DİSK’i karıştıran olay: Sahte sendika kurdular!

0

DİSK’i karıştıran olay: Sahte sendika kurdular!

Devrim İşçi Sendikası Konfederasyonu (DİSK)’e bağlı Emekli-SEN adına sahte sendika kurdular.

DİSK’e bağlı olarak kurulan Emekli-SEN, mahkemeler ve baskılarla boğuşurken diğer taraftan da kendi içerisindeki muhalefetin yaptıklarıyla zor zamanlar geçiriyor. Emeklilerin sendika kuramayacakları iddiasıyla kapatılma davası açılan Emekli-SEN, yıllardır hak mücadelesi veriyor. Hakkında kapatılma kararı alınmasına rağmen konuyu AİHM’e taşıdılar. Hukuki süreç halen devam etmekte.

EMEKLİ-SEN ŞUBE BAŞKANI KENDİ DERNEĞİNİ İHBAR ETTİ!

Aidatların toplanması noktasında sorunları aşmak ve teknolojinin getirilerini kullanmak amacıyla, sendika  genel merkezi mobil aidat sistemine geçmek istemesi üzerine beklemedikleri bir durumla karşılaştılar.

Olağan Genel Kurul’da seçimi kaybeden tarafta olan Emekli-SEN Bursa Şube Başkanı Günay ONAYMAN, sendikayı ilgili telekomünikasyon firmasına derneği ihbar ettiği iddia ediliyor. Bursa’da mevcut sendika adıyla yeni kurmayı amaçladıkları derneğin propagandasını yaptığı iddia edilen Onayman, Emekli-SEN sendikasının yasal olmadığını ilgili telekomünikasyon firmasına bildiriyor. Bunun üzerine sendikaya firmadan, “Yasal olmadığınız için anlaşma yapamayız.” Yanıtı geliyor.

MEVCUT SENDİKA ÜZERİNDEN YENİ SENDİKA KURMAYA ÇALIŞIYORLAR

Bursa’daki bu karmaşık durumu anlamak üzere Emekli-SEN Genel Başkanı Veli Beysülen’i aradık ve bilgi aldık.

Emekli-SEN üzerinden yeni kurmaya çalıştıkları sendikanın reklamını yaptığını iddia ettiği Onayman hakkında, “Olağan kongremizin ardından kaybeden taraf 3 ay sonra tekrar olağanüstü kongre talep etti. Bizde tabi talep edebileceklerini ama daha olağan kongreyi yeni atlatmışken sırf rakibiz ve istemiyoruz diye kongre talep etmenin doğru olmadığını söyledik, kongre kararı almadık. Bunun üzerine mobil aidat sistemine geçmek istediğimizde, ilgili firmayı arayarak bizlerin yasal bir sendika olmadığımızı söyleyerek şikayet ettiler. Yani kendi sendikalarını, kendilerinin yönetici oldukları sendikayı şikayet ediyorlar. Emekli-SEN’i kullanarak yeni sendika kurmaya çalıştılar. Tabi biz bunların üzerine Günay beyin yönetimini görevden aldık. Ama hala etik olmayan bir şekilde, yıllarca mücadele ettiği sendikanın imkanlarını kullanarak yeni sendika örgütlenmesi yapmaya çalışıyorlar. DİSK Genel Başkanı Kani Beko’da bize destek açıklaması yaptı ve Emekli-SEN dışında hiçbir sendikayı kabul etmiyoruz dediler.” İfadelerini kullandı.

Son olarak bu gidişatı düzeltmek adına, Emekli-SEN yönetimi duruma el koydu. Dün üyelere mesaj atılarak, “Bursa eski Şube Başkanı Günay Onayman’ın da aralarında bulunduğu bir grup, sendikamızı inkar ederek aynı isimle yeni sendika kurmaya çalışmakta, üyeleri oraya üye yapmaya çalışmaktadırlar.” Açıklamaların yaparak, yakında Bursa yönetiminin belirleneceği bilgisini paylaştılar.

Yaklaşık 4 saat sonra karşı grup üyelere mesaj atarak, gelen mesajı yalanladılar.

İşte o görüntüler:

DİSK emekli sen

DİSK emekli sen
DİSK emekli sen

DİSK emekli sen

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku