Dikkat! Koronavirüs aşısında yeni yan etki İddiaları şaşırttı!

Dünyada covid-19 pandemisiyle mücadele devam ederken en önemli silah olarak gösterilen aşıyla ilgili Amerika'dan yeni bir yan etki iddiası geldi.

0

Amerika’da yan etki tartışmalarına bir yenisi eklendi. Aşı olan bir çok kişi yeni bir şikayet ile doktorlara başvururken uzmanlardan konu hakkında açıklama geldi.

Amerika’da yan etki tartışmalarına bir yenisi eklendi. Ülkede bir çok kişi aşı olduktan sonra lenf bezlerinin şiştiği şikayeti ile doktora başvurdu.

Bunun üzerine doktorlar ile görüşen CNN International bu durumun normal olduğunu okurları ile paylaştı. Haberde görüşüne baş vurulan doktor ‘Aşının neden olduğu şişmiş lenf bezleri geçicidir, zararsızdır ve aşının işe yaradığının bir işaretidir’ diye konuştu.

Uzmanlara göre, aşıdan sonra bağışıklık sistemi aktive edildiğinden ve bir antikor ordusu meydana getirdiğinden koltuk altı bölgesindeki lenf düğümleri kimi zaman şişebilir.

Massachusetts General Hospital’da meme görüntüleme şefi ve Harvard Tıp Okulu’nda radyoloji profesörü olan Dr. Connie Lehman, bu şişmiş lenf bezlerinin mamogram ile tespit edilebildiğini belirtti.

Doçent Dr. Lisa Ann Mullen ise yalnızca COVID-19 aşılarının değil, grip aşısı, zona aşısı ve difteri/tetanoz/boğmaca (D-TaP) aşısının da lenf bezlerinin görünümünü geçici olarak değiştirebileceğini söyledi.

Mullen, ‘Ekim ayında mamogramlarda grip aşısından kaynaklanan genişlemiş lenf düğümlerini sık sık görüyor’ sözleri ile tabiri caizse tartışmalara son noktayı koydu.

AŞININ EN YAYGIN 5 YAN ETKİSİ

İngiltere’de yapılan araştırma ile Türkiye’de de kullanılacak olan Pfizer-BioNTech covid-19 aşısının takviye dozunu yani 3’üncü dozunu alan kişilerde görülen en yaygın 5 yan etki belirlendi.

Buna göre, aşıdan birkaç gün sonra her 5 kişiden 4’ünün kolunda ağrı oldu. Hastaların yüzde 64’ü halsizlik şikayetinde bulundu. Her 2 kişiden 1’i baş ağrısı şikayetinde bulunurken çok nadir de olsa ufak bir grupta kas ağrısı ve titremeye rastlandı. Söz konusu çalışma geçtiğimi günlerde Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) tarafından yayımlanan sonuçlar ile örtüşüyor.

Salgın konusunda en yetkili kurum olarak gösterilen CDC 12 Ağustos ile 19 Eylül arasında üçüncü bir covid-19 aşısı olan bireyleri incelemiş ve katılımcıların yüzde 71’i enjeksiyon yerinde ağrı, yüzde 56’sı yorgunluk ve yüzde 43.4’ü baş ağrısı yaşadığını bildirmişti.

80%
Awesome
  • Design
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku