Dışişleri Bakanlığı: Rusya ile iş birliğimizin bölgeye katkı sağlayarak devam edeceğine inanıyoruz

0

[ad_1]

Daha fazla mesaj

Z Kuşağı Oyları Kime Gidecek? İşte Son Yapılan Anket Sonucu!

Ulaştırma Bakanı ile İBB arasında ‘metro logosu’…

Bakanlık, TBMM Hükümeti ile Rusya Sovyet Federatif Toplumcu Cumhuriyeti içinde 16 Mart 1921’de imzalanan “Dostluk ve Kardeşlik Antlaşması”nın 100. yıl dönümü vesilesiyle yazılı izahat yapmış oldu.

Açıklamada, ortak tarihe “Moskova Antlaşması” olarak geçen söz mevzusu belgenin, Türk-Rus ilişkilerinde mühim bir yeri bulunduğuna dikkat çekilerek, iki ülke içinde diplomatik ilişkilerin kuruluşundan bir yıl sonrasında imzalanan bu antlaşmanın devrin şartları içinde taşımış olduğu siyasal önemin yanı sıra bugüne dek geçerliliğini sakınan hukuki sonuçlar da doğurduğu açıklandı.

“Moskova Antlaşması”nın TBMM Hükümeti ile Rusya Sovyet Federatif Toplumcu Cumhuriyeti içinde meydana getirilen ilk antlaşma olma hususi durumunu taşımış olduğu aktarılan açıklamada, genç Cumhuriyet’in doğu sınırlarını belirlerken bununla beraber, Sovyet Rusya ile Birinci Dünya Savaşı sonrasındaki dönemde sergilenen dayanışma ve iş birliğine de zemin teşkil etmiş olduğu vurgulandı.

Açıklamada, “Türkiye ve Rusya Federasyonu, günümüzde ikili ve bölgesel düzeyde diyalog ve iş birliğini sürdürmektedir. Bu iş birliği anlayışının önümüzdeki dönemde de ikili ilişkilerimizin yanı sıra bölgesel sulh, istikrar ve refaha katkı meydana getirecek şekilde devam edeceğine inanıyoruz.” mesajı verildi.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku