Ehliyet sınavı ne zaman yapılacak? MEB ehliyet sınav tarihleri 2021

0 12

[ad_1]

Yeterlik sınavına girecek olan sürücü adayları, yeterlik alma sürecini araştırıyor. Yeterlik almak için yazılı ve arkasından direksiyon sınavına girmesi ihtiyaç duyulan adaylar, imtihan tarihlerini merak ediyor. Bilinmiş olduğu suretiyle sınavlar belirli periyotlar içinde uygulanıyor ve tarihler adaylara öncesinden açıklanıyor.

EHLİYET YAZILI VE DİREKSİYON SINAV TARİHLERİ 2021

Yazılı ve direksiyon imtihan tarihleri değişim göstermektedir. Yeterlik imtihan tarihlerinizi ve sınava gireceğiniz yer bilgisini kaydolduğunuz kursiyerinizden öğrenebilirsiniz. Yeterlik imtihanlarına dair bilinmesi ihtiyaç duyulan öteki bilgiler şu şekilde;

Sürücü talibi, ilk olarak kursun yapmış olduğu eğitim planı doğrultusunda kuramsal eğitim görür. Sonrasında kuramsal imtihan zamanı belirlenir. E-sınav merkezlerindeki yoğunluk durumuna nazaran en yakın tarihe buluşma verilir. Belirlenen tarihte sürücü talibi yeterlik yazılı sınavına girer.

Yeterlik imtihanı soruları için tıklayın.

EHLİYET SINAVI İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Ulusal Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı yeterlik kursuna başvurduktan sonrasında evraklarınızın Ulusal Eğitim Bakanlığı’na gönderilmesi için bazı evraklar istenir. Yeterlik imtihanı için lüzumlu belgeler şu şekilde;

– Nüfus cüzdanınızın fotokopisi

– 4 Tane Biyometrik Fotoğraf

– Sürücü olur sıhhat raporu

– Sicil kaydı (e-Devlet üstünden alınabiliyor.)

– Tahsil belgesi (Mezuniyet belgesi, Geçici belge, Tasdikname yada talebe belgesi)

EHLİYETİ NE ZAMAN ALABİLİRİM?

Sıhhat olarak yeterlik almanızda herhangi bir engel görülmezse kurs eğitiminiz adım atar. Ilk olarak yazılı imtihan olarak da malum kuram imtihanı uygulanacak. Toplam 50 soruluk sınavda 35’ini bildiğinizde sınavdan başarıya ulaşmış puanı şu demek oluyor ki 75 ve üzerini almış olmuş olursunuz. Eğer yazılı sınavdan başarıya ulaşmış puanı alamazsanız bir kez daha sınava katılma hakkınız bulunuyor. Sadece tekrardan ve daha çok imtihan tutarı ödemeniz gerekir.

Yazılı imtihanı geçtiğiniz takdirde bu kez ergonomik eğitimi şu demek oluyor ki direksiyon kurslarınız adım atar. Belirli sayıda ders aldıktan sonrasında size gösterilen parkurda direksiyon sınavına gireceksiniz. Parkurda vasıta tanıtımı, 25 metre geri gitme, L park, paralel park, ani durma ve parkuru tamamlama şeklinde alanlar içeriyor. Direksiyon imtihanı için de bir ödeme yapmanız gerekir. Sınava gireceğiniz araçta size direksiyon kursunu veren öğretmenin yanı sıra sınavınızı meydana getiren 2 tane müfettiş bulunur. Bu imtihanı da geçtiğiniz takdirde lüzumlu evraklarınızı yatırarak ehliyetinizi alabilirsiniz.

Bu iki sınavda da başarıya ulaşmış olursanız İlçe Ulusal Eğitimin onaylayacağı yeterlik sertifikasını 1-2 hafta içinde alabilirsiniz. Sertifikanızı aldıktan sonrasında Türkiye’nin neresinde isterseniz buluşma almak koşuluyla trafik tescil birimlerinden sertifikanızı yeterlik belgesine dönüştürebilmeniz mümkündür.

Ehliyetler o sırada verilmez. Sadece ehliyetiniz PTT üstünden evinize yollanıncaya kadar 2 haftalık geçici belge verilir. Bu belge ile trafik çevirmelerinde düzgüsel ehliyetiniz varmış şeklinde işlemden geçersiniz. Geçici belge ile resmi işlem yapılmamaktadır. Aslına bakarsanız ehliyetiniz averaj 1 hafta içinde elinize ulaşır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku