Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Doların ateşi düşmüyor: Bugüne nasıl başladı?

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Doların ateşi düşmüyor: Bugüne nasıl başladı?
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Dolar/TL tüketici fiyatları enflasyonunun Nisan ayında beklentilerin üzerinde yüzde 1.87 artmasının ardından dün 4.2487’ye yükselerek yeni tarihi zirvesini test etti.

Dolar saat 17.30 itibariyle 4.22 TL seviyelerinde bulunurken, bu sabah da benzer seviyelerden işlemlerin devam ettiği görülüyor.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

DOLAR BUGÜNE NASIL BAŞLADI?

Saat 07.15 itibariyle dolar 4.2250 liradan, euro ise 5.0680 liradan el değiştirdi.

Dolar dün enflasyon verisi öncesi 4.1740 seviyesinde işlem görürken, enflasyon sonrası bir anda 4.24’lere kadar yükselmişti.

TL son dönemde S&P’nin kredi notu düşüşü başta olmak üzere gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışıyor. Yılbaşından bu yana TL’nin dolar karşısındaki değer kaybı çift haneli seviyelere yaklaşırken bankacılar bu yükselişte bir çok etkenin bir arada etkili olduğunu belirtiyorlar.

Reuters’a konuşan bankacılar TL’deki değer kaybına dolardaki küresel değer kazancı, S&P’nin not indirimi, ABD faizlerinin yüzde 3’e yükselmesi, yaklaşan seçimler öncesi genişlemeci politikalar, dün açıklanan PMI verisinin ekonomideki beklenen bir ivme kaybının başlangıcına işaret etmesini gösteriyorlar.

Özellikle S&P kararı ve dolardaki güçlü seyir değer kaybındaki başrolü oynuyor.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap