Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Dünya Küresel Barış Endeksinde 163 Ülke Arasında 149’uncu Sıradayız

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Dünya Küresel Barış Endeksinde 163 Ülke Arasında 149’uncu Sıradayız
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Avustralya’da yer alan küresel çağlı düşünce kuruluşu Ekonomi ve Barış Enstitüsü (IEP) her yıl yayınladığı Küresel Barış Endeksi’nin 2018 yılı için raporunu tüm uluslara duyurdu. Raporda Türkiye dahil 163 farklı ülke ve bölge yer alıyor. Türkiye ne yazık ki bu raporun son sıralarında konumlandırılmış. Küresel Barış Endeksi’nde 163 ülkeden 149. sırada yer alıyoruz. Bu da apaçık gösteriyor ki Türkiye’de barış ortamı söz konusu değil.

Deutsche Welle Türkçe’nin aktardığı raporda Türkiye’ye “iç ve uluslarası çatışma” kategorisinde 5 üzerinden 3.2 puan verildi. Türkiye’nin “toplum ve güvenlik” kategörisindeki puanı da aynı oldu. Türkiye “askerileşme” bakımından ise 2 puan aldı. Yüksek puanların olumsuz anlam ifade ettiği derecelendirmeye göre, Türkiye en kötü notu “komşu ülkelerle ilişkiler” kategorisinde aldı. Bu kategoride 5 üzerinden 5 alan Türkiye’ye en kötü ikinci not ise 4.5 puan ile “siyasi terör”den geldi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

İlk ve son sıra değişmedi

Raporda ilk sırayı bir kez daha İzlanda aldı. 2008’den bu yana ilk sırada olan İzlanda’yı Yeni Zelanda, Avusturya, Portekiz ve Danimarka izledi.

Endeksin son sırasında Suriye yer aldı. Son beş yıldır bu basamakta olan Suriye’yi sırasıyla Afganistan, Güney Sudan, Irak ve Somali takip etti.

Rapora göre 2017’de küresel barış seviyesi bir önceki yıla göre yüzde 0.27 geriye gitti. Raporda, 92 ülkede durumun kötüleştiği, 71 ülkede ise gelişme gözlemlendiği belirtildi.

Ekonomi ve Barış Enstitüsü’nün başkanı Steve Killelea, son 10 yılda küresel olarak kademeli bir düşüş olduğunu ifade etti. Killelea, söz konusu düşüşün ana nedenini “Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki çatışmalar ve bu çatışmaların diğer bölgelere yayılan etkileri” olarak tanımladı.

En barışçılı Avrupa

Avrupa dünyadaki en barışçıl bölge olurken, Orta Doğu ve Kuzey Afrika en az barışçıl bölgeler olarak ön plana çıktı.

Ekonomi ve Barış Enstitüsü, dünya nüfusunun yüzde 99.7’sini kapsayan Küresel Barış Endeksi’nin şu üç alanda yapılan ölçümlerle belirlendiğini belirtiyor:

“Toplumsal güvenlik düzeyi, devam eden iç ve uluslararası çatışmaların boyutu, askerileşme derecesi.”

Hükümetler, üniversiteler, araştırma enstitüleri ve diğer düşünce kuruluşlarının verilerini analiz eden Ekonomi ve Barış Enstitüsü, 2017’deki şiddet olaylarının dünya genelinde ekonomiye maliyetinin 14.8 trilyon dolar olduğunu aktardı. Bu da kişi başına yaklaşık 2 bin dolara tekabül ediyor.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap