Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

DOPİNG İLAÇLARININ ZARARLARI

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 DOPİNG İLAÇLARININ ZARARLARI
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Doping ilaçlarının psikolojik, sosyal ve fiziksel sağlık açısından çok yönlü zararları vardır. Bunların hepsine ayrı ayrı değinmek sayfalar alır. Burada özetle zararlarını belirtmek istiyorum.

Şu bir gerçek ki; her ilaç her kişide ayrı ayrı etki yapar. Etkisi ve zararları kişiden kişiye ve kullanım miktarına göre değişir. Ancak aşırı kullanımında ölüme götürdüğü gerçektir.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Zararları ve yan etkileri:

*Karaciğer ve böbrek bozukluklarına yol açar. Bu ilaçlar vücutta karaciğerde elimine olup, böbrekler vasıtasıyla atıldığından, bu organlarda büyük tahribatlar yapmaktadır. Karaciğerde sarılık bulgularına veya iflasına hatta ölüme yol açmaktadır. Özellikle (17 alpha alkaliti) içerikli ilaçlar en zararlı olan oral steroidtir.

*Vücudun normal kapasitesinin üzerine çıkıldığından, kas ve eklem sakatlıklarına sebep olur.

*Cinsel performansta denge bozulmakta, erkekler kısırlaşmaya, kadınlar ise erkekleşmeye başlamaktadırlar. Vücuda devamlı ve fazla alınan erkeklik hormonu (testosteron) sebebiyle erkeklerde yumurtalıklar üretimini durdurmakta ve sonunda ufalarak kısırlığa neden olmaktadır.

*Kanser tehlikesi yaratmaktadır. Bu tür ilaçlar hücre bölünmesini hızlandırmak suretiyle protein metabolizmasına etki eder. Bu kanser oluşumu ve hücrelerini de etkiler. Kanser hücrelerinin bölünmesi hızlanır ve iç organlarda kanser oluşmasını tetiklenir.

*Prostat büyümesi ve tahribatına neden olur.

*Çoğu zararlı etkiler zamanla ortaya çıkacağından, ileride telafisi mümkün olmayan birçok hastalığa uygun ortam hazırlanmış olur.

*Kan basıncını arttırır ve kalp hastalıklarına neden olur.

*Vücutta su ve tuz tutarak ödeme neden olur.

*Erkeklerde zaman içinde kadınsı özellikler oluşturur. Yumurtalıklar küçülür, meme büyümesi (jinekomasti) ye neden olur.

*Deride sivilceler (Acne) ler oluşur.

*Psikolojik ve ruhsal değişimler başlar. Agresif davranışlar belirir.

*Saç dökülmesi, kelliğe sebep olurken, kadınlarda da kıllanma başlar.

*Kardiovasküler etkilenmeler sebebiyle kan değerleri bozulur. Kolestrol ve trigiserit seviyeleri yükselir.

*Kadınlarda ses kalınlaşması, klistoris büyümesi, erkeksi belirtiler ve libido artar.

*Steroidlerin diğer yan etkileri açısından özetle; baş ağrısı, bulantı, bırakınca ani güç kayıpları, maddi sıkıntılar, spor ahlakı sorunları baş gösterir.

*Anabolik steroidlerin (doping maddeleri) hayati organlar üzerinde, kişinin genetik yatkınlığına göre farklı gelişebilen bir çok ölümcül yan etkileri vardır. Vücudumuz anabolik steroidlere karşı çok hızlı bağışıklık kazanır. Bu sebeple, profesyonel seviyede vücut geliştirmek için steroid çeşidini, dozajını ve kür süresini sürekli artırmak gerekir.

Kısaca saydığım bu zararlar toplum açısından da büyük boyutlara ulaşmıştır. Gencecik çocuklar daha spora başlar başlamaz hemen gelişmek istemekte ve doping ilaçları kullanma yolunu seçmektedirler.

Burada ilk misal olarak Dünya Vücut Şampiyonu Andreas Münzer’in acılar içinde inleyerek ölümünü misal vermek isterim. Kendisinin birçok yarışmasında jüri üyeliği de yaptığımdan iyi tanırdım. Son derece efendi bir sporcuydu. Ancak her sene bir üst sıklette yarışmaya katılarak şampiyon oluyordu. Ancak belirli limite ulaşmış bir sporcunun bir senede yeni kaslar yaparak her defasında bir üst sıklete çıkması mümkün değildi. Andreas Münzer 80 kilo civarındaki kapasitesinden 100 kiloya ulaşarak akıl almaz biçimde ölçülü ve definisyon (yağsız ve lif lif belirgin kas) yapmıştı. Bu aşamasında davranışları da değişmişti. Aylarca içine kapanıp, etrafına kırıcı davranışlar gösterdiğini duyuyordum. Örneğin Münzer birçok steroid yanında “Helostestin” i çok kullanıyormuş. Genelde 30 mgr lık kapsül günde sabah ve akşam birer tane alındığı halde o bu ilaçtan günde 60 tane gibi çılgınca boyutlarda kullanıyormuş.

Sonuçta acılar içinde kıvranarak can verdiğini öğrendim. Yapılan otopside bütün iç organlarının normalin çok üzerinde mislilerince büyüdüğü, kanser tümörleri oluştuğu, yumurtalıklarının çok küçüldüğü ve korkunç miktarda doping ilaçları kullandığı, bunlara bu ilaçların sebep olduğu tespit edildi.
Bir başka sporcu Dallas Mccarver, 26 yaşında ulaştığı profesyonel kariyeriyle tanınmış bir vücutçuydu. Dopingden ölümüyle o da tıp tarihine geçti.
Otopsi raporu aynen şöyle:
●KALP; 833gr. (Normal insan kalbi 250-390gr) 
●KARACİĞER; 4593gr. (Normal insan karaciğeri; 1500-2000gr)
●BÖBREK ; Sol,450gr / Sağ,503gr (Normal insan, 120-160gr)
Diğer Bulgular;
●Tiroid Kanseri
ÖLÜM SEBEBİ; Çeşitli kalp damar hastalıkları. (Sol vertikül hipertrofisine eşlik eden kroner arter tıkanıklığı)
ÖLÜME YOL AÇAN ETKENLER; Vücuda kronik (sürekli) olarak dışarıdan alınan çeşitli anabolik steroid hormonlar ve non steroid hormonlar.
Bunlar sadece iki misal.
İlaç ve doping’den arındırılmış, sağlık için spor günlerinin özlemiyle ve saygılarımla.

Av. Özer Baysaling.

NOT: Türkiye’de genel anlamda sporcuları aydınlatacak doping’le ilgili ilk kitap olan “Sporda her yönüyle DOPİNG” kitabımı büyük bir sorumluluk duygusuyla yazdım. Naçizane bu uğurda mücadeleler verdim.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap