Ekonomi

Dolar İçin Yıl Sonu Tahmini: 3.25 TL


Ekonomi

Alman Commerzbank gelişmekte olan ülkeler ekonomisti Tatha Ghose, cuma günü açıklanan büyüme verisinin ardından yaptığı değerlendirmede, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3,5 büyümesini ve gelecek yıl ise yüzde 2,5’e gerilemesini öngördüklerini söyledi.Ghose, ”Hükümetin anayasayı değiştirmek için güçlü bir hamle yapıyor olması nedeniyle, önümüzdeki çeyrekte dolar/TL kurunu 3,00 seviyelerinde görüyoruz” tahmininde bulundu.

Ghose, Commerzbank’ın yıl sonu dolar/TL tahminin 3,25 TL seviyesinde olduğunu belirtti. Geçen haftaya 2,89 TL’nin altında başlayan dolar, Amerika’da tarım dışı istihdam verisinin 6 yılın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından yeniden 2,92 TL seviyesine çıktı. Doların bu haftaki hareketini 15 haziranda yapılacak olan Amerikan Merkez Bankası FED toplantısından çıkacak olan karar belirleyecek.

SİYASİ BELİRSİZLİK TÜKETİCİ GÜVENİNE ZARAR VERİYOR

Bu tahminlerde Türkiye’nin anayasa değişliği, başkanlık sistemine geçiş konularında yaşadığı belirsizliğin iş dünyası ve tüketici güvenine zarar vereceği öngörüsünün yer aldığını belirten Commerzbank, siyasi liderlerin bu belirsizlikleri çözecek güvenilir yol haritası ortaya koymaları halinde yukarı yönlü sürprizler yaşanabileceğini de vurguladı.

Yeni Hayat