Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Elazığ’da yarı yıl tatili uzatıldı

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Elazığ’da yarı yıl tatili uzatıldı
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Son dakika haberi! 

Zelzele nedeniyle Elazığ’nın tamamında Malatya’nın ise 4 kazasında yarı yıl tatili uzatıldı…

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Açıklama İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan geldi. Soylu, zelzele çalışmalarına ait son malumatları vermek üzere Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca ve Muhit ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’la birlikte kameralar önüne geçti.

Soylu, “Elazığ’ın tamamında, Malatya’nın Doğanyol, Pütürge, Kale ve Battalgazi kazalarında mektepler 10 Şubat’ta açılacak” dedi. Açıklamaya nazaran Elazığ’daki Fırat Üniversitesi ise 17 Şubat’ta açılacak.

Zelzelede hasar gören 10 mektebin da yıkılmasına karar verildiğini söyleyen Soylu, şunları söyledi:

“Depremin olduğu dakikadan bu dakikaya kadar Elazığ’da ve Malatya’da huzuru bozan, kamu sistemini zorlayan hiçbir asayiş hadisesinin olmadığını büyük bir memnuniyetle iletmek isterim. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla sarsıntı nahiyesine 44 milyon lira kaynak aktarıldı.”

64 YARALI HASTANEDE

Sıhhat Bakanı Koca da sarsıntı sonrası hastanelere başvuran 1607 şahıstan 1543’ünün taburcu edildiğini söyledi. 7’si ağır bakım olmak üzere 64 yaralının hastanelerdeki tedavisinin devam ettiğini kaydeden Koca, şöyle devam etti:

“Taburcu ettiğimiz hastalara sıhhat hizmeti vermeye devam ediyoruz. Afetzedeler açısından ruhsal destek değerli. Kaygı ve dertle karşılaşıyoruz. Şebeke suyunun kullanılabilir olup olmadığını belirlemek üzere inceleme yapıldı. Tasarrufa müsait olduğu belirlendi.” 

ACİL YIKILMASI GEREKEN BİNA SAYISI 138 

Akabinde kelamı Bakan Kurum aldı. “Devletimizin bütün üniteleriyle burada yan aldık. Vatandaşlarımızın yaralarını sarmaya çaba gösteriyoruz” diyen Kurum, hasar tespit çalışmalarına ait şu malumatları verdi:

“Elazığ’da 58 yıkık binamız var. 568 ağır hasarlı, 531 de orta hasarlı binamız var. Acil yıkılması gereken 118 bina var. Malatya’da 430 yıkık, 4 bin 125 ağır hasarlı, 20 tanede acil yıkılması gereken binamız mevcut.”

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap