TÜRKİYE

Elazığ’daki Ulu Cami’nin minaresi 864 yıldır sarsıntılara meydan okuyor


TÜRKİYE

Harput’ta yüzyıllara meydan okuyan Ulu Cami, 1156 yılında Artuklu beyefendilerinden Kara Arslan tarafından inşa edildi. Kesme taştan yapılan …Harput’ta yüzyıllara meydan okuyan Ulu Cami, 1156 yılında Artuklu beyefendilerinden Kara Arslan tarafından inşa edildi. Kesme taştan yapılan caminin Selçuklu motifleriyle bezeli minaresi de prizmal bir düstur üzerine taş örgüyle yapıldı. Çeşitli efsanelere de mevzu olan minare şarka hakikat 7 aşamalık eğik durmasıyla ünlendi. 

Hürriyet gazetesinden Musa Kesler’in haberine nazaran, minare son Elazığ sarsıntısından sonra Vakıflar Ortam Müdüriyeti tarafından incelemeye alındı ve zarar görmediği belirlendi. Fakat beklenen sarsıntılara ve sair doğal tesirlere karşı gerekli önlemlerin belirlenmesi için ‘bilim heyeti’ oluşturulmasına karar verildi. 

Fırat Üniversitesi Şık Sanatlar Fakültesi’nden Prof. Dr. İsmail Aytaç “Minareyi sabitlemek de olduğu üzere bırakmak da riskli. Ulu Cami’nin minaresi 3.5 kademe eğimli Pisa kulesi de dahil yerkürede ayaktaki en eğik kule tipi yapı olarak kabul ediliyor” dedi.

3.5 aşama eğimli Pisa Kulesi