Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

‘Dokunulmazlık’ tavrına eleştiri

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 ‘Dokunulmazlık’ tavrına eleştiri
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Aydınların da  Kürt sorununun çözümü başta olmak üzere insan hakları ihlalleri ve demokratikleşme taleplerinin gündeme getirilmesinde partiyi daha aktif görmek istediklerini aktardığı öğrenildi.

Kahvaltıya aralarında anayasa hukukçuları Prof. Dr. Ergun Özbudun, Prof. Dr. Serap Yazıcı, Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, emekli askeri hakim Ümit Kardaş, gazeteciler Cengiz Çandar, Erdoğan Aydın, Mehmet Altan, Levent Gültekin, Kürşat Bumin, yazar Ayşe Kulin, Doç. Dr. Murat Somer, eski SPK Başkanı Muhsin Mengütürk, avukat Orhan Kemal Cengiz, eski ANAP Genel Başkanı Nesrin Nas ve işadamı Osman Kavala’nın da bulunduğu 25 kişi davet edildi. Toplantıda CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat ve PM üyesi Gülseren Onanç yer aldı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

‘Aktif olun’ çağrısı
Milliyet’in aldığı bilgilere göre görüşmede, aydınlar CHP’nin anamuhalefet partisi olarak “daha cesur” adımlar atması gerektiğine işaret etti. Katılımcıların, hükümetin demokratikleşme ve insan hakları karnesini eleştirdiği toplantıda, CHP’nin atacağı adımlara destek verileceği ve katkıya açık olduklarının mesajını verdikleri kaydedildi. Alınan bilgilere göre katılımcılar Kürt sorununun çözümü başta olmak üzere pek çok alanda daha aktif olmaya davet ettikleri Kılıçdaroğlu’na, “HDP köşeye sıkıştırıldı. Sesini çıkarabilecek tek siyasi parti siz kaldınız” değerlendirmesini iletti.

Katılımcılar, Kılıçdaroğlu’nun, “Anayasaya aykırı ama evet diyeceğiz” sözleriyle açıkladığı, partisinin bugün Anayasa Komisyonu’nda görüşülecek dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifine yönelik duruşunu eleştirdi.  Alınan bilgilere göre, Kılıçdaroğlu “siyasi bir hamle” yanıtını vermekle yetinirken, teklifin yasalaşmasını beklemediğini söyledi. Kılıçdaroğlu’nun bu sözleri; katılımcılar tarafından teklifin genel kurula gelmeyebileceği ya da gelse bile kabul edilmesi için gerekli milletvekili sayısını bulmayacağını düşündüğü biçiminde yorumlandı. Kılıçdaroğlu’nun katılımcıların, “Eğer teklif yasalaşırsa, ilk hedef HDP olacak. HDP’yi bu süreçte yalnız bırakmayın. HDP’nin ardından bu teklifin faturasının ilk çıkacağı isimlerden biri de sizsiniz” düşüncesini not ettiği, bir katılımcının, “Teklife evet denmesi yönünde bürokrasiden bir brifing mi aldınız” sorusunu da yanıtlamadığı öğrenildi.

 

KAYNAK : Milliyet

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap