Dolandırıcıların yeni hedefi tatilde ev kiralayanlar

0 7

[ad_1]


Salgın ve engellemeler… İki senedir her insanın ortak gündemi… Kısıtlamalarla geçen kış aylarının stresini kim güzel bir tatille atmak istemez ki? Sadece virüsten korunmaya çalışırken kalabalık sahillerde ya da açık büfe otellerde dinlence yapmak {hiç de} kolay değil. Son iki yılda dinlence tercihleri de değişti, kalabalıktan uzakta tatile talep arttı. Sadece bu durum tüketicileri dolandırıcıların da hedefi yapmış oldu. Ailesiyle ya da yakınlarıyla kalabalıktan uzakta ev kiralamak isteyen bazı tatilciler, fena sürprizlerle karşılaştı. Zira dolandırıcılar gerçek villa, bungalov ev ilanlarını kopyalıyor, düzmece siteler kuruyor ve bu evleri rayicinin oldukça altına kiraya vermeye çalışıyor. Kendilerini gezim acentası ya da emlakçı olarak tanıtan dolandırıcıların sunmuş olduğu düzmece tapu ve belgeler tüketiciler tarafınca bir çok vakit sorgulanmıyor. İşte mağduriyet de bu aşamada başlıyor. Tüketiciler vaat edilenle ilgisi olmayan ya da sahibinden habersiz kiralanan evlerle, villalarla karşılaşabiliyor. Dolandırıldıklarını fark ettiklerinde ise artık oldukça geç oluyor.


Kiralık villa ilanlarının altındaki gerçek


Bu mevzuyu Tüketici Müracaat Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu ile konuştuk. Ağaoğlu tüketicileri tuzağa sürükleyenin tedbirsizlik bulunduğunu söylüyor.


“Villa evin fotoğrafını alarak kopya site yaparak orada 12 bin lira yazıyor. 12 bin yazıyor fakat nakit öderseniz, size 10 bin liradan veririz diyorlar. Böylece nakit havaleyle kiralayarak tüketicileri dolandırıyorlar. Tüketici oraya gittiğinde o ev olsa bile sahibinin haberi olmadığını, başkalarının bulunduğunu görüyor. Tüketicilere tavsiyem bu şekilde bir mağduriyet yaşamamak için bu şekilde bir bağlantı yapmadan ilkin o ilanı veren kişinin kim bulunduğunu bir araştırsınlar. Eğer mülk sahibiyse tapusunun olması lazım. Emlakçıysa, gayrimenkul ticareti yetki belgesi bulunması lazım. Gezim acentesiyse de TÜRSAB üyesi olması mecburi.”

Dolandırıcıların yeni hedefi tatilde ev kiralayanlar


Aydın Ağaoğlu “Size sunulan belgelere inanmayın” diyor. Zira bu belgeler kolay programlarla bile düzmece olarak düzenlenebiliyor. Peki ne yapmak gerekiyor? Aslen en başta alınacak kolay önlemlerle mağduriyetin önüne geçmek kolay. İlanı veren kişiler emlakçıysa, gayrimenkul ticareti yetki belgesi, gezim acentesiyse, Türkiye Gezi Acentaları Birliği üyeliği sorgulanmalı. Zira TÜRSAB üyesi olmayanların gezim ticareti yapması yasak. Sadece burada önlemli olmak tüketiciye düşüyor. İlan sahibinin belge yada fotoğraflarına saygınlık etmek yerine TÜRSAB sitesine girerek sorgulamayı kendinizin yapmanızda yarar var.


“TÜRSAB belgesi sunduğunu gördükleri kişilere saygınlık etmesinler. Kendileri adres çubuğuna tursab.org.tr yazsınlar, TÜRSAB’ın sitesine girip o firmanın üye olup olmadığını kendi resmi sitesinden sorgulasınlar. TÜRSAB’ın buna uyumlu olan bir de kare kod sistemi var. Şu demek oluyor ki o kare kod sistemini okuttuğu vakit üye olup olmadığını anlaması an meselesi. Karşısındaki muhatabın sunmuş olduğu belge, fotoğraflara saygınlık etmek yerine TÜRSAB’ın sitesine girip bunun hakkaten kayıtlı olup olmadığını sorgulamakta yarar var. Eğer Tecim Bakanlığından yetkilendirilmiş gayrimenkul ticareti yetki belgesine haiz emlakçıysa, Tecim Bakanlığından sorgulasınlar. Ve mümkünse, görmeden, bilmeden asla para göndermesinler.”


Tüm belgeler incelenmeli


Lüzumlu belgeleri görmeden ilgili kişilere para göndermemek gerekiyor. Şundan dolayı parayı gönderdiğiniz kişilere ondan sonra ulaşamayabilirsiniz.Cumhuriyet savcılıkları tüketiciler dolandırırken kullanılan GSM numarasının kimin adına tahsis edildiğini derhal tespit edip o kişinin peşine düşüyor sadece düzmece kimliklerle çıkarılan düzmece hatların kullanıcılarına ulaşmak {hiç de} kolay olmuyor.


Aydın Ağaoğlu’nun bu tür durumlar içi de önerisi var:


“Düzmece isim kullanıyor olabilir. Buna karşılık da TÜRSAB’la bağlantı kurup hatta o firmanın gerçek bilgilerini elde edip, hakkaten mülkün sahibi, kiralayan, gezim acentası, emlakçı kimse onunla direkt temasa geçsinler. Dolandırıcılar kapora talep edebildiği şeklinde paranın tamamını da istiyorlar. ‘Fazlaca talipli var, acil paraya ihtiyacım var şeklinde.’ Tüketicinin yapması ihtiyaç duyulan karşısındakinin güvenirliğini iyice araştırıp harekete geçmesi. Hatta banka hesap numarası veriyorlar o hesap numarası bile düzmece bir isimle açılmış olabiliyor. Muhatap olduğu kişinin bildirdiği hesap numarasının kime ilişkin bulunduğunu da sorgulamalı.”


Kısacası dinlence için kiralık ev tercih ediyorsanız oldukça dikkatli olunmalı. Bilhassa rayicinin oldukça altında kiralanan evler mevzusunda…Gene de bu şekilde bir durumla karşılaşırsanız, Güvenlik Genel müdürlüğü Siber Suçlarla Savaşım Daire Başkanlığı SİBERAY’a şikayette bulunmayı dikkatsizlik etmeyin.

 [ad_2]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku