TÜRKİYE

Elazığ sarsıntısıyla ilgili 8 farklı soruşturma


TÜRKİYE

Son dakika haberi! Elazığ’da zelzelede yıkılan ve hasar gören binalara ait 8 soruşturma başlatıldı. Başsavcılıktan yapılan açıklamada, 24 Ocak …Son dakika haberi!

Elazığ’da zelzelede yıkılan ve hasar gören binalara ait 8 soruşturma başlatıldı.

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, 24 Ocak’ta Sivrice kazası merkezli 6,8 büyüklüğündeki zelzelede 34 kişinin yıkılan binalarda, 3 kişinin kalp bunalımı, bir kişinin de başına moloz düşmesi sonucu hayatını yitirdiği belirtildi.

Sürsürü Mahallesi’nde çöken binada 14, Mustafa Paşa Mahallesi’nde yıkılan iki binada 14, Gezin’de yıkılan bir binada 3, Çevrimtaş köyünde yıkılan iki yapıda birer, Ilıncak köyünde yıkılan yapıda da bir vatandaşın hayatını kaybettiğinin tespit edildiği kaydedilen açıklamada, şunlara yan verildi:

“Yıkılan her binayla ilgili 7 farklı soruşturma başlatılmıştır. Hasar gören bütün binalarla ilgili munfasıl bir soruşturma açılmış olup yekun 8 farklı soruşturmada delil yekuna süreci devam etmektedir. Soruşturmalar kapsamında görevlendirilen bilirkişiler yıkılan ve hasar gören binalardan beton örnekleri almıştır. İncelemeler hala devam etmektedir. Yıkılan binaların prodüksiyonundan sorumlu gerçek ve hükmî kimselerin tespit edilmesi için mahallî idarelerden ruhsat, girişim, plan ve kroki süreçlerinin örnekleri talep edilmiştir.”

Açıklamada, sarsıntının akabinde içtimaî medyada kamu barışını bozucu nitelikte paylaşımlar ve şahıslarla ilgili ve evleri hasar gören vatandaşların kiralık hane arayışına girmesi nedeniyle konut fiyatlarında fahiş ölçüde artış olduğu tezlerini incelemek üzere münferit munfasıl soruşturmalar başlatıldığı kaydedildi.