Doların Bir Sonraki Hareketinden Nasıl Kâr Edilir?

Doların Bir Sonraki Hareketinden nasıl para kazanabileceğinizi anlatan haber makalemizde.

0

Dünyanın en önemli varlıklarından biri…

Büyük bir hamlenin eşiğinde olabilir…

Ve küresel ekonomideki rolü nedeniyle, bu hareket bize pazarlarda nelerin olabileceği hakkında çok şey söyleyecektir.

ABD hisse senetleri, yabancı hisse senetleri, emtialar… Hepsi ABD dolarından etkilenir.

Bugün, dolardaki son harekete bakacağız. Size neden büyük bir miting düzenlemek üzere olabileceğini göstereceğiz. Ve eğer öyleyse piyasalar için ne anlama geldiğini açıklayacağız.

Bir para birimi, bir ülkenin hisse fiyatı gibi davranır. Ve diğer para birimlerine göre, ABD doları bir istikrar geçmişine sahiptir. (Birçok insan onu “en temiz kirli gömlek” olarak görür.)

Bu nedenle, dünyanın dört bir yanındaki ülkeler onu rezervlerinde tutuyorlar… ve genellikle uluslararası ticareti yürütmek için kullanıyorlar. Bu, ABD dolarını dünyanın “rezerv para birimi” yapar.

Enerji ve değerli metaller gibi uluslararası varlıklar genellikle dolar cinsinden fiyatlandırılır. Bu nedenle, diğer ülkeler veya işletmeler bu varlıkları veya ABD’de üretilen malları satın almak istediklerinde, önce dolar satın almaları gerekir.

Dolar güçlü olduğunda, diğer para birimlerine sahip insanlar bu kadar çok dolar veya ABD yapımı mal satın alamazlar. Dolar zayıf olduğunda daha fazlasını satın alabilirler.

Bu, büyük ABD işletmelerinde sırasıyla zayıflığa ve güce katkıda bulunur.

Ayrıca, dolar yükseldiğinde, örneğin bir varil petrol veya bir ons altın satın almak için onlardan daha azı gerekir. Yani yükselen bir dolar genellikle düşen varlık fiyatlarına karşılık gelir… Düşen bir dolar ise genellikle yükselen varlık fiyatlarına karşılık gelir.

2015’ten bu yana, ABD dolarının diğer önemli para birimleri sepetine göre fiyatını takip eden ABD Dolar Endeksi, son birkaç yılda genellikle 90 civarında dibe vurdu ve 100 civarında zirve yaptı. Başka bir deyişle, bu seviyeler dolar için kilit “destek” ve “direnç” – tüccarların satın alma (destekte) veya satma (dirençte) eğiliminde olduğu önemli seviyelerdir.

Aşağıdaki 10 yıllık grafikte doların en son Ocak ve Mayıs aylarında destek seviyesine düştüğünü (ve sıçradığını) görebilirsiniz. Son birkaç ayda dolar güçlendi… Ağustos’ta 2021’in en yüksek seviyesine tırmandı. Ve son zamanlarda bir yılın zirvesine çıktı…

 

Dolar son zamanlarda iki kez kilit destek seviyesinde güçlü kaldı. Ve şimdi, yükselişte. Bu fiyat hareketi, doların uzun vadeli işlem aralığının en üstüne doğru toparlanabileceğini gösteriyor.

Olursa piyasalarda hareketlenme olur…

Dolar rallisi devam ederse, emtialar için ters bir rüzgar olacaktır. (Unutmayın, dolar yükseldikçe, piyasada düşen varlık fiyatları olarak ortaya çıkan sabit varlıkları almak için daha az kişi gerekir.) Kıymetli metaller ve bakırdan tahıllara ve enerjiye kadar her şey için fiyatların düştüğünü görebiliyorduk.

Aynı zamanda, yurtdışındaki mal ve hizmetler için alıcı bulmakta zorlanacak olan büyük ABD işletmeleri hakkındaki endişeleri de artıracaktır… çünkü yükselen bir dolar, bu mal ve hizmetlerin yabancı alıcılar için daha pahalıya mal olduğu anlamına gelir.

Daha küçük ABD işletmeleri için uluslararası müşteriler genellikle çok önemli değildir… Dolayısıyla bir dolar rallisinin küçük sermayeli hisse senetlerine (Russell 2000 Endeksindekiler gibi) büyük hisse senetlerine göre zarar verme olasılığı daha düşüktür.

Ancak yabancı hisse senetleri için güçlü bir dolar, destekleyici bir arka rüzgardır. Yabancı malları ABD’li alıcılar için daha ucuz hale getiriyor… Yani yabancı işletmeler artan ihracattan büyük olasılıkla faydalanacak.

“Daha güçlü dolar” senaryosunda, küçük ölçekli hisse senetlerinde ve ABD dışı piyasalarda alım satım fırsatları aramak iyi bir fikirdir.

Öte yandan, doların yükselişi kısa ömürlü olabilir. Dolar şu anda yükseliş trendinde ve bir yılın en yüksek seviyelerinde işlem görürken, bu senaryoyu daha az olası görüyoruz. Dolar düşer ve desteğini kırarsa, emtialarda büyük bir yükseliş görebiliriz. Aynı zamanda büyük ABD şirketlerine (uluslararası mal satan) ve hisse senetlerine de fayda sağlayacaktır.

Dolayısıyla düşen bir dolar bu alanlarda büyük ticaret fırsatları yaratacaktır.

Dolar hangi yöne giderse gitsin, bu ilişkileri anlamak kâr etmenin en iyi yollarını bulmanıza yardımcı olacaktır.

80%
Awesome
  • Design
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku