Diş telleri ile ilk hafta nasıl hayatta kalınır?

Sonunda diş tellerine sahip olmanın faydalarını göreceksiniz, ancak bunlara uyum sağlamak için kesinlikle zamana ihtiyacınız olacak.

0

Herkes mükemmel bir inci beyazı seti ister, ancak bazen o kusursuz, düz gülümsemeyi elde etme süreci biraz acı ve rahatsızlık içerir. Ortodontistler, diş tellerinin ve hizalayıcıların ilk haftasında ve ayrıca diş sonrası bakımda hayatta kalmak için bir rehber sunuyor.

Düz diş yolculuğunuz büyük olasılıkla size farklı tedavi seçenekleri sunacak olan dişleri ve çeneleri hizalayan bir uzman olan ortodontiste yapacağınız bir gezi ile başlar. Yine de, bunun yalnızca kozmetik bir hareket olmadığını bilin.

Ortodontistler “Günlük yaşamınızda fark yaratabilecek hizalı dişler ve çenelerle birlikte gelen başka faydalar da var” diyor. Yanlış hizalanmış diş ve çenelerin çiğneme ve konuşma sırasında sorunlara neden olabileceğini ve psikolojik iyiliğinizi etkileyebileceğini söylüyor. Düzensiz ısırıklar (üst ve alt çeneleriniz birleştiğinde gülümsemeniz çarpık göründüğünde meydana gelir) dişlerde aşınmaya neden olarak dişlerinizde ve çenelerde geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabilir.

Ortodontiste göre, diş teli almayı düşünenler geleneksel metal, seramik veya lingual diş telleri ile artık popüler olan şeffaf çıkarılabilir plaklar arasında seçim yapabilirler.

Geleneksel diş tellerinin dörtte birinden daha az maliyetle altı ay içinde yeni bir gülümseme vaat eden Instagram gönderilerine rastlamış olsanız da,  test edilmiş ve kanıtlanmış plak şirketlerine bağlı kalmanızı tavsiye ediyorlar.

 

Ortodontistler , diş tellerinin ve hizalayıcıların ilk haftasında ve ayrıca diş sonrası bakımda hayatta kalmak için bir rehber sunarlar.

Düz diş yolculuğunuz büyük olasılıkla size farklı tedavi seçenekleri sunacak olan dişleri ve çeneleri hizalayan bir uzman olan ortodontiste yapacağınız bir gezi ile başlar. Yine de, bunun yalnızca kozmetik bir hareket olmadığını bilin.

Ortodontistler, “Günlük yaşamınızda fark yaratabilecek hizalı dişler ve çenelerle birlikte gelen başka faydalar da var” diyor. Yanlış hizalanmış diş ve çenelerin çiğneme ve konuşma sırasında sorunlara neden olabileceğini ve psikolojik iyiliğinizi etkileyebileceğini söylüyor. Düzensiz ısırıklar (üst ve alt çeneleriniz birleştiğinde gülümsemeniz çarpık göründüğünde meydana gelir) dişlerde aşınmaya neden olarak dişlerinizde ve çenelerde geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabilir.

Ortodontiste göre, diş teli almayı düşünenler geleneksel metal, seramik veya lingual diş telleri ile artık popüler olan şeffaf çıkarılabilir plaklar arasında seçim yapabilirler.

Geleneksel diş tellerinin dörtte birinden daha az maliyetle altı ay içinde yeni bir gülümseme vaat eden Instagram gönderilerine rastlamış olsanız da, test edilmiş ve kanıtlanmış plak şirketlerine bağlı kalmanızı tavsiye ediliyor.

 

Sosyal medya pazarlamacılığına kanmayın; denenmiş ve test edilmiş şirketlere bağlı kalmak en iyisidir.

 

Ağzı metalle dolu olarak dolaşmayı tercih edenler için, ortodontistler dişlerinizi düzeltmenin ilk yedi gününü mümkün olduğunca tolere edilebilir hale getirmeye yardımcı olacak bazı ipuçlarını ve püf noktalarını paylaşıyor. Uyum sürecinde diş etleriniz ve dişleriniz ağrılı ve hassas olabileceğinden, yoğurt, puding, haşlanmış patates gibi yumuşak yiyecekleri tercih edin. Ayrıca yanaklarınızın iç kısmındaki tahrişi gidermek için elinizde bir miktar ortodontik mum bulundurun.

Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamaya ek olarak, braketlerin etrafından, telin altından ve ulaşılması zor alanlardan yiyecek artıklarını çıkarmak için bir diş arası fırçası veya su pensesi kullanmanızı önerir. Ayrıca, acil durumlarda ortodontistinizin kliniğiyle irtibat kurmanız da muhtemelen iyi bir fikirdir.

Ve sadece dişleriniz değil, diş tellerinizin de biraz TLC’ye ihtiyacı var. “Geleneksel ortodontik tedavi ile ağzınızda metal braketler ve teller bulunur. Onları en iyi durumda tutmak için fındık, tatlılar ve krakerler, patlamış mısır gibi sert ve yapışkan yiyeceklerden kaçının ve kemikleri kırın ”diyor Ortodontistler.

Ayrıca şekerli yiyecek ve içeceklerin kesilmesini önerir. “Şeker ve bakteri diş yüzeyinde plak oluşturur. Sertleşmesini önlemek için fırçalanması gerekiyor ve diş telleri iyi fırçalamayı zorlaştırıyor” diye açıklıyor.

Spor yapmak gayet iyi olsa da, özellikle metal diş telleri takıyorsanız, saygın bir spor mağazasından alınan diş telleri için tasarlanmış kalıplanabilir bir ağız koruyucu takarak boks gibi temas sporları yapıyorsanız ekstra önlemler alın.

“Mükemmel diş arayışı, diş telleriniz çıkarıldıktan sonra bitmez. Dişlerinizin aynı hizada kalmasını sağlamak için sabit veya çıkarılabilir gece tutucuları şeklinde daha fazla ortodontik tedavi gereklidir” diyor ve tıpkı saçlarımız ve tırnaklarımız gibi dişlerin de zamanla büyüdüğünü ve değiştiğini ekliyor.

Uzmanlar ayrıca dişlerinizi günde iki kez, her seferinde iki dakika fırçalayarak ve günde en az bir kez diş ipi kullanarak iyi diş bakımı alışkanlıklarının önemini vurguluyor. En önemlisi, güzel gülümsemenin güzel kalmasını sağlamak için profesyonel temizlik ve diş kontrolleri için yılda iki kez diş hekiminizi ziyaret edin.

80%
Awesome
  • Design
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku