Ekonomi

Dolar kuru bugün ne kadar? (16 Mart 2020 dolar – euro fiyatları)


Ekonomi

Dolar kuru yeni haftanın ilk işlem gününde 6,31 seviyesinden güne başladı.  Euro ise 7,00 seviyesinden işlem başladı.  FED’DEN FAİZ İNDİRİMİ …Dolar kuru yeni haftanın ilk işlem gününde 6,31 seviyesinden güne başladı. 

Euro ise 7,00 seviyesinden işlem başladı. 

FED’DEN FAİZ İNDİRİMİ 

ABD Merkez Bankası (Fed), yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınının ekonomik etkisini hafifletmek için 17-18 Mart’taki Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı öncesi ikinci kez faiz indirdi ve politika faizini yüzde 0-0,25 aralığına çekti.

Fed’den yapılan açıklamada, corona virüs salgınının ABD de dahil olmak üzere birçok ülkede topluma zarar verdiği, ekonomik faaliyetlerde aksamalara neden olduğuna ve küresel finansal koşulları önemli ölçüde etkilediğine işaret edildi.

MERKEZ BANKALARINDAN SWAP HAMLESİ 

Avrupa Merkez Bankası (ECB), ABD Merkez Bankası (Fed), Kanada (BOC), İngiltere (BOE), Japonya(BOJ) ve İsviçre(SNB) merkez bankaları, küresel ölçekte dolar likiditesi sağlanmasını güvence altına almak için swap hattını genişletme kararı aldı.

Merkez bankalarının bu swap hamlesinin, son haftalarda yeni tip corona virüs (Covid-19) salgını endişeleriyle yükselen ABD dolarına erişmek için bankalar ve şirketler tarafından yapılan masrafları düşürmesi bekleniyor.

“BORSADA KISA VADELİ YATIRIM YAPILMAMALI”