E-sigara buharı binlerce bilinmeyen kimyasal içerir

0

E-sigara kullanımı daha önce düşünülenden daha mı sağlıksız? Kimyasallar nasıl tespit edildi? e-sigara ile ilgili sorunlar neler? E-sıvılarda binlerce bilinmeyen kimyasal neler? işte detaylar…

Elektronik sigaranın sağlığa zararları?

E-sigara kullanırken, üreticilerinin belirtmediği binlerce kimyasal ve madde yutulur. Bu yeni bulgu, e-sigaraların risklerinin henüz yeterince açıklığa kavuşturulmadığını, çünkü yutulan maddelerin zararlı etkilerle ilişkilendirilebileceğini açıkça ortaya koyuyor.

Vaping aerosolleri, Johns Hopkins Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, imalat şirketleri tarafından belirtilmeyen endüstriyel kimyasallar ve kafein gibi binlerce bilinmeyen kimyasal ve madde içerir. Çalışma, İngilizce yayınlanan ” Chemical Research in Toksikoloji ” dergisinde yayınlandı .

Kimyasallar nasıl tespit edildi?

Ekip, yeni çalışmanın, gıda ve atık sudaki kimyasalları tanımlamak için kullanılan, sıvıları ve aerosolleri buharlaştırmak için kullanılan gelişmiş parmak izi işlemi olarak bilinen ilk uygulama olduğunu söyledi.

e-sigara ile ilgili sorunlar

“E-sigaraları normal sigaralarla karşılaştıran mevcut çalışmalar, e-sigaralardaki kirleticilerin çok daha düşük olduğunu gösterdi. Sorun, e-sigara aerosollerinin henüz bilmediğimiz sağlık risklerine sahip olabilecek diğer, tamamen karaktersiz kimyasallar içermesidir, ”diyor Johns Hopkins Üniversitesi’nden yazar Carsten Prasse bir basın açıklamasında .

Uzman, “Giderek daha fazla genç bu e-sigaraları kullanıyor ve ne tür bir strese maruz kaldıklarını bilmeleri gerekiyor” diye ekliyor.

Önceki çalışmalardan farklılıklar

Araştırmacılara göre, e-sigaralarla ilgili önceki çalışmalar, özellikle geleneksel sigaralarda bulunan tehlikeli kimyasallar hakkında ipuçları aradı. Ancak mevcut araştırmada ekip, hem vaporizatör sıvısındaki hem de aerosollerdeki tüm kimyasalları incelemek için hedeflenmemiş bir analiz gerçekleştirdi.

Sıvı kromatografisi / yüksek çözünürlüklü kütle spektrometrisine dayalı olarak bilinen ve buhar numunelerinde hiç kullanılmayan ancak daha önce atık su, gıda ve kandaki organik bileşikleri tanımlamak için kullanılan kimyasal parmak izi tekniğini kullanan ekip, dört popüler ürünü test etti: Mi-Tuz, Vuse, Juul ve Blu.

Araştırmacılar, elektronik sigara ürünlerinin yüzlerce aromaya sahip olmasına rağmen, yeni çalışmanın tutarlılık nedenleriyle yalnızca tütün aromalı sıvıları test ettiğini bildirdi.

E-sıvılarda binlerce bilinmeyen kimyasal

Uzmanlar, e-sıvılarda bilinmeyen binlerce kimyasal tespit etti ve aerosoldeki bileşiklerin sayısı önemli ölçüde arttı. Ayrıca, tipik olarak yanma ile ilişkili olan ve üreticiye göre, aslında vaping sırasında olmaması gereken hidrokarbonlara benzer bileşikler keşfettiler. Karşılaştırma için: Geleneksel sigaralarda yanma sırasında oluşan yoğunlaştırılmış hidrokarbonlar zehirlidir.

Vaping sırasında yanma süreçleri?

Çalışma yazarı Mina Tehrani, “Elektronik sigaraların pazarlanmasının ana nedenlerinden biri, onları geleneksel sigaradan daha güvenli hale getirecek düşük yanma sıcaklıklarında çalışmasıdır” diye açıklıyor. Uzman, “Çalışmamız, bu yeni parmak izi alma yaklaşımının yanma benzeri süreçlerin gerçekleşip gerçekleşmediğini belirlemek için kullanılabileceğini gösteriyor” diye ekliyor.

Altı potansiyel olarak zararlı madde tespit edildi

Ekip, büyük çoğunluğu henüz tanımlanmamış olan yaklaşık 2.000 kimyasal buldu. Uzmanların tanımlayabildiklerinden, daha önce e-sigaralarda hiç bulunmayan üç kimyasal da dahil olmak üzere altı madde potansiyel olarak zararlıydı.

Tahrani, dört üründen ikisinde uyarıcı kafeini bulmak için özellikle şaşırdı. Çalışma yazarına göre şimdiye kadar kafein yalnızca kahve ve çikolata gibi e-sigara sıvılarının kafeinli tatlarında tespit edildi. “Bu, sigara içenlere açıklanmayan fazladan bir vuruş verebilir. Bilerek mi eklediklerini merak ediyoruz” diyor uzman.

E-sigara buharında kafein ve pestisit

Kafeine ek olarak, olası toksik etkiler ve solunum yollarında tahriş ile ilişkili olan bir pestisit ve iki aromatik madde olmak üzere üç endüstriyel kimyasal da tanımlanabilir.

“İnsanların sadece vaping yaparken çok karmaşık bir kimyasal karışımı soluduklarını bilmeleri gerekiyor. Ve bu maddelerin birçoğunun gerçekte ne olduğu hakkında hiçbir fikrimiz yok. Vaping’in sigara içmekten daha sağlıklı olarak nasıl pazarlandığıyla ilgili bir sorunum var. Bence, henüz bunu gerçekten söyleyebileceğimiz noktada değiliz ”diyor çalışma yazarı Carsten Prasse.

Buharlaşma beraberinde sağlık risklerini de getiriyor

Çalışma yazarı Ana M. Rule, hiç gerçekten sigara içmemiş birçok genç insan e-sigara kullandığından, buharlaştırmanın sağlıklı bir seçim olmadığını, aslında sağlık riskini artırdığını onlara açık olmalıdır.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku