Dünyadan Türkiye’ye taziye ve dayanışma mesajları

0 10

[ad_1]


Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonunun Twitter hesabından meydana getirilen açıklamada, “Türkiye’de üst üste yaşanmış olan felaketler, AB Türkiye Delegasyonu olarak bizleri derinden üzmektedir. Son olarak Karadeniz Bölgesi’nde 40 vatandaşın yaşamını yitirdiği sel felaketi sebebiyle yaşanmış olan acıları en samimi duygularımızla paylaşıyor, tüm Türkiye’ye başsağlığı diliyoruz.” dedi.


Bu sıkıntılı günlerin bir an ilkin son bulması temennisinde bulunan AB Türkiye Delegasyonu, “Geçmiş olsun Türkiye!” mesajını paylaştı.


Ukrayna’dan taziye mesajı


Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Karadeniz’de yaşanmış olan sel felaketi sebebiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk halkına taziye mesajı gönderdi.


Zelenskiy, Twitter’dan yapmış olduğu paylaşımda, selde yakınlarını kaybeden ailelerin acılarını paylaştıklarını açıkladı.


Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba da Twitter’dan yapmış olduğu paylaşımda, sel sebebiyle yaşanmış olan can ve mal kaybından dolayı fazlaca mutsuz bulunduğunu kaydetti.


Felaketzedelerin ailelerinin acısını paylaştığını aktaran Kuleba, Ukrayna’nın Türk dostlarına olan desteğinin sarsılmaz bulunduğunu altını çizdi.


Bosna Hersek’ten ileti


Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Sefik Dzaferovic, Karadeniz’deki sel felaketinde yaşamını kaybedenler için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk halkına taziye mesajı gönderdi.


Dzaferovic, Erdoğan’a gönderilmiş olduğu taziye mesajında, Kastamonu, Sinop ve Bartın’da meydana gelen sel felaketine ilişkin gelişimleri büyük bir üzüntüyle takip ettiğini altını çizdi.


Boşnak önder mesajında, “Size, yaşamını kaybeden vatandaşların ailelerine ve kardeş Türk halkına başsağlığı dileklerimi sunuyor, yaralılara acil şifalar temenni ediyorum.” ifadesini kullandı.


İran, Belçika, İrlanda ve Pakistan’dan mesajlar


İran’ın Ankara Büyükelçiliği de Twitter’dan yapmış olduğu açıklamada, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde meydana gelen sel felaketinde yaşamını kaybedenlere başsağlığı, yaralılara da acil şifa dileyerek, Türkiye’nin ve Türk halkının acısını paylaştığını bildirdi.


Twitter hesabından “Düşüncelerimiz Karadeniz bölgesinde yaşanmış olan şiddetli sel felaketinde yaşamını kaybedenlerin aileleriyle beraber.” mesajını paylaşan Belçika’nın Ankara Büyükelçiliği ise Sinop, Samsun, Bartın, Karabük ve Kastamonu halkıyla dayanışma içinde olduklarını açıkladı.


İrlanda’nın Ankara Büyükelçiliğince Twitter’dan meydana getirilen açıklamada, Türkiye’de yaşanmış olan sel felaketlerinden dolayı derin üzüntü duyulduğu kaydedilirken, sel sebebiyle yakınlarını kaybedenlere başsağlığı dileğinde bulunulmuş oldu.


Pakistan’ın Ankara Büyükelçiliğince Twitter’dan paylaşılan mesajda da, Pakistan halkı ve hükümetinin Karadeniz Bölgesi’nde yaşanmış olan sellerdeki can ve mal kayıpları için Türk halkına başsağlığı ve dayanışma dilekleri iletildi.


Sırbistan


Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Karadeniz’deki sel felaketinde yaşamını yitirenler için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a taziye mesajı gönderdi.


Sel felaketinin meydana geldiği bölgelerde çekilen görüntülerin kendisini derinden etkilediğini belirten Vucic, mesajında şu ifadelere yer verdi:


“Sırbistan olarak acınızı paylaşıyor, dostunuz olarak her daim yardım ve destek sunmaya hazır olduğumuzu bildirmek istiyoruz. Türkiye’nin bu felaketin sonuçlarıyla cesurca başa çıkacağına inanıyor, selden etkilenen vatandaşların kısa sürede evlerine dönmesini temenni ediyorum.”


Kuveyt


Kuveyt Dışişleri Bakanı Ahmed Nasır es-Sabah, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na Karadeniz Bölgesi’nde sel ve su baskınları sebebiyle yaşamını kaybedenler için başsağlığı dileklerini iletti.


Kuveyt resmi haber ajansı KUNA’nın haberine bakılırsa, Dışişleri Bakanı Ahmed Nasır es-Sabah, Mevlüt Çavuşoğlu ile telefon görüşmesi gerçekleştirmiş oldu.


Görüşmede Sabah, Çavuşoğlu ve Türk halkına sel ve su baskınları sebebiyle geçmiş olsun dileklerini ileterek, yaşamını kaybedenler için taziyelerini sundu.


Sabah, Kuveyt’in bu acı felaketi yaşayan Türkiye ile dayanışma içinde bulunduğunu açıkladı.


Türk Konseyi’nden dayanışma mesajı


Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) ise Twitter’dan “Ev sahibi ülkemiz #Türkiye’nin Batı Karadeniz bölgesinde aşırı yağışın peşinden gelen sel ve heyelan felaketinden duyduğumuz derin üzüntüyü ifade ederken, yaşamını kaybedenlere Tanrı’tan rahmet, kardeş Türk halkına başsağlığı, bölge halkına geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.” mesajını paylaştı.[ad_2]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku