Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Dizilerdeki Viral Teknoloji Reklamları Ne Kadar Başarılı?

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Dizilerdeki Viral Teknoloji Reklamları Ne Kadar Başarılı?
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Teknolojiye aç bir toplumuz; bu ortadaki en önemli gerçek. Geçtiğimiz günlerde Genel Yayın Yönetmenimiz Dinçer Karaca ile yurt dışı tecrübelerinden bahsederken “Volkan, yurt dışında bizdeki kadar telefon düşkünlüğü yok” ifadesini kullandı. Bu benim de şahit olduğum ve yurt dışına giden herkes tarafından dikkat edilen bir durum aslında. İngiltere’de yaşayan bir arkadaşımın “burada hala tuşlu telefon kullanan birçok insan var” demesi ise şaşkınlığımın bir kat daha artmasının temel sebebiydi. Ülkemizde tuşlu telefonların “eskiyi getir yeniyi götür” kampanyalarında kullanıldığı bir ortamda özellikle mobil tarafta bize hemen hemen her gece sunulan “Dizilerdeki Viral Teknoloji Reklamları” oldukça ilgimi çekiyor.

 

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Viral Reklam Nedir?

Öncelikle Viral Reklam nedir dilerseniz biraz bundan bahsedelim. Wikipedia, Viral Reklam açıklamasını şöyle yapıyor

“Viral reklam, internet üzerinde büyük çoğunlukla video yapımı olarak, e-posta yolu veya video paylaşım sitelerinde kullanıcıların ağızdan ağza yöntemi ile yaydıkları bu yüzden de viral yani virüse benzetilen kendi kendine yayılan yeni nesil bir reklam metodudur.”

Bu tanım tam olarak durumu açıklamaya yetmiyor zira Viral Reklamlar sizin farkına varmadan markanın bilinçaltınıza yerleştirilme işlemidir. Bunu özellikle dizilerde ve filmlerde çok sık yaşıyoruz. Üstte Kördüğüm dizisinden bir kareyi altta da gençlerin severek izlediği Med-Cezir dizisinden bir sahneyi görebilirsiniz.

 

Dizilerdeki Viral Teknoloji Reklamları Başarılı mı?

Burada işleyişin oldukça basit olduğunu görüyoruz. Büyük üreticiler dizilerde oyunculara telefonlarını kullandırıyor ve yönetmen markayı öne alarak bir sahne çekip bunu izleyiciye gösteriyor. Peki bu yeterli mi?

Bu sorunun cevabını bu işin içinde ve tam ortasındaki birisi olarak “Hayır” olarak vereceğim. Bunun en büyük sebebi ise viral reklam yapan arkadaşların hem ürünü, hem markayı hem de kullanıcıların beklentisini bilememeleri olarak görüyorum. Dünyanın en büyük üreticileri Türkiye’nin en çok izlenen dizilerinde viral reklamlar yapmak için yola çıkıyor ama başrol oyuncusu telefonla konuşurken ekran açık kalıyor…

Bunun hata olduğunu söylemek oldukça kolay ama bunu hata olarak değerlendirmek ise oldukça zor. Bunu bilinçsiz kişiler tarafından yapılan Viral Reklamların başarısızlığı olarak görüyorum. Samsung gibi bir firmanın böylesine önem verdiği ürünlerin reklamını çok daha ehil kişilere yaptırtması gerekmiyor mu?

İnternet üzerinden, Asus‘un ya da farklı markaların yaptıkları viral reklamlara hep birlikte şahit oluyoruz. Bu reklamlar genellikle internet kullanıcıları için yapılırken belli bir kesimin ötesine geçemiyor ama filmler ve özellikle diziler her hafta milyonlarca kişi tarafından izleniyor. Bundan dolayı üreticilerin internet üzerinden yapılan ve genellikle “laf sokma sanatının” kullanıldığı viral reklamlar yerine hedef kitlenin, hedef özellikleri daha rahat anlayabileceği reklamlara ihtiyacı var.

 

Ben bir reklamcı değilim ama özellikle baş rol oyuncularının en pahalı, mutfakta çalışanların da orta – alt segment telefon kullanmalarını da bu noktada doğru bulmuyorum. Bu kullanıcılarda “ben zengin değilim Galaxy S7 Edge kullanamam” bilinçaltısı yaratıyor mu yaratmıyor mu bunu da bir sosyologa sormak gerekir diye düşünüyorum.

Uzun lafın kısası şu; Dünyanın en iyi markaları; dünyanın en iyi telefonlarını ya da en iyi teknolojilerini üretip; dünyanın en kötü viral reklamlarını yapamaz, yapmamalı…

Haberin videosunu izlemek görseller için tıklayın.

 

KAYNAK : Milliyet

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap