Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Doğu Akdeniz’de çözümün tek seçeneği var

0 2

Bakan Çavuşoğlu, Ankara’da Global Gazeteciler Kurulu Idare Şurası üyelerini kabulünde dış siyaset gündemine ait açıklamalarda bulundu.

ABD Lideri Donald Trump’ın, dün İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Beyaz Saray’da düzenlediği ortak basın içtimasında açıkladığı tek taraflı kelamda Orta Şark barış planına ait değerlendirmede bulunan Çavuşoğlu, “Sözde yüzyılın barış planının meyyit doğduğu aşikar. Tek taraflı hazırlanmış bir plan. Aslında daha evvel ABD Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyınca tarafsızlığını yitirmiş oldu.” tabirini kullandı.

Çavuşoğlu, herkesin bu planın içinde ne olmayacağını bildiğine işaret ederek, Trump’ın bu açıklamayı Netanyahu ile birlikte yaptığına dikkati çekti.

Planın Filistinlilerin haklarını gözetmediğini vurgulayan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Plan açıklanırken Trump’ın yanında Netanyahu var. Istikrarlı bir şey olsa Netanyahu orada olmazdı. Hem Filistin hem Orta Şark Barış Planı açıklanıyor hem de Netanyahu, Trump’ın acilen yanında duruyor. Bu plan, Netanyahu’nun seçim kampanyasına destektir. Bu planın barış getireceği falan yok. Getirmez de. İslam coğrafyasının yansısını daha göremedik. İslam yerküresinin gerçek mealde reaksiyonunu Cidde’de göreceğiz.”

“İSTİHBARATIMIZ BİRÇOK OYUNU BOZARAK ISTIKRARLARI DEĞİŞTİRİYOR”

Çavuşoğlu, İsrail’de bir gazetenin MİT Lideri Fidan’ı maksat göstermesine ait ise şunları kaydetti:

“Demek ki güzel yoldayız. Âlâ şeyler yapıyoruz. Türkiye artık birçok oyunu meydanda bozuyor. Libya’daki oyunu bozuyor. Libya’da art tarafta İsrail’in olduğunu herkes biliyor. Şark Akdeniz’de, Suriye’de oyunları bozuyor. İsrail ile ilgilerimiz ortada fakat bizim İsrail’i gaye alan, İsrail’e düşmanlık içeren istihbaratın direkt çalışması yok. İstihbaratımız ne yapıyor? Tersine, onların bu tıp faaliyetlerini ortaya çıkarıyor. Birebir biçimde birçok oyunu bozarak istikrarları değiştiriyor. Güçlü biçimde hareket ediyoruz. Birinci kere nitekim Türk istihbaratı da bu türlü siyasetler izliyor. Oyunları bozuyor ya da açığa çıkarıyor. Osmanlı periyodunda olduğu üzere. Ulusal Savunma Bakanlığımız ve Dışişleri Bakanlığımız, Irak’ta olsun, Suriye’de olsun, birinci kere Türk istihbaratı da bu türlü siyasetler izliyor.”

Konuşmasında Karabağ problemine da değinen Çavuşoğlu, “Karabağ’da bir tahlil bulmak için gayret sarf ediyoruz. Rusya, bu işe yükünü koyarsa biz bu işi çözeriz. Bu yıl da Karabağ sorununa tartı vereceğiz.” diye konuştu.

“DOĞU AKDENİZ’DE TAHLILIN TEK SEÇENEĞİ VAR”

Çavuşoğlu, Şark Akdeniz konusuna ait ise “Doğu Akdeniz’de tahlilin tek seçeneği var. Rumlar ve Yunanistan paylaşıma hazır olacak. Biz kendi çıkarlarımız ve Kıbrıs Türk halkının çıkarlarını korumak için adım attık. Rumlar tahlile yanaşmadığı sürece haklarımızı yedirmeyeceğiz. Kararlılığımıza devam edeceğiz.” değerlendirmesini yaptı.

Belçika Yüksek Duruşmasının PKK kararına da reaksiyon gösteren Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Mahkeme savcılığının mütalaası, PKK’nın yanında. Devlet buna müdahale etti. Duruşma ideolojik karar verdi. Burada kıymetli olan Belçika devletinin tavrı. Bize verdikleri laf, PKK’yı terör örgütleri listesinde tutmaya devam edecekleri. Umumi bir samimiyetsizlik var. Belçika ile ilgilerimizde nasıl adımlar atacağımızı ilerleyen süreçte kamuoyuyla paylaşacağız.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku