Doğanın iyileştirici gücünün farkına vardı

0 10

[ad_1]


Bir firmada teknik operatör olarak çalışan, iki çocuk babası Özvardar, 2013’te meydana getirilen sıhhat taramasında kendisine tüberküloz teşhisi konulduğunu ve 9 ay tedavi gördüğünü deklare etti.


Tedavinin peşinden hayatına devam ettiğini sadece merdiven çıkarken ve yürüyüş yaptığında yorulduğunu özetleyen Özvardar, 2019’da İstanbul Tabiat Sporları Kulübünün tabiat yürüyüşlerine katılmaya başladığını söylemiş oldu.

Doğanın iyileştirici gücünün farkına vardı


Özvardar, tabiat sporlarıyla tanıştıktan sonrasında hayatında değişimlerin başladığını belirterek, şöyleki devam etti:


İlk olarak 23 Nisan 2019’da Yuvacık’ta 15 kilometrelik bir yürüyüşe katıldım. Fazlaca zor bir yürüyüştü. 3-4 gün kendime gelemedim. Bir sonraki hafta gene katıldım. Belgrad Ormanları’nda yürüyüş yaptık. Fazlaca fazla zorlanmadım, 12 kilometre yürüdük. Yorucu geldi bu etkinlikler. Bırakmayı düşündüm. Fakat kulüpteki arkadaşlarımın sıcak yaklaşımından dolayı devam etmeye karar verdim. Sonrasında dağcılık yürüyüşlerine katılmaya karar verdim. Dağcılık eğitimi aldım. Yaz, kış zirvelere çıkmaya başladık. Ağrı Dağı, Erciyes Dağı, Uludağ, Kaçkar Dağları’na zirve tırmanışlarına katıldım. Tabiat sporlarına başlamadan ilkin evin yanına otomobille giden bir şahıs iken şimdi 6-7 bin metrelik zirveler düşünüyorum. Tabiatın iyileştirici gücünün ispatı benim. İnsanların bu şeklinde aktivitelere katılıp yürümelerini tavsiye ediyorum

Doğanın iyileştirici gücünün farkına vardı


“Tabiat hakkaten iyileştiriyor”


Kendini oldukca iyi hissettiğini ifade eden Özvardar, “Ciğerlerim dayandı, herhangi bir sorun yaşamadım. Tek başıma yapmam zordu. Kulüpte hepimiz zorlandığım ve bırakmayı düşündüğüm yerlerde beni teşvik etti. Onların yardımıyla problemsiz bir halde 15-20 kilometre yürüyebiliyorum, 5 bin metrelik zirvelere çıkabiliyorum. Kimse ‘Ben rahatsızım, ben yapamam, ben edemem’ diye kabuğuna çekilmesin. İnsanlara doğayı çıkıp yürümelerini tavsiye ediyorum. Tabiat hakkaten iyileştiriyor” diye konuştu.


“Hayalimi gerçekleştirdim”


Sadi Özvardar, 2019 senesinde ilk tabiat sporlarına başladığında hayalinin Ağrı Dağı’nın zirvesine çıkmak bulunduğunu ve hayalini gerçekleştirdiğini belirterek, “Tüberküloz hastasıydım, İstanbul Tabiat Sporları Kulübüyle tanıştıktan sonrasında yapamayacağımı düşündüğüm bir çok şeyi yapabileceğimi gördüm. Şu anda kendimi iyi hissediyorum, herhangi bir sıkıntım yok” dedi.

Doğanın iyileştirici gücünün farkına vardı


Dünyanın değişik yerlerindeki yüksek dağlara tırmanmayı hedeflediğini dile getiren Özvardar, İsviçre’deki Matterhorn Dağı’na zirve tırmanışı yapmak istediğini söylemiş oldu.


Özvardar, sigarayı bıraktığını belirterek, hafta sonu etkinlikleri için ödenen 90-120 liranın sıhhat için mühim bir miktar olmadığını da sözlerine ekledi.


“Tabiat hakkaten insan vücudunu tedavi ediyor”


İstanbul Tabiat Sporları Kulübü Başkanı Süleyman Şahin de Sadi Özvardar’ın tabiat etkinliklerine başladığında kolay yürüyüşlere katıldığını ve tüberküloz hastalığıyla savaşım ettiğini belirterek, “Kısa süre içinde ondaki değişikliği ikimiz de fark ettik. Dağcılık eğitimi alıp dağcılık lisansı çıkardıktan sonrasında yüksek irtifa dağ tırmanışları, kaya tırmanışları halletmeye başladı, performansı her geçen gün arttı. Şimdi kendisinden antrenörlük bekliyoruz” diye konuştu.[ad_2]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku