TÜRKİYE

Elazığ’da deprem sonrası kira fiyatları 2 katına çıktı (Vatandaş ev bulamıyor)


TÜRKİYE

Elazığ merkez üssü Sivrice’de 6.8 büyüklüğündeki sarsıntının akabinde yaşanan konut sorunu kesimdeki kira fiyatlarını etkiledi.  33 Mahallesi …Elazığ merkez üssü Sivrice’de 6.8 büyüklüğündeki sarsıntının akabinde yaşanan konut sorunu kesimdeki kira fiyatlarını etkiledi. 

33 Mahallesi bulunan Elazığ’da, 6,8 büyüklüğündeki zelzelede birtakım binalar yıkıldı, birçok bina ise ağır ve orta hasarlı raporunun akabinde vatandaşların can güvenliği nedeniyle tasarrufu yasaklandı.

Depremzedeler kentte süreksiz olarak kurulan çadırlar, mektepler, spor salonları, camiler ve misafirhanelerde konaklamaya başladı. Hava sıcaklığının bilhassa geceleri eksilere düşmesi ile zorluk yaşayanlar, barınmak için kiralık konut aramaya başladı.

KİRALAR 2 KATINA ÇIKTI

Artan talebin akabinde kentteki kiralık konutların fiyatı 2 katına yükseldi. Daha evvel semtine ve metre karesine nazaran 700 ile 1500 lira arasında değişen fiyatların 1500 ile 2 bin liraya yükseldiği belirtildi.

Talebin artmasıyla yükselen kira fiyatlarını reaksiyon gösteren depremzedelerin birçoğu kış mevsiminde açıkta kalmamak için bu durumu mecburen kabullenmek zorunda kaldı.

YÜKSEK FİYATA KARŞIN KİRALIK EV YOK

Depremzedeler kabul ettikleri yüksek fiyatlara rağmen mesken bulmakta zorlanıyor. Birçoğu sokaklarda mesken arayanlar, iki katına çıkan kiralara razı olmalarına karşın konut bulamadıklarını söz ediyor.

Emlakçıları dolaştıklarını ve sonuç alamadıkları için sokak sokak kiralık hane aradıklarını anlatan bir depremzede, “Deprem öncesi 700 lira olan haneye artık 1500 lira istiyorlar. Bin lira olan konut için de 2 bin lira talep ediyorlar. Depremzedelere yardım etmek noktasına bu durumu birçok hane sahibi maatteessüf fırsata çevirdi. Sarsıntıdan sonra bir de fırsatçılar yüzünden mağdur duruma düştük” dedi.

EMLAKÇILAR DA ŞİKAYETÇİ

Elazığ Emlakçılar Derneği Yöneticisi Hakan Albayrak, sarsıntının akabinde kiraların fırsatçılık yapan konut sahiplerince iki katına çıkarıldığını söyledi. Her gün yüzlerce kişinin emlak bürolarına gelerek ya da telefonla kendilerini arayarak mesken istediğini belirten Albayrak, “Buna karşın kişilerin taleplerine yetişemiyoruz” dedi.

Kentte zelzelede yıkılan bina sayısının az olmasına karşın hasarlı bina sayısının 600 civarında olduğunu anlatan Albayrak, “Hasarlı binalar yıkılmaya başlandığı için vatandaşlar kiralık daire aramaya başladılar. Ne yazık ki bu durumu kimi arkadaşlar fırsata çevirdiler. Sarsıntı öncesi 800 TL olan meskenler 1500 TL olmuş durumda. Hane sahipleri maatteessüf bu türlü fiyat veriyorlar. Birçok kişi maatteessüf bu durumdan nemalanarak kiraları iki katına çıkardı. Birtakım hane sahipleri kiraları daha düşürdü yahut parasız olarak depremzedelere tahsis etti. Gelgelelim, büyük çoğunluğu bunu fırsata çevirip kiraları yükseltti” diye konuştu.