Diktatörlük Başladı: Vekillerin Erdoğan’a Soru Sorması Yasaklandı

BirGün’ün haberine göre, CHP Ankara Milletvekili Murat Emir’in, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sağlık harcamalarına ilişkin verdiği soru önergesi, Başbakan Bekir Bozdağ tarafından “Cumhurbaşkanımızla ilgili soru sorulamaz” diye yanıtlandı.

CHP’li Emir, 6 Temmuz 2017 tarihinde Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle, Cumhurbaşkanlığının sağlık harcamalarına ilişkin bir soru önergesi verdi. Murat Emir’in, “Cumhurbaşkanlığı bütçesinden 2016 yılında sağlık için kaç lira harcanmıştır? 1 Ocak 2017 ile 1 Temmuz 2017 tarihleri arasında Cumhurbaşkanlığı bütçesinden sağlık için harcanan para kaç liradır? 10 Ağustos 2014 tarihinden itibaren Cumhurbaşkanlığı bütçesi kapsamında, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) ödeme listesinde olmayan ilaçlardan ithal edilenler var mıdır? Varsa hangi ilaçlardır, kaç kutu alınmıştır, toplam kaç lira ödenmiştir?” sorularının yer aldığı önergesi Meclis Başkanlığı tarafından yanıtlanması için Başbakanlığa gönderildi.

‘Yasal imkan yok’

Murat Emir’in soru önergesine 48 gün sonra Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ imzasıyla bir cevap gönderildi. Soru önergesinin cevabında, soruların içeriğine ilişkin herhangi bir bilgi verilmezken, “Anayasanın ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü’nün belirtilen bu hükümleri çerçevesinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bilgi edinme yollarından biri olan ‘soru’nun hükümet adına Başbakan ve Bakanlardan bilgi istemekten ibaret olması nedeniyle, Sayın Cumhurbaşkanımızla ilgili konularda ‘soru’ sorulamayacağından soru önergesinde yer alan hususlara cevap verilmesine yasal imkân görülmemiştir” denilerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili ‘soru yasağı’ olduğu belirtildi.

Meclis denetimine açık olmalı

Soru önergesine, ‘Cumhurbaşkanına soru yasak’ yanıtı alan CHP’li Emir, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bize gönderilen, yanıt niteliği bile taşımayan bu yazıda, ‘Cumhurbaşkanımızla ilgili konularda soru sorulamayacağı’ ifadesini bir an için doğru kabul edersek, bundan sonra Cumhurbaşkanı, Meclis denetiminin dışına çıkmış olacak. Oysa Cumhurbaşkanlığı, anayasal bir kurumdur, bütçesi de genel bütçeden karşılanmaktadır ve dolayısıyla Meclis denetimine her zaman açık olmak durumundadır. Şu haliyle Cumhurbaşkanını bütün devlet mekanizmasının dışında ve üstünde gören ve herhangi bir soruya dahi muhatap etmeyen, anayasa tanımayan, despotik bir anlayışla karşı karşıyayız. Burada ikinci önemli husus birinci neden, Cumhurbaşkanlığının sağlık harcamaları Meclis denetiminden ve Türkiye kamuoyundan kaçırılıyor. Buna neden ihtiyaç duyulmaktadır?
Keyfine göre başdanışman atayan, keyfine göre çıkardığı kanun hükmünde kararnamelerle ülkeyi yönetenler, bir milletvekili bir vatandaş olarak vergilerimizden oluşan ülke bütçesinin nasıl kullanıldığını sormamıza bile tahammül edemiyor. Ne kadar yanıt vermekten kaçınsalar, gerçekleri gizlemeye çalışsalar da halkın parasını, nasıl har vurup harman savurdukları, bu gün olmasa birgün mutlaka herkes tarafından öğrenilecek.”

vekillerin-erdogan-ile-ilgili-soru-sormasi-yasaklandi-347133-1.

vekillerin-erdogan-ile-ilgili-soru-sormasi-yasaklandi-347134-1.

vekillerin-erdogan-ile-ilgili-soru-sormasi-yasaklandi-347132-1.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boyacı Ustası