğiniz mecrada yürümeyecek. Siz buraya seçimle biz KPSS ile (Kamu Personel Seçme Sınavı) gelmedik” dedi.

Demirtaş, şunları kaydetti:

“Sizlerle eşitiz biz. Parlamento halkın iradesidir, burayı savunacağız. Arkadaşlarımız tutuklanır, milletvekilliklerinin düşürülmesine kadar gidilirse hiçbir seçenek bizim açımızdan tartışılmaz olmayacaktır. Parlamentoları partiler değil, halk kurar ve halk isterse birden fazla parlamento da kurar. Halk böyledir. Eğer ki o noktaya getirmek arzusundaysalar şu grup, 59 kişiyle halkının yanında olur. Halk ne isterse onu yapmaya muktedir olur ve bizde halkımızın önünde asla engel olmayız. Parlamentonun iradesini savunmak AKP’nin iradesini savunmak değildir.”

 

 

KAYNAK :

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap