Dünya

Dini devletlerin sonu kötü, laiklik olmalı


Dünya

Papa, “Daha genel sorun, parayı putlaştıran dünya ekonomik sistemidir. Dünya zenginliğinin yüzde 80’i, nüfusun yüzde 16’sınınTüm dünya katoliklerinin ruhani lideri olmasının yanı sıra din devleti Vatikan’ın Devlet Başkanı da olan Papa Francis’ten laiklik konusunda önemli bir açıklama geldi. Papa Fransis, “dini devletlerin sonunun kötü bittiğini” belirterek “devletler laik olmalı” dedi.

Fransa’da yayımlanan Katolik gazetesi La Croix’e demeç veren Papa Fransis, “Hepimiz Tanrı’nın çocuklarıyız. Herkes kendi inancını ifade etme özgürlüğüne sahip olmalı” diyerek İslamcı şiddet konusunda da Batı’yı suçladı. Papa “Mevcut İslami terör karşısında, daha önce güçlü bir hükümet modeline sahip olan Irak gibi ülkelere aşırı Batılı bir demokrasi modelini ihraç etmiş olmamızdan dolayı kendimizi sorgulamamız gerekebilir. Ya da aşiret yapısının olduğu Libya’ya. Bunu hesaba katmadan ilerleyemeyiz. Bir Libyalı, biz Kaddafi’nin varlığına alışmıştık, şimdi ise ondan 50 tane var demişti” şeklinde konuştu.

Sorun ekonomik sistem

Ekonomiye de değinen ve serbest piyasa modelinin işe yaramadığını söyleyen Papa, “Daha genel sorun, parayı putlaştıran dünya ekonomik sistemidir. Dünya zenginliğinin yüzde 80’i, nüfusun yüzde 16’sının elinde” diyerek, sosyal piyasa ekonomisini savundu.

Ötenazi ve eşcinsel birliktelikleri tanıyan yasaların çıkarılması karşısında Katoliklerin nasıl hareket etmesi gerektiğine yönelik bir soruya, “Bunları tartışmak, açıklamak parlamentoların işidir. Bir toplum böyle gelişir” karşılığını veren Papa Fransis, Katolik Kilisesi’ndeki pedofili skandallarına ilişkin ise, “bu konuda sıfır tolerans gerekli” dedi.

 

KAYNAK : http://www.birgun.net/haber-detay/dini-devletlerin-sonu-kotu-laiklik-olmali-112712.html