Demokrat Parti’den Türkçe ikinci dil olmalı diyen Tanrıverdi’ye cevap!

0

Anayasa Referandumunda “evet” çıkması durumunda gerçekleşecek olan Başkanlık Sistemi’nde “Başkanlık Kabinesinde” muhtemel Milli Savunma Bakanı olarak adı geçen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı SADAT Başkanı Adnan Tanrıverdi “Eyalet sistemi getirilmeli, Türkçe ikinci dil yapılmalı.” Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlarından olan asker kökenli Adnan Tanrıverdi’nin açıklamalarına Demokrat Partiden cevap geçikmedi.
Başkanlık Sistemi’nin gerçekleşmesi durumunda ismi muhtemel Milli Savunma Bakanı olarak geçen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Adnan Tanrıverdi, TRT’nin mikrofonları na “Devletin resmi okullarında isteyen Kürt vatandaşlarımıza kendi dilinde eğitim hakkı sağlanmalı ikinci dil olarak da Türkçe öğretilmelidir diyen Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Adnan Tanrıverdi, Eyalet sisteminin getirilmesi gerektiğini savunarak, “Türkiye Cumhuriyeti’nin taşra teşkilatı ve devletin yönetim şekli yeniden düzenlenmeli. Bu sistem hem Kürtlerin ve diğer etnik grupların özerklik isteklerini kapsayacak hem de devlete bağlılık ve aidiyet duygusunu artıracak şekilde oluşturulmalıdır” dedi.
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Adnan Tanrıverdi’nin açıklaması şöyle:
TÜRKÇE İKİNCİ DİL OLMALIDIR”
“Devletin kurumlarında ve uluslararası ilişkilerde resmi dil Türkçe olmalıdır ancak, Kürtlerin ve diğer etnik grupların kendi dillerini konuşma, geliştirme ve kendi dilinde eğitim yapma özgürlüğü ve imkanı Anayasa ile koruma altına alınmalıdır. Kürtçe dilinin geliştirilmesi devletin kültür programlarında yer almalıdır. Devletin resmi okullarında isteyen Kürt vatandaşlarımıza kendi dilinde eğitim hakkı sağlanmalı, ikinci dil olarak da Türkçe öğretilmelidir. Türkçe eğitim yapan devlet okullarında da ikinci dil olarak Kürtçe dili tedrisata dahil edilmelidir.
“EYALET SİSTEMİ GETİRİLMELİDİR”
Eyalet sistemi getirilmelidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin taşra teşkilatı ve devletin yönetim şekli yeniden düzenlenmelidir. Bu sistem hem Kürtlerin ve diğer etnik grupların özerklik isteklerini kapsayacak hem de devlete bağlılık ve aidiyet duygusunu artıracak şekilde oluşturulmalıdır. Her bakanlık kendilerine bağlı en fazla 6 ila en fazla 10 birimi layıkıyla sevk ve idare edebilir. 81 vilayet merkezden dirayetle yönetilemez. Merkezi idarenin hem ülkemizin diğer milletler nezdindeki menfaatlerini bihakkın koruyabilmesi hem de mahalli ihtiyaçların daha yakın tespit ve karşılanabilmesi için coğrafi, ekonomik, sosyal ve etnik şartlar göz önünde bulundurularak Eyalet sistemi oluşturulmalıdır. Eyalet valileri seçimle işbaşına gelmeli. Adalet, iç güvenlik savunma ve dışişleri merkezden, devletimizin diğer faaliyet alanları eyaletler tarafından mahallinden yönetilmelidir.” dedi.
BÖLÜNDÜK!
Açıklamanın ardından Demokrat Parti Bursa il başakanı Ali Biliz ” Açıklamaları televizyondan izlediğimde dondum, kaldım. Ben Türk Vatandaşıyım, Türk Bayrağı Ay-Yıldız altında hür bir şekilde yaşayan bir birey olarak bu açıklamalar karşısında, gördüğümüz manzara -Başkanlık- safsatasının altında neler yattığını açıkça gösteriyor. Bursa Milletvekilli İsmet Aydın’ın Anayasanın değiştirilemez hükmündeki ilk dört maddesi için -konjüktür sağlanırsa bal gibi değiştirilir- açıklamasında sonra, ülkede terörle mücade etmiş bir generalin bu aymazca açıklaması, 14 yıldır bu ülkeyi yöneten AKP zihniyetin insanları kamplara bölerek, ülkeyi parçalanmaya doğru hızla sürüklemesini vatandaşlarımızın görerek dur demesi lazımdır. Cumhuriyetin kuruluş felsefesinden ayrılarak farklı mecralara itilmesinin bedelini hala ödüyoruz. Bu iktidar karşıdaki siyasi idare biraz palazlansın, derhal onu yok edebilmek için elindeki tüm ensürümanları kullanarak, karşısında olan liderin başını ezmeye, kolunu- kanadını kırmaya başlıyor. Korku dağları sarmış, eteklerinden fosiptik fışkırıyor. Henüz hangi tarihte olacağı belli bile olmayan referandumdan çıkacak sonuç iktidarı o kadar korkutmuş olacakki, Türkiye etkin siyasetinde etkin rol oynamış bir siyasi parti 2017 yılında yapılacak genel ve yerel seçimlere katılamayacak, bu yıl yapılacak olan seçimlere sadece 9 parti katılacak, katılsa ne olacak iktidarın stepnesi olan bu partilerin Türkiye’ yi getirdiği nokta ortada. Başdanışmanının açıklamaları hala yalanlamadığına göre, Sayın Bahçeli, memnunmusun!” dedi

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku