Dünya liderleri Pandora Belgelerindeki serpintiyi sınırlamak için mücadele ediyor

Hükümetler Pazartesi günü, dünya liderlerinin, güçlü politikacıların, milyarderlerin ve diğerlerinin yüz milyonlarca dolarlık varlıkları gizlemek için offshore vergi cennetlerini nasıl kullandıklarını detaylandıran milyonlarca belgenin yayınlanmasının etkilerini sınırlamak için uğraştı.

0

Mevcut ve eski 35 lider, dünya çapındaki finansal hizmet şirketlerinden sızdırılan ve ” Pandora Belgeleri ” olarak bilinen yaklaşık 11.9 milyon belgede yer alıyor .

 

Belgeler Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) tarafından elde edildi ve The Washington Post, BBC ve The Guardian gibi medya ortakları tarafından hikayeler halinde yayınlandı.

İddialar yolsuzluktan kara para aklama ve vergiden kaçınmaya kadar uzanıyor.

Varlıkları açık denizde tutmak veya paravan şirketleri kullanmak çoğu ülkede yasa dışı olmasa da, ortaya çıkanlar kemer sıkma önlemlerini zorlayan veya yolsuzluğa karşı kampanya yürüten liderler için utanç verici .

Rus lider Vladimir Putin’in adı yok, ancak ortakları aracılığıyla Monako’daki gizli varlıklarla, özellikle de bir çocuğu olduğu bildirilen bir Rus kadın tarafından satın alınan bir deniz kıyısındaki evle bağlantılı.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, “Bu, büyük ölçüde asılsız iddialardan ibaret” dedi.

“Putin’in yakın çevresinde gizli servetle ilgili hiçbir şey görmedik.”

Ürdün ayrıca, Kral II. Abdullah’ın Kaliforniya’dan Londra’ya 100 milyon dolarlık bir emlak imparatorluğu toplamak için bir offshore şirketler ve vergi cennetleri ağı oluşturduğunu ortaya çıkaran ifşaları da önemsemedi.

Ülkenin kraliyet mahkemesi, mülklerin kralın kişisel servetiyle finanse edildiğini ve resmi ve özel ziyaretler için kullanıldığını söyledi.

 

 

Asya ülkesinde yolsuzluk yapmakla suçlanan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in ailesi ve ortaklarının, İngiltere’de yüz milyonlarca değerindeki emlak anlaşmalarına gizlice dahil oldukları iddia ediliyor.

Belgeler ayrıca, bu hafta seçimle karşı karşıya olan Çek Başbakanı Andrej Babis’in, Fransa’nın güneyinde 22 milyon dolarlık bir şato satın alan bir offshore yatırım şirketini nasıl ilan etmediğini de gösteriyor.

Babis, “Ben hiçbir zaman yasadışı veya yanlış bir şey yapmadım,” diye yanıtladı bir tweet’te, ifşaları seçimleri etkilemeyi amaçlayan bir karalama girişimi olarak nitelendirdi.

 

Pandora Belgeleri: Açık deniz bankacılığı nedir ve nasıl çalışır?

 

Sızan 11,9 milyon belgenin yaklaşık iki milyonu, ICIJ’nin açık denizde servet saklamaya çalışan “zengin ve güçlüler için bir mıknatıs” haline geldiğini söylediği Alcogal adlı Panamalı bir hukuk firmasından geldi .

Müvekkilleri arasında Ürdün hükümdarı ve Çek başbakanının da bulunduğu iddia edilen Alcogal, şaibeli işlerle ilgili suçlamaları reddetti.

ICIJ direktörü Gerard Ryle, soruşturmaya eşlik eden bir videoda, bu tür uygulamaları durdurmak için en iyi yerlerin en çok yararlanan kişiler olduğunu söyledi.

 

Tony Blair ve Dominique Strauss-Kahn

 

Vergi boşluklarını eleştiren eski İngiliz başbakanı Tony Blair de, eşi Cherie ile birlikte Londra’daki multi-milyon sterlinlik bir mülkte damga vergisi ödemekten yasal olarak nasıl kaçındığını ayrıntılarıyla anlatan dosyalarda yer alıyor. sahip oldu.

Yani yapar Dominique Strauss-Kahn Fas ve Birleşik Arap Emirlikleri merkezli vergiden muaf şirketler aracılığıyla danışmanlık gelen kazanç ve konuşma konser içinde milyonlarca dolar aktarmış olduğu iddia ediliyor, Uluslararası Para Fonu eski başkanı.

 

Strauss-Kahn ‘karını maksimize etmek için vergi cennetlerini kullanıyordu’

 

Politikacıların yanı sıra, Kolombiyalı şarkıcı Shakira, Alman süper model Claudia Schiffer ve Hint kriket efsanesi Sachin Tendulkar da ifşa edilen halka açık isimler arasındaydı.

ICIJ soruşturmasından çıkan diğer ifşaatlar arasında:

  • Üyeleri Pakistan Başbakanı İmran Han ‘ın yakın çevresine gizlice kendi şirketleri ve milyonlarca dolar tutan ortaklıklarının söylenir. Khan, herhangi bir yanlışlık kanıtlanırsa “uygun önlemi alacağına” söz verdi.
  • Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’nin 2019 seçimlerini kazanmadan hemen önce gizli bir offshore şirketindeki hissesini devrettiği iddia edildi.
  • Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta’nın gizlice bir offshore şirketler ağına sahip olduğu iddia ediliyor.
  • Kongo Cumhurbaşkanı Denis Sassou Nguesso ve Gabon’dan Ali Bongo , soruşturmanın medya ortaklarından Le Monde’un bir raporunda İngiliz Virgin Adaları’ndaki şirketlerle bağlantılıydı.

Pandora Belgeleri: Kenyatta ailesinin gizli varlıkları açığa çıktı.

 

​”Pandora Belgeleri”, 2014 yılında LuxLeaks’ten 2016 Panama Belgelerine kadar ICIJ tarafından ele alınan bir dizi toplu sızıntının sonuncusu.

Bunları 2017’de Paradise Papers ve 2020’de FinCen dosyaları izledi.

 

80%
Awesome
  • Design
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku