Dünya Sağlık Örgütü’nden korkutan açıklama: Yeni salgın tehlikesi

0 7

[ad_1]

Dünya Sıhhat Örgütü Afrika Direktörlüğünden meydana getirilen izahat tüm dünyada büyük bir endişeye niçin oldu. Batı Afrika’nın güneyindeki Gueckedou bölgesinde bir klinikte tedavi gören ve akabinde yaşamını kaybeden bir hastadan alınan örneklerde, Marburg hummasının tespit edilmiş olduğu bildirildi.

Hastadan alınan örneklerin göndermiş olduğu Senegal’deki Pasteur Enstitüsünün de Marburg humması tanısını doğruladığı aktarıldı.

SALGINLAR YENİDEN PATLAK VERİYOR

Açıklamada, ülkede 2014-2016 ve 2021’de patlak veren Ebola salgınının da gene Gueckedou’da ortaya çıkmış olduğu hatırlatıldı. Marburg hummasının geniş bir alana yayılma potansiyeli olduğuna dikkat çekilen açıklamada, Gine’nin benzer şekilde bulaşan Ebola ile savaşım tecrübesinden yararlanarak mahalli yetkililerle çalışmış olduğu açıklandı.

Batı Afrika’da ilk kez Marburg humması görüldüğü vurgulanırken, virüsün tespit edilmiş olduğu bölgenin Liberya ve Fildişi Sahili sınırında yer almış olduğu kaydedildi.

ÖLÜM ORANI % 90’A KADAR ÇIKABİLİYOR

Ebola’nın yakın bir “akraba türü” olan Marburg virüsü, ilk kez 1967’de Almanya’nın Marburg kentindeki bir laboratuvarda tespit edilmişti. İnsanlara meyve yarasaları vesilesiyle bulaşan Marburg humması, insanoğlu içinde da enfekte kişilerin vücut sıvıları yada temas yöntemiyle yayılıyor.

Enfekte kişilerde, yüksek ateş, şiddetli baş ağrısı, halsizlik, kusma benzer biçimde etkisinde bırakır ansızın ortaya çıkıyor ve birçok hastada 7 gün içinde şiddetli hemorajik emareler gelişiyor.

Aşısı ya da hususi bir tedavisi olmayan Marburg hummasında ölüm oranı ise yüzde 23 ile yüzde 90 içinde değişiyor. Virüsün ilk tespit edilmiş olduğu 1967’den bu yana Cenup ve Doğu Afrika ile Avrupa’da, 12 Marburg salgını görüldü.

Batı Afrika ülkesi Sierra Leone’da 2018’de bir yarasada virüse rastlansa da insanoğlu içinde herhangi bir olay kayda geçmedi. Angola’da 2005’te görülen Marburg humması salgınında, hastalığa yakalanan 252 kişinin yüzde 90’ı yaşamını yitirmişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku