Erdal Can Alkoçlar: NFT teknik menkullere uyarlanmalı

0 40

Dijital bir varlığın benzersiz bulunduğunu ve bundan dolayı birbirinin yerine geçemeyeceğini onaylayan, blok zinciri adında olan bir dijital defterde depolanan veri birim türü olan NFT’ler son zamanlarda bilhassa sanat piyasasında büyük rağbet görmekte.

Sanat eserleri, fotoğraflar, videolar, ses ve öteki dijital dosya türleri benzer biçimde öğeleri temsil etmek için kullanılabilen NFT ler, öykünmek edilemez blokzincir yapıları ve dijital teyit edilebilirlikleri mutlak yapılarından bilhassa sanat piyasasının ticari geleneklerini kökünden değiştirebilecek özelliklere haiz.

TBY Tüm ortaklık İnovasyon direktörü Erdal Can Alkoçlar yapmış olduğu açıklamada NFT (Non-Fungible Token) uygulamalarının aslolan potansiyel barındırdığı alanın bilimsel emekler ve mühendislik projeleri olduğu görüşünü savundu.

Vatanımızda oldukça sayıda patentlenebilir ilaç, mühendislik projeleri ve teknik tasarımlar bulunduğunu vurgulayan Erdal Can Alkoçlar, ”Hükümetimizin çıkarmış olduğu 6750 No. lu Göç eder Rehin Kanunu yardımıyla daha ilkin banka teminatı olarak kabul görmeyen bir çok menkul değerin ( ham stoklar, patentler, marka tescilleri benzer biçimde bilimum fikri haklar, zirai ürün stokları , ziraat makineleri ) öncelikli güvence olarak kabul görmesinin önü açıldı ve oldukça sayıda eşzamanlı örnek oluştu. Teknik NFT diyebileceğimiz yeni bir konseptle bilhassa ilaç ve müdafa projelerinin patentleri, enerji projeleri ve daha bunun benzer biçimde birçok birbirinden yüksek potansiyelli fikri kıymet kendi kendini fonlayabilen dijital menkullere dönüşebilir. Böylece birbirinden kıymetli beyinlerimiz , mucitlerimiz yatırımcı ya da kredi arayışına girme gereği duymadan , üçüncü gerçek ya da tüzel kişilere borçlanmadan projelerini kendileri finanse edebilirler.” dedi.

Bilhassa sanat konseptli NFT borsalarının sayısının ve bu borsaların hacimlerinin seri şekilde arttığına dikkat çeken Alkoçlar :”Ülkemizin beyin potansiyeli ve gençlerimizin blokzincir kültürüne aşinalığı teknik NFT projelerine oldukça süratli adapte olmamızı elde edecektir. Vatanımızda halihazırda varolan oldukça sayıda yerli patentli buluş ve tescillenebilir mühendislik projeleri Teknik NFT alanında öncülük eden ülkelerin başlangıcında gelmemizi sağlayabilir. Gene aynı potansiyel yardımıyla Türkiye’ nin ekonomisine ciddi ve emsalsiz borç yükü oluşturmayan finansman sağlanması mümkün olabilir.” diye belirten Alkoçlar ve Mazlum, kısa sürede kurulması planlanan teknik NFT borsalarına destek veren Ideal Alkoçlar, Akıllı Alkoçlar ve Adrian Cherniske’ e minnetlerini de dile getirmeyi dikkatsizlik etmediler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku