Ekim ayında okullar kapanacak mı? 11 Ekim Pazartesi okul var mı açık mı? Okullar tatil mi?

0

Ekim ayında okullar kapanacak mı? 11 Ekim Pazartesi okul var mı açık mı? Okullar tatil mi? Bu hafta okullar tatil olur mu? Son dakika.. Pandemi sonrasında normalleşme süreciyle birlikte 2021-2022 eğitim öğretim yılı 6 Eylül’de resmen başladı fakat vaka sayılarında ki artış akıllara okullar kapanacak mı sorusunu getirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Adana’da yaptığı toplu açılış töreninde bir takım açıklamalar yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada yüzyüze eğitim hakkında şu açıklamalarda bulundu; Covid-19 salgını nedeniyle son 1.5 yıldır hayatımızın birçok alanında sıkıntılar yaşadık.

Eğitimden turizme her alanda salgın gerçeğini dikkate alarak köklü değişikliklere gittik. Salgının en yoğun yaşandığı dönemde biz de diğer ülkeler gibi uzaktan eğitim modeline geçtik. Uzaktan veya hibrit eğitim modelinin yüz yüze eğitimin yerini tutmayacağını biliyoruz. Bunun için aşılamada elde ettiğimiz mesafeyle hamdolsun bu sene yüz yüze eğitimi tekrar başlattık. Son 1 aydır MEB’e bağlı okullarda ciddi bir sıkıntı yaşamadan eğitim faaliyetleri başarıyla sürüyor. Amacımız şartları sonuna kadar zorlayarak her seviyede yüz yüze eğitimi devam ettirmektir.

 

EKİM AYINDA OKULLAR KAPANACAK MI?

Bir programa katılan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer okullar kapanacak mı sorusuna yanıt verdi: Kesinlikle hayır. Bizim geliştirdiğimiz sistemde okulları kapatmayı değil, sınıfları kapatmayı gerektiriyor. ABD’de yayınlanan veriler bize şunları gösteriyor, kaygı yaratan delta varyantı beklenene göre çok daha az gerçekleşti. ABD’de şuan okulların %2’si kapalı. Aslında çok daha yüksek oran bekleniyordu fakat düşük oran gerçekleşti. Şuan ülkemizde en güvenli yer okullarımız. Bu kadar denetimin olduğu başka bir yer yok.

6 Eylül’den şu ana kadar kapanan sınıf oranları, günlük olarak, kapanan ve açılan sınıfların toplam sınıf sayısına oranı yüzde 1’in altında görünüyor. 25 Eylül tarihinden sonra yüzde oranının negatife düşme oranı artıyor, yani kapanan okullar gittikçe açılmaya başlıyor. Amerika’daki okulların yüzde 2’si kapalı. Türkiye’de kapanan sınıf oranları bile oldukça düşük. Şu andaki oranlarımız alarm verebilecek bir düzeye hiç ulaşmadı. Onun için tekrar söylüyorum: Okulları kapatmayacağız.

SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA’DA YÜZYÜZE EĞİTİM İÇİN AÇIKLAMA YAPTI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca mevcut vaka sayılarında okullarında etkisinin olduğunu ifade etti Bakan Koca’nın açıklamarı şu şekilde;

“Okulların son üç hafta açık kalmasıyla 0-17 yaş arası vaka sayısı bir kat daha arttı. Ortalama aktif vakamız şu an 400 bin. Dörtte biri 0-17 yaş grubunda. Yüzde 25 oranında. Daha önce yüzde 10-11 oranındaydı. Bu vaka sayılarındaki artış hastane yatışına yüzde 10 yansıdı. Yoğun bakım ve entübe sayılarına yansımadı. Dolayısıyla bu anlamda tedirgin olabilecek bir durum yok.

Koca açıklamalarına şu şekilde devam etti;

Yakından takip ediyoruz. Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı olarak ikili ve hafta sonu eğitim dahil olmak üzere bütün alternatiflerin denenmesini ve her haliyle okulların açık kalmasını düşünüyoruz. Sadece Milli Eğitim Bakanlığı okulları değil üniversite eğitimi için de aynı şekilde düşünüyoruz.”

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku