Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Elazığ zelzelesiyle ilgili 8 farklı soruşturma açıldı

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Elazığ zelzelesiyle ilgili 8 farklı soruşturma açıldı
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Son dakika haberi!

Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı, Elazığ sarsıntısında yıkılan her binayla ilgili 7, hasar gören bütün binalarla ilgili de bir olmak üzere yekun 8 farklı soruşturma açıldığı bildirildi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Başsavcılık’tan yapılan açıklamada şu tabirlere mahal verildi:

”Elazığ ili Sivrice kazası merkezli 24/01/2020 tarihinde saat 20:55’de meydana gelen 6.8 şiddetindeki zelzelede yekun 38 vatandaşımız (34’ü yıkılan binalarda olmak üzere, 3’ü kalp buhranı geçirme ve 1’i başına moloz düşmesi nedeniyle ) hayatını kaybetmiştir.

Bölge merkezinde Sürsürü Mahallesinde çöken bir binada 14, Mustafapaşa Mahallesinde Çöken iki münferit binada 14, Gezin kasabasında yıkılan bir binada 3, Sivrice kazası Çevrimtaş köyünde yıkılan 2 farklı yapıda birer, Sivrice kazası Ilıncak köyünde yıkılan bir kaybettiği tespit edilmiştir.

Yıkılan her binayla ilgili 7 farklı soruşturma başlatılmıştır. Hasar gören bütün binalarla ilgili farklı bir soruşturma açılmış olup, yekun 8 farklı soruşturma da delil yekuna süreci devam etmektedir.

Soruşturmalar kapsamında görevlendirilen bilirkişiler yıkılan ve hasar gören binalardan beton örnekleri almıştır. İncelemeler hala devam etmektedir. Yıkılan binaların imalatından sorumlu gerçek ve hükmî insanların tespit edilmesi için nokta idarelerden ruhsat, girişim, plan ve kroki süreçlerinin örnekleri talep edilmiştir.

Sarsıntının akabinde çevre medyada kamu barışını bozucu nitelikte paylaşımlar ve şahıslar ile ilgili de farklı bir soruşturma başlatılmıştır. Ayrıyeten haneleri hasar gören vatandaşlarımızın kiralık hane arayışına girmesi nedeniyle konut kiralarında fahiş ölçüde artış olduğu argümanlarını incelemek üzere munfasıl bir soruşturma başlatılmıştır. Bir defa daha zelzelede vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz.”

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap