Elektrikli scooterlar tehlike saçmaya başladı

0

[ad_1]

İstanbul’da elektrikli scooter kullananlar kurallara uymuyor. Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı “Elektrikli, havaya, kirliliğe karşı emisyon açısından son aşama avantajlı. Fakat bunun da güvenli olması için kurallarına ve yönetmeliğine uymamız lazım” dedi.

Türkiye’ye geçtiğimiz yıllarda gelen ve oldukça popüler olan elektrikli scooterlat tehlikeli hale gelmeye başladı. Vatandaşlar kısa mesafe için kullanımın yanı sıra eğlence amacı ile kullandığı scooterlarda kurallara dikkat etmiyor. Bilinçsiz bir halde binilen elektrikli scooterlardan düşenlerin yannı sıra arabaların önüne atlayanlar da oluyor.

Elektrikli scooterler İstanbul’da yoğun bir halde kullanılıyor. Son dönemde kentin bazı bölgelerinde kullanılan scooterların yoğunluğu dikkat çekerken, kurallara uymayarak tek kişilik araca iki kişinin binmesiyle tehlikeye davetiye çıkarıyor. Resmi Gazete’de yer edinen yönetmelikteki kurallar bazen göz ardı ediliyor. Tek kişilik scootera binen iki kişinin düşme tehlikesi yaşamış olduğu anlamış olur kameralara yansıdı.

“KURALLARA HARFİYEN UYARSAK TRAFİK KAZASI RİSKİMİZ AZALIR”

İstanbul Tecim Üniversitesi Ulaştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, scooter kazalarının önlenmesi için uyarılarda bulunmuş oldu. Elektrikli scooter yönetmeliğinin öneminden söz eden Ilıcalı, “Bilhassa büyük şehirlerdeki ulaşım için oldukca mühim. Hele bu pandemi sürecinde toplumsal mesafe endişesiyle, toplu ulaşımdan bayağı bir kaçış yolu oldu. Scooter benzer biçimde ulaşım araçlarıyla bireysel yolculuklar oldukca ergonomik bir halde yapıyor. Elektrikli, havaya, kirliliğe karşı emisyon açısından son aşama avantajlı. Fakat bunun da güvenli olması için kurallarına ve yönetmeliğine uymamız lazım.

Geçen senenin sonunda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde oldukca iyi bir şeye imza attık. Elektrikli scooterların da içinde bulunmuş olduğu bir yasa 2020 yılının son ayında çıktı. Ulaştırma Bakanlığı bunun yönetmeliğini hazırladı. 14 Nisan’da da Resmi Gazete’de yayınlanarak bu scooterların ne şekilde kullanılacağına dair 30 maddeden oluşan bir yönetmelik yürürlüğe girdi. Bu yönetmelikte scooterların hangi yolda kullanılacağı, kullanan kişilere, bu işletmeyi meydana getiren kişilere, kamu kuruluşlarına burada mesuliyet veriyor.

Bunun için hususi yollar yapılması, bu ulaşım aracının 50 kilometre saatin üstünde olan yollarda kullanılmaması, ikinci bir yolcuyu almaması, iki eliyle tutması, eşya taşımaması sadece sırt çantası hariç. Bu işin işletmesini yapanlarda aranan şartlar bu tarz şeyleri oldukca güzel bir halde tanım etmiş. Burada belirlenen tüm kurallara harfiyen uyarsak trafik kazası riskimiz azalır. Trafik güvenliğimiz artar. Fakat uymadığımız anda bu şekilde kazalar oluyor. ” dedi.

“SCOOTER SÜRÜCÜLERİNE EĞİTİM VERİLMESİ LAZIM”

Scooter sürücülerine eğitim verilmesi icap ettiğini belirten Ilıcalı, “Scooterdaki kazaların en büyük dezavantajı araçta kaporta, insan vücudu. Direkt temas halinde. Dolayısıyla şiddetli kazaların negatif tesiri oldukça yüksek. Bu açıdan hem scooter kullanıcılarının hem vasıta sürücülerinin birbirine karşı saygılı olması lazım. Elektrikli scooter kullananlara muhakkak bir eğitim verilmesi lazım. Hem sürüş tekniği açısından hem kurallara harfiyen uymalarında bir farkındalık oluşturması açısından eğitim mühim.” şeklinde konuştu.

“İKİ KİŞİ BİNMEK RİSKLİ”

Aynı scooterı kullanan iki şahıs, “Biz kullanıyorduk haberimiz yok, bilgilenmiş olduk. Scooter bulamadık etrafta bulmak zor oluyor kimi zaman rezerve ediliyor ya da bazı bölgelerde yeterince olmuyor. Rezerve edip almıyorlar. Bir scootera bakıyorum işlem yapılamıyor, diğerine bakıyorum şarjı yok o yüzden bazı sıkıntılar oluyor. Şimdi doğru konuşmak lazım iki şahıs binmek riskli bir şey. Fakat arkadaşıma güvendiğim için, iyi süreceğini düşündüğüm için bunu yapıyorum. Fakat etrafta oldukca dikkatsizce sürenler var. Ben de otomobil sürüyücüsüyüm bu şekilde yoldan gidip yolu tıkayanlara oldukca sinirleniyorum yeri geldiği süre. Fakat güzel sürüldüğünde, kimse tehlikeye atılmadığı sürece bana dokunmayan yılan bin yaşasın derler ya o şekilde” diye konuştu.

 “İSTANBUL ŞU AN DA SCOOTERA ALIŞIK DEĞİL”

Yaya geçidinde scooter kullanmanın yasak bulunduğunu bilmediğini ifade eden Tibet Abacı (21) ise şunları söylemiş oldu:

“Elektrikli scooter kazaları artmış olabilir. Şu sebeple İstanbul şu anda scootera alışık değil ve otomobiller dikkat etmiyor olabilir. Örnek olarak ben devamlı scooter kullanıyorum fakat yaya geçidinden geçmemem icap ettiğini bilmiyordum. Bu ve bunun benzer biçimde şeyler kazaları artırmış olabilir fakat seviyoruz.”

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku