Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Dolar indirilemiyor, işte son rakamlar…

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Dolar indirilemiyor, işte son rakamlar…
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

ENFLASYON AÇIKLANDI, DOLAR FIRLADI!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından, dolar/TL kurunda sert yükseliş gerçekleşti.

Rakamlar açıklanmadan önce 4.62 civarında olan dolar kuru, 4.6884’e kadar yükseldi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Enflasyon, haziran ayında yüzde 2,61 artarken, yıllık bazda yüzde 15,39 olarak gerçekleşti.

Reuters anketine göre Tüketici Fiyatları Endeksi’nde (TÜFE) Haziran ayında gıda fiyatları ana belirleyici olmak üzere ulaştırma ve otel fiyatları kalemleri öncülüğünde yüzde 1.4 artış bekleniyor.

Ekonomistlerin hesaplamalarına göre Haziran ayında enflasyonun yüzde 14 civarlarına yükselerek 14 yılın yeni rekorunu görmesi, Temmuz ayında ise tepe noktasına ulaşması bekleniyor.

Analistler enflasyonda yükseliş endişesinin yanı sıra Hazine’nin Cuma günü açıkladığı borçlanma takviminin Temmuz’da oldukça yüksek borçlanmaya işaret etmesinin TL’de olumsuz performansa neden olduğunu, tahvil faizleri üzerinde de baskı unsuru olduğunu belirtiyor.

Yurtdışında ise yatırımcıların ABD-Çin arasındaki ticaret geriliminin nadir görülen eşzamanlı küresel büyüme dönemine zarar verebileceğinden endişelenmeleriyle, Çin piyasalarındaki karışıklık Asya borsalarını dokuz ayın dip seviyesine çekti.

ABD’nin Çin’den ithal 34 milyar dolar tutarında üründen almaya başlayacağı gümrük vergisi Cuma günü yürürlüğe girecek.

Ticaret gerilimleri, Avustralya doları gibi emtia para birimlerine ve ekonomileri ticari gerilemeye karşı en savunmasız olan gelişmekte olan piyasa para birimlerine karşı doları destekledi.

Öte yandan euro Almanya’da koalisyon ortaklarının Başbakan Angela Merkel’in hükümetini devirmekle tehdit eden göç anlaşmazlığı konusunda uzlaşmalarının ardından yükseldi.

Bir bankacı, “Ticaret savaşları ve Çin piyasalarındaki sıkıntıların etkilerini görüyoruz. Yuan değer kaybediyor, dolar/TL’de de küresel piyasalara paralel hareket var. Bugün içeride enflasyon verisi izlenecek, İTO sonrası beklentilerin üzerinde gelme ihtimali var. Gelecek ay da yüksek gelmesi bekleniyor. Beklenti üzerinde gerçekleşmeler bugün kur ve faizde yükselişe neden olabilir” dedi.

Haftanın kalanında bir diğer önemli gündem maddesi ise Cuma günü açıklanacak olan ABD tarımdışı istihdam verisi olacak.

Piyasaların ana odak konusu ise yeni ekonomi yönetimi ve uygulanacak ekonomi politikaları ile OHAL’in uzatılıp uzatılmayacağı.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) kesin seçim sonuçlarını 5 Temmuz’da açıklaması bekleniyor. Bu tarihte açıklanırsa milletvekilleri mazbatalarını alacak ve 8 Temmuz’da TBMM’de yemin edecek. Erdoğan ise milletvekili yemin törenlerinin ardından yemin edecek ve başbakanlık makamı kaldırılacak. Erdoğan’ın yemin etmesinin hemen ardından yeni kabineyi açıklaması bekleniyor.

Tahvil-bono piyasasında da dalgalanma söz konusu. Geçen hafta seçim belirsizliğinin ortadan kalkması ardından TL’deki toparlanmaya paralel yönünü aşağı çeviren 10 yıllık tahvil faizi Hazine’nin borçlanma programının yüksek borçlanmaya işaret etmesi ardından Cuma günü itibariyle yükseldi.

Gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi dün spot kapanış ve valörde ortalama yüzde 16.89 seviyesindeydi.

İki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise dün spot kapanışta ortalama yüzde 19.21, valörde ortalama yüzde 19.28 seviyesindeydi.


Anahtar Kelimeler: Bursa , Bursa Haber , Bursa Haberleri , Bursa Son Dakika Haberleri, Dolar

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap