Elazığ’da şiddetli patlama: 3 şehit 146 yaralı var

0

Malatya yolu üzerindeki, Sürsürü Mahallesi Çayda Çıra Kavşağı’nda bulunan Elazığ Emniyet Müdürlüğü’ne saldırı saat 09.20’de yapıldı. Teröristler bomba yüklü aracı kent merkezine 6 kilometre uzaklıkta bulunan 4 katlı Emniyet Müdürlüğü’nün hemen yanındaki otoparka giden yolda infilak ettirdi.

fft31_mf8004152

ARAÇLAR SAVRULDU, AĞAÇLAR KÖKÜNDEN SÖKÜLDÜ

Malatya yolu üzerindeki, Sürsürü Mahallesi Çayda Çıra Kavşağı’nda bulunan Elazığ Emniyet Müdürlüğü’ne saat 09.20 sıralarında bombalı araçla düzenlenen saldırıda 3 polis memuru şehit oldu, 14’ü ağır olmak üzere 146 kişi yaralandı. Patlama sonucu Elazığ Emniyet Müdürlüğü bahçe duvarının dışında yaklaşık 2 metre derinliğinde ve 5 metre çapında çukur oluştu.

Patlamanın şiddetiyle bahçede bulunan Emniyet Müdürlüğü’ne ait araçlar alev alarak yanmaya başladı. Patlamayla birlikte Emniyet Müdürlüğü binasının kapı, pencere ve duvarları yıkılırken, içeride de büyük tahribat oldu.

Bölgeye sevk edilen ambulanslarla kent merkezindeki kamu hastaneleri ile özel hastanelere götürülen yaralılar tedavi altına alındı. Patlamanın etkisiyle Malatya karayolunda ve seyir halindeki onlarca araçlarda büyük tahribatlar oluşurken, orta refüjdeki ağaçların da kökünden söküldüğü gözlendi. Bölgede yanan araçlar söndürülürken polis, olay yerini güvenlik şeridiyle koruma altına aldı.

VALİLİK AÇIKLADI: 3 ŞEHİT, 14’Ü AĞIR 170 YARALI
 
Elazığ Valiliği, Emniyet Müdürlüğü önünde meydana gelen patlama yazılı açıklama yaptı. Saldırıda 3 polisin şehit olduğu belirtilirken, 14’ü ağır 170 kişinin de yaralandığının belirtildiği Valilik açıklamasında şunlar yer aldı:
 
“18 Ağustos 2016 tarihinde saat 09.15’te transit minibüs tipi bombalı bir araçla Elazığ İl Emniyet Müdürlüğümüze saldırı düzenlenmiştir. Bomba yüklü araç, Emniyet Müdürlüğünün çevre duvarının dışında patlatılmıştır. Saldırı neticesinde, 3 emniyet mensubu şehit olmuş, 14’ü ağır 170 kişi de yaralanmıştır. Yaralıların tedavileri ilimizdeki değişik hastanelerde devam etmektedir. Olayla ilgili soruşturma tüm yönleriyle sürdürülmektedir.” 
BAŞBAKAN ELAZIĞ’A GİDİYOR

Edinilen bilgiye göre Başbakan Binali Yıldırım saldırının yapıldığı Emniyet Müdürlüğü’nü ziyaret etmek üzere Elazığ’a gidiyor.

VALİ ZORLUOĞLU: 3 ŞEHİT 146 YARALI

Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu patlamada 14’ü ağır 146 kişinin yaralandığını söyledi. Şehirde yapılan anonslara rağmen kan ihtiyacının olmadığını belirten Vali Zorluoğlu, yaralıların tedavilerinin hastanelerde sürdüğünü söyledi. Patlamanın meydana geldiği Emniyet Müdürlüğü’nde incelemelerde bulunan Vali Zorluoğlu, patlamada 3 polisin şehit olduğunu, 146 yaralı arasında sivillerin de bulunduğunu belirtti.

Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Mahmur Varol da saldırının bomba yüklü araçla şehir merkezine 6 kilometre uzaklıkta bulunan 4 katlı Emniyet Müdürlüğü’nün hemen yanındaki otoparka giden yolda meydana geldiğini ifade etti. Varol, aracın emniyete girmeden önce patlatıldığını kaydetti.

YAYIN YASAĞI

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Başbakanlığın yazısıyla, Elazığ Emniyet Müdürlüğü’ne bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıya ilişkin geçici yayın yasağı getirildiğini duyurdu.

YARALILAR İÇİN KAN ANONSU YAPILDI 

Hastanelere kaldırılan yaralılar için camiler de dahil olmak üzere kan anonsları yapıldı. Patlama sonrası, Fırat Üniversitesi Hastanesi’ne 25’i aşkın yaralının getirildiği bildirildi. Elazığ Devlet Hastanesi’ne kaldırılan yaralılarla beraber, saldırıda 100’den fazla kişinin yaralandığı öğrenildi.

GÖRGÜ TANIĞI: YANLIŞ BİLGİ VERİYORLAR ÖLÜ ÇOK 

CNN Türk yayınına bağlanan Mustafa Çelik isimli görgü tanığı, Elazığ’da 4 gündür bombalı araç istihbaratı olduğunu ve arandığını söyledi. Çelik, saldırıda çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiğini belirterek “Yanlış bilgi veriyorlar ölü çok” dedi.

DHA ELAZIĞ MUHABİRİ: ORTALIK SAVAŞ ALANI GİBİ

Büyük bir patlama sesi duyuldu. Emniyet Müdürlüğü’ne yapılan anonslarda çok sayıda sağlık görevlisi istendi, bütün ambulanslar Emniyet Müdürlüğü’ne yönlendirildi. Çok sayıda yaralı ambulanslarla hastanelere sevk ediliyor. Bina harap olmuş durumda, ortalık savaş alanı gibi. Bütün araçlar tahrip olmuş vaziyette.

YEREL GAZETECİ: HERKES YERE YUVARLANDI

Görgü şahidi yerel gazeteci Erol Kara, “Çocuğumu kursa bıraktım iki yüz metre mesafedeyken Emniyet Müdürlüğü’ne patlama oldu. Çok büyük patlamaydı herkes yere yuvarlandı. Şu an emniyetin yanındayım binada çok büyük hasar var. Yaralı çok fazla, ambulanslar taşıyorlar. Yaşamını yitirenlerin de olduğunu sanıyorum” diye konuştu.

DHA MUHABİRİ: DEPREM OLMUŞ GİBİ

DHA muhabiri Şah İsmail Gezici, CNN Türk canlı yayınında “Patlama sesi şehrin birçok noktasından duyuldu. Siyah dumanların yükseldiğini gördük. Çok sayıda yaralı var. Bina harap olmuş durumda, deprem olmuş gibi. Ortalık savaş alanı gibi” dedi.

“ÖNCEKİ PATLAMALARA BENZEMİYOR”

Elazığ’da bulunan gazeteci Rıdvan Kaya ise NTV yayınına bağlanarak şunları söyledi:

“İlk önce gidenlerden birisiyim. Emniyet’le bizim aramızda yaklaşık 1 km var. O hali görünce dizlerimizin bağı kırıldı. Emniye Müdürlüğü’nün bir bölümü kullanılamaz haldeydi, sokakta olan araçların tamamı paramparça, bir kısmı yanıyordu. Çok değişik ve korkunç bir patlamaydı. Evlerde deprem etkisi yaptı. Aşağı yukarı 2 km’den itibaren dükkanların camları kırılmış durumda. Önceki patlamalara hiç benzemiyor.”

ELAZIĞ BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI: BOMBALI ARAÇ 

Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Varol, HABERTÜRK TV’ye yaptığı açıklamada, “Ölü ve yaralı konusunda bir bilgi yok. Bombalı aracın patlamasıyla emniyet müdürlüğü önünde bekleyen araçlar yanmış. Bombanın şiddetiyle belediyeye atıldı zannettik, arada 5 kilometre mesafe var. Patlama emniyet müdürlüğünün bahçesinde meydana geldi” dedi.

HÜKÜMETTEN İLK AÇIKLAMA 

Anadolu Ajansı Editör Masası’na konuk olan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık saldırıyla ilgili şunları söyledi: ”PKK’nın ne kadar kanlı bir örgüt olduğunu gerektiğinde kendi adına mücadele ettiğini iddia ettiği sözde insanları bile öldürürken gözünü kırpmadığını 23 Temmuz’dan sonraki süreçte bir kez daha gördük. PKK, bölge halkının dertleriyle değil, küresel güçlerin istekleriyle hareket ediyor. En azından TSK’nın içerisine sızmış hainleri kendi içerisinden çok büyük oranda temizlemiştir ve PKK’nın içeriden destek alma ihtimali ortadan kalkmıştır. Bundan sonrasını PKK düşünsün, PKK’nın yöneticileri düşünsün.

 

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku