Dizilere ilham olan ”Mafya anası” kıskıvrak yakalandı

0 5

[ad_1]

İtalya’nın en fazlaca aranan isimlerinden biri ve Gomorrah adlı diziye de esin olan 70 yaşındaki Maria Licciardi, Roma Ciampino Havalimanı’nda gözaltına alındı. İspanya’daki kızını ziyarete gittiğini iddia eden Licciardi, tayyare biletini yalnız tek yön olarak almıştı. Ek olarak yanında da yüklü oranda nakit para bulunuyordu.

Maria Licciardi, daha ilkin de mafya bağlantılı suçlardan hapis cezası almıştı. Camorra ile bağlantılı suçları sebebiyle Napoli savcılığı tarafınca hakkında yakala sonucu çıkarılmış ve gözaltına alınmıştı.

İtalyan basınındaki haberlere bakılırsa dün yakalanan mafya lideri, Licciardi klanının kurucusu Gennaro Licciardi’nin kardeşi. Maria Licciardi, ek olarak Camorra’nın çeşitli klanlarını bir araya getiren Secondigliano İttifakı’nın zirve yöneticilerinden biriydi.

Öte taraftan Maria Licciardi’nin, Camorra’nın iç işleyişine odaklı Gomorrah dizisindeki Scianel karakterine esin verdiği de biliniyor. Licciardi’nin basında yer edinen takma adları içinde “Mafya anası (madrina)” “Lady Camorra”, “Bloody Mary”, “Ufaklık”, “Maria teyze” de içeriyor.

Licciardi’nin haraç ve sahtecilik çetelerini yönettiği de iddia ediliyor. Camorra üyesiyken yakalanınca itirafçı olan mafya babası Luigi Giuliano, Licciardi’nin ”Düzmece ürün işinin beyni ve kasiyeri” bulunduğunu da itiraf etmişti.

Licciardi’ye dair iddialar içinde katliam emirleri vermek, emlak yatırımlarıyla kara para aklamak bulunuyor.

Ek olarak Maria Licciardi, 2003’teki bir davasında ”Ev hanımıyım fakat hep çalıştım, ayakkabıcılık yaptım. Uyuşturucudan nefret ederim, uyuşturucu kullanan gençleri görünce umutsuzluğa kapılıyorum” demişti.

BBC’nin haberine bakılırsa, Licciardi’nin İspanya’ya gitmek üzereyken yakalanması üstüne İçişleri Bakanı Luciana Lamorgese, “Geniş bir alanı denetim altında tutan ve yasa dışı faaliyetleri yöneten Camorra örgütlerine” yönelik operasyonu meydana getiren güvenlik güçlerini kutlama etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku