Ecevit Uzun: “Parti İçi Değil, Parti İçin Hedeflerimiz Var”

0

Cavit Kınalı

Köşe yazımda Ecevit Uzun ve Uğur Korkmaz hakkında yazdığım yazıda da belirttiğim gibi Ecevit Uzun ile daha önce tanışmamıştım. En yakında zamanda görüşüp daha ayrıntılı yazacağım diye sizlere duyurmuştum. Bu röportaj vesilesiyle kendisiyle tanışma şansı da elde etmiş oldum. Gayet mütevazi bir hayat sürdüğünü kendim gözlemleyebildim, görüşmemizi lüks bir yerde yapmak yerine mahalle kahvesine giderek yapmayı tercih ettik. Röportajı propaganda olmasını istemediğimden yorumlarımı kendime saklayıp sizi Ecevit Uzun ve fikirleri ile bırakıyorum.

ADAYLIK YOLCULUĞU NASIL BAŞLADI

Adaylık sürecinizi nasıl gelişti?

-Biz bir düşünceyi, fikri temsil ediyoruz. Başkanlık koltuğu için ya da başka herhangi bir rant için aday olmadık. Sadece fikrimizi temsil etmek, partimizi daha iyi bir şekilde temsil etmek için aday olduk. Çünkü başarı bir fikir ve ekip işidir. Bizde devrimciler olarak bu partide devrimcilerin de var olduğunun ve bir karşılığı olduğunu göstermek istiyoruz. Bu düşünceden yola çıkarak aday olmaya karar verdik. Kimsenin arka bahçesi ya da yandaşı değiliz.

PARTİ İÇİ DEĞİL PARTİ İÇİN HEDEFLERİMİZ VAR

Hedefleriniz, projeleriniz nelerdir?

-Alışılagelmişin farklı olarak biz parti içi hedef belirlemedik. İlçe başkanı olalım oradan bir yerlere aday oluruz düşüncesinde hiçbir zaman olmadık. Parti içi hedef koymak yerine biz ‘parti için’ hedefler koymayı tercih ettik. Yıldırım’da Kürt nüfusu çok fazla, bunları kazanmaya yönelik çalışmalar yapabiliriz. Burada yaşayan nüfus Türkiye’deki seçmenlerin %1’ini oluşturuyor, burayı kazanırsanız Türkiye‘yi kazanabilirsiniz. Yıldırım’ın diğer bir özelliği de, emek sınıfından oluşan vatandaşlar burada ağırlıklı. Emek siyaseti yapmadıkça asla burayı kazanma şansınız yok. Emeğin yanında olacağız. Yıllarca buradaki vatandaşlar AKP’ye resmen mahkum edilmiştir, bunu değiştireceğiz.

BURSA’YI, SOLU ÖRGÜTLEYECEĞİZ

Aday olduğumu açıkladıktan sonra ilk işim sendikaları gezmek oldu. Emekçi ile siyaset yapacağız, onları kazanacağız. Bursa‘yı model yapmak istiyoruz. Merkez sağ sürekli bir partide birleşip iktidar olurken, solcular yıllardır bölünmek dışında bir şey yapmıyor. Biz Bursa‘da bunun modelini çıkaracağız, sol örgütlerle birleşeceğiz. Eylemlerimizi, projelerimizi ortak yapacağız.

Aslında çok güzel bir proje fakat içeriği ne olacak? Mesela kendine sol diyen ama terör örgütüyle arasına mesafe koyamayan örgütlerde bu birliktelik içerisinde yer alacak mı?

Biz herkese gideceğiz, herkes ile görüşeceğiz. Yıldırım‘da dayanışmayı sağlamaya çalışacağız. Ama burada elbette ki bizim de prensiplerimiz olacak. Yurtsever olmayan bir örgüt zaten sol örgüt olamaz, dolayısıyla bizim onlara dönüşme ya da onları dönüştürme gibi amacımız yok. Ortak payda vatan deyip birleşenleri kastediyoruz. HDP, PKK ile arasına mesafe koyup gelirse elbette kapımız açık. Biz isim üzerinden siyasete karşıyız, ilkeler üzerinde durmamız gerekli. HDP ya da başka bir örgüt bizimle aynı ideolojiyi savunacaksa burada birleşme neden olmasın?

DAYANIŞMAYI ÖRGÜTLEYECEĞİZ

Şimdi en zor soruya gelelim. ‘CHP’de başkan olacaksan zengin olman gerekiyor’ diye yazılı olmayan bir kural var gibi, sizin paranız var mı? Etkinliklerin maddi altyapısını nasıl karşılayacaksınız?

Dayanışma olmazsa başarılı olunacağına inanmıyorum. Partimizin en büyük sorunlarından biri de aidiyet duygusunun var olmaması. Emin olun, bin kişinin 5 lira vermesi bir kişinin 20 bin lira vermesinden daha iyidir. Birisinden para alınca ona gebe kalıyorsun ve artık birinin arka bahçesi oluyorsun. Kongrede üyeler seni seçmişler ama artık sen sen olamıyorsun, parayı veren yönetiyor partiyi. Biz bu sıkıntıyı ortadan kaldıracağımıza da inanıyoruz. Partimizin kendi potansiyelini kullanmak, üyeleri çalışmaya katmak varken neden birilerinin adamı olalım ki?

ÇARŞAF LİSTE KIRMIZI ÇİZGİMİZ

Benim aynı zamanda bir partili olarak sizin adaylığınızı duyduğumda umutlanmamın sebebi çarşaf liste ısrarınızdı. Ben yıllardır blok listenin anti demokratik olduğunu savunuyorum. Çarşaf listeden vazgeçme durumunuz var mı?

Aklımızdan asla öyle bir şey geçmiyor. Hatta aksine çarşaf liste kırmızı çizgimiz, vazgeçilmezimiz bile diyebiliriz. Bu partinin tüzüğü de zaten çarşaf liste istiyor. Delege ağalarının rant savaşları arasında, küçük hesaplarla üyeleri blok listeye zorlaması bize etik gelmiyor. Kongrede sonuna kadar çarşaf listeyi zorlayacağız, ama tabi blok liste olursa onun içinde b planımız mevcut.

Ayrıca şunu da söylemeliyim ki, çarşaf listeyi kabul ettirebilirsek anahtar liste de yapmayacağız. Demokrasinin tam işlemesinden tarafız.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku