Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Duma’daki kimyasal saldırı iddiasını görüşmek için BMGK toplandı

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Duma’daki kimyasal saldırı iddiasını görüşmek için BMGK toplandı
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Suriye’nin Duma kentindeki kimyasal saldırı iddiasını görüşmek üzere toplandı. Kimyasal saldırı iddialarına ilişkin, ABD BM temsilcisi,  BM Güvenlik Konseyinin vereceği kararın ne olduğunun önemi olmadığını, gelecek her türlü cevaba ilişkin ABD’nin kendi yanıtını vereceğini açıkladı.

Oturumda söz alan Rusya‘nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, ”Duma’da anlaşma sonucu İslam ordusu çıkıyor. Duma’da kimyasal saldırı sonucu hayatını kaybetmiş bir tane insan yok. Buna dair tüm iddialar yalan” açıklamasında bulundu.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Batılı temsilcilerden peş peşe gelen müdahale sinyallerine tepki gösteren Nebenzia, ”Ne yaptığınızın farkında değil misiniz? Hepimizi uçurumun kenarına sürüklediğinizin farkında mısınız?” ifadelerini kullandı.

Suriye’nin Duma bölgesinde ‘kimyasal saldırı düzenlendiği’ iddiası üzerine acil toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde Rusya ile ABD temsilcileri arasında atışma yaşandı. Rusya’nın BM Büyükelçisi Nebenzia, Duma’daki kimyasal saldırı iddiası için ‘kurgu’ derken, ABD’nin BM Büyükelçisi Haley “Rusya’nın elinde çocukların kanı” var diyerek karşılık verdi.

Haley “Öyle bir noktaya ulaştık ki dünya adaletin yerine geldiği görmek zorunda” açıklamasını yaptı.

Haley, “Tarih, bu anı Güvenlik Konseyi’nin Suriye halkını korumakta tamamıyla başarısız olduğu bir an olarak mı yoksa görevin yerine getirdiği bir an olarak mı kaydedecek? Her iki durumda da ABD bir karşılık verecek” diye konuştu.

RUSYA: ABD SALDIRISININ SONUÇLARI AĞIR OLUR

Rus Büyükelçi Nebenzia ise ABD’nin olası bir Suriye saldırısının ‘çok ağır sonuçları’ olacağı uyarısını yaptı.

Rus diplomat ABD’yi, ‘şahince bir dil kullanarak , hakaret ve iftiralarla Rusya’ya zarar vermeye çalışmak’la da suçladı. ‘Bu tonun Soğuk Savaş sırasında kabul edilebilir seviyenin de ötesine geçtiğini’ söyledi.

FRANSA: RUSYA’NIN VETOSU OLSA DA BİZ KARARLIYIZ

Fransa’nın BM Daimi Temsilcisi François Delattre, “Rusya’nın vetosu olsa da biz kimyasal gaz ve terörle mücadele konusunda kararlıyız” dedi.

MİSTURA: SORUMLULARI BELİRLEYEMEDİK

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Cenevre’den video konferansla katıldığı toplantıda, Duma’daki ”şüpheli” kimyasal silah saldırısında en az 49 kişinin hayatını kaybettiği ve yüzlerce kişinin yaralandığı yönünde haberler aldıklarını ancak BM’nin bu saldırıları ve sorumlularını belirleyemediğini söyledi. Bölgesel ve küresel güçlerin yıkıcı ve hayal dahi edilemez sonuçlara neden olacak çıkar çatışmaları yüzünden Suriye’deki savaşın ulusal ya da bölgesel bir krizin ötesine geçtiğini ve şu anda uluslararası güvenliği tehdit ettiği uyarısında bulundu.

TÜRKİYE’YE GERGİNLİĞİ AZALTMA ÇAĞRISI

Afrin’deki gelişmelere ilişkin de değerlendirmede bulunan de Mistura, ”Türk hükümeti, Afrin harekatının ardından, PYD/YPG güçleri Suriye’nin kuzeyindeki diğer bölgelerden çıkarılmazsa daha fazla operasyon yürüteceklerini belirtti. Bu bölgelerdeki askeri operasyonlar uluslararası gerginlik potansiyeline sahip ve bu nedenle tüm taraflara gerginliği azaltma ve itidal çağrısı yapıyoruz” dedi.

Saldırıya ilişkin Ulusal Güvenlik Toplantısı öncesi gazetecilere açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump “Suriye’ye askeri seçenek de masada. Suriye’deki saldırıyı kınıyorum Askeri liderlerle görüşüp 48 saat içinde büyük kararlar vereceğiz. Suriye ile ilgili büyük kararımı gün sonuna kadar vermiş olurum” demişti.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap