Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Dostluk ve barış hedefinden vazgeçmeyiz

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Dostluk ve barış hedefinden vazgeçmeyiz
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ortak tarihleri ve  benzer gelenekleri olan iki komşu halkı, nefret ve düşmanlık söylemleriyle  birbirinden uzaklaştırmak isteyenlere ve tarihi siyasileştirenlere karşı dostluk  ve barış hedefiyle çalışmaktan vazgeçmeyeceklerini belirti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Aram  Ateşyan’a, Ermeni Patrikhanesi’nin Kumkapı Meryem Ana Kilisesi’nde düzenlediği 1915 olaylarını anma ayini dolayısıyla bir mesaj gönderdi. Erdoğan, ayin öncesinde Ateşyan tarafından okunan mesajında, “Birinci Dünya Savaşı’nın trajik koşullarında hayatını kaybeden Osmanlı Ermenilerini anmak üzere İstanbul’da Ermeni Patrikhanesi’nin çatısı altında toplanan vatandaşlarımızı selamlıyor, saygılarımı sunuyorum. Törenin, Osmanlı Ermenilerinin yaşadıkları acıların paylaşılması ve hatıralarının yâd edilmesi için en anlamlı yer olan Türkiye’de bir kez daha yapılmasından memnuniyet duyuyorum” dedi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

‘Bin yıllık ortak yaşam’
Erdoğan, şunları  kaydetti: “İnsani vazifelerin ihmal edilmediği, sevincin ve acının samimiyetle paylaşılabildiği Anadolu toprakları her şeyin önüne ve ötesine vicdan ve adalet anlayışını koyar. İşte bu anlayış, tarih bilincimiz ve insanlık ufkumuz gereğince Osmanlı Ermenilerinin hatıralarına sahip çıkmaya devam edeceğiz. Türklerle Ermenilerin bin yıla uzanan ortak yaşam kültürünü yeniden hatırlamayı ve hatırlatmayı sürdüreceğiz. Ortak tarihleri ve benzer gelenekleri olan iki komşu halkı, nefret ve düşmanlık söylemleriyle birbirinden uzaklaştırmak isteyenlere ve tarihi siyasileştirenlere karşı dostluk ve barış hedefiyle çalışmaktan vazgeçmeyeceğiz.

‘Saygıyla anıyorum’
Bu düşüncelerle, ebediyete intikal etmiş Osmanlı Ermenilerini bir kez daha saygıyla anıyor, yakınlarına taziyelerimi sunuyorum. Aynı dönemde yaşamını yitiren tüm Osmanlı vatandaşlarını da rahmetle ve saygıyla anıyorum. Bu ortak acıyı paylaştığımızı bir kez daha ifade etmek istiyorum. Ülkemize geçmişten bugüne katkıda bulunan tüm Ermeni  vatandaşlarımıza da yeniden teşekkür ediyorum.”

‘Gurur duyduk’
Başpiskopos Aram Ateşyan, geçen yıl olduğu gibi bu sene de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajıyla gurur duyduklarını söyledi. İstanbul Yarı Maratonu ve 52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu nedeniyle bazı yolların trafiğe kapalı olması sonucu ayine katılımın çok az olduğuna dikkati çeken Ateşyan, “Kilisemiz tıklım tıklım olması gerekirken biz yaklaşık 20 kiliseyi kapatırken, bugün kilisemiz boş. Umarım bir daha ki sefere bunlar göz önünde bulundurulur” ifadelerini kullandı.

 

 

KAYNAK : http://www.milliyet.com.tr/dostluk-ve-baris-hedefinden-/siyaset/detay/2233161/default.htm

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap