Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Diyanet’in Asgari Ücreti 2 Bin 250 Lira

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Diyanet’in Asgari Ücreti 2 Bin 250 Lira
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Diyanet İşleri Başkanlığı 2016 yılı Ramazan ayı için en düşük fitre miktarını 15 TL olarak açıkladı. Bir kişinin bir günlük doyabileceği miktara göre belirlenen bu rakamla 3 çocuklu bir ailenin aylık sadece yemek için yapacağı harcama 2 bin 250 TL’yi buluyor. Diyanet’in yaptığı bu açıklamaya göre asgari ücretin en az 2 bin 250 lira olması gerekiyor. Buna kira, faturalar, sağlık, eğitim gibi diğer temel ihtiyaçlar da eklendiğinde başta asgari ücretli olmak üzere toplumun önemli kesiminin geçinebilmesi mümkün gözükmüyor.

TOPLUMUN YARISI FİTREYE MUHTAÇ!

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Dr. Sadettin Orhan, resmi rakamlara göre Türkiye’de yaklaşık 6 milyon işsiz, 6 milyon asgari ücretli, 9 milyon kayıtdışı çalışan, 3 milyon Suriyeli ve 10 milyon civarı emekli bulunduğunu belirtti. Şu an asgari ücretten emekli olan bir vatandaşın 900 TL’ye yakın maaş aldığını ifade etti. Emeklilerin de büyük kısmının Diyanet’in belirlediği miktarın altında maaş aldığını dile getirdi.

SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL

Orhan, Diyanet’in açıklamasının toplumun bu kesimlerinin fitre almaya müstahak anlamına geldiğini dile getirdi. Sosyal politikalar açısından bu tablonun sürdürülebilir, hoş bir tablo olmadığını aktaran Orhan, şöyle devam etti:  “Çünkü dünyanın hemen her tarafında sosyal politikalarla istihdam politikaları ve primli sosyal güvenlik sistemi ile primsiz rejim arasında kuvvetli bağlantılar var. Bu bağlantıların da amacı kişileri yardıma muhtaç halde tutmak değil, yardım almayacak hale getirmek için istihdama, kazanmaya, üretime teşvik etmek. Fakat Türkiye’deki şu anki model maalesef bunu sağlamaktan çok uzak.”

MİLYONLAR AÇLIĞA MAHKUM EDİLİYOR

Konu ile ilgili açıklama yapan Aksiyon İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Aksiyon-İş) da, Diyanet’in fitre belirlerken, bir kişinin iki öğün yemek yiyebilmesi için yapması gereken en düşük harcamanın esas alındığının altı çizildi. Açıklamada, “Diyanetin açıkladığı bu rakam, bugün ülkemizde başta asgari ücretle çalışanlar olmak üzere emeğiyle geçinen milyonlarca insanın açlığa mahkum edildiğini gösteriyor. Bugün asgari ücret 1,300 TL. Diyanet ile aradaki fark 950 TL. Tablo ortada; hükümetin milyonlarca emekçiye layık gördüğü bu asgari ücretle insanlar değil, karın doyurmak, açlığını dahi bastıramaz” denildi.

Hasan Önal / Özgür Düşünce Gazetesi

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap