Deniz ürünleri fetvası tepki çekmişti: Diyanet’ten yeni açıklama!

0 25

[ad_1]

Diyanet İşleri Başkanlığı, “Yengeç, kalamar, ıstakoz, karides, midye, kurbağa vb. şeklinde deniz ürünleri yenilebilir mi?” sorusuna münakaşa yaratacak bir cevap vermişti. Mevzuya ilişkin Diyanet, yeni bir izahat yapmış oldu.

Diyanet İşleri Başkanlığı, “Yengeç, kalamar, ıstakoz, karides, midye, kurbağa vb. şeklinde deniz ürünleri yenilebilir mi?” sorusuna münakaşa yaratacak bir cevap vermiş, ”Sadece aslen suda yaşayan fakat karada yaşayabilme özelliğine de haiz olan hayvanlara erişince bunlardan eti yenilen kara hayvanlarına benzeyenlerin yenmesi, boğazlanması şartı ile helal, eti yenmeyenlere benzeyenlerin yenmesi ise haramdır” ifadelerini kullanmıştı.

Diyanet’ten meydana getirilen açıklamada şu şekilde denilmişti:

”Kur’an-ı Kerim’de, denizden elde edilecek yiyeceklerin helal olduğu bildirildi. (Mâide, 5/96; Fâtır, 35/12). Hz. Peygamber de (s.a.s.),

Denizin suyu temiz, ölüsü helaldir.” (Ebû Dâvud, Tahâret 41) buyurdu. Hanefi mezhebi, zikredilen naslarda helal olduğu belirtilen “deniz hayvanları” ifadesi ile balık türünün kastedildiği, dolayısıyla balık sınıfına girmeyecek midye, karides, kalamar, yengeç, ıstakoz şeklinde deniz hayvanlarının helal olmadığı görüşünü benimsemiştir (Kâsânî, Bedâi’, V, 35).

Şafii mezhebinde, mevzu ile ilgili şu şekilde bir fark yapılmıştır: Deniz canlıları bir tek suda yaşayabiliyor yada sudan çıktığında boğazlanmış hayvan şeklinde kısa sürede ölüyorsa, şekline ve de ölüm durumuna bakılmaksızın yenmesi helaldir.

Sadece aslen suda yaşayan fakat karada yaşayabilme özelliğine de haiz olan hayvanlara erişince bunlardan eti yenilen kara hayvanlarına benzeyenlerin yenmesi, boğazlanması şartı ile helal, eti yenmeyenlere benzeyenlerin yenmesi ise haramdır. Buna gore kurbağa, yengeç, kaplumbağa yada su yılanının yenmesi helal değildir (Remlî Nihayetu’l-Muhtac, VIII, 113,150-152.)”

DİYANET’TEN YENİ AÇIKLAMA

Diyanet İşleri Başkanlığından ‘kabuklu deniz ürünlerinin haram olmasına’ ilişkin bir izahat yapılmış oldu.

‘Deniz ürünleriyle ilgili görüşün bazı toplumsal medya kullanıcıları ve medya organlarınca çarpıtıldığı’ anlatılan açıklamada, fetvanın ‘yeni bir fetva olmadığı’ açıklandı. Diyanetten meydana getirilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Din İşleri Yüksek Kurulumuzun deniz ürünleri ile ilgili görüşü, bazı toplumsal medya kullanıcıları ve medya organlarınca çarpıtılarak yeni bir görüş şeklinde gündeme getirilmiştir.

Kurulumuz, geçmiş yıllarda yurttaşlarımız tarafınca bazı deniz ürünleri ile ilgili sorulan bir soruya, mezheplerin görüşlerini dikkate alarak, klasik fıkıh kitaplarında da yer edinen detayları aktararak bir yanıt vermiştir. Söz mevzusu yanıt, kurulumuzca verilen yeni bir fetva değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku