Emeklilere yüzde 4,23 zam! Ocak ayı alacakları için detayları gelmeye başladı

TÜİK ilk 3 aylık enflasyon rakamlarını açıklamasının ardından emekliler gözünü ocak ayında yapılacak zamma çevirdi. Enflasyon rakamına göre belirlenen zam oranında ilk üç aya bakıldığın 4,23 zam yapılacağı ön görüldü.

0

Emekli maaşlarına yapılan zamda 6 aylık enflasyon rakamları dikkate alınıyor. 2021 senesinin ikinci zammının açıklanmasının ardından, gözler yeni senede yapılacak zamma çevrildi. TÜİK temmuz, ağustos ve eylül ayı enflasyon rakamlarını açıklayınca, ocak ayında yapılacak zamların da ne olacağı aşağı yukarı belli oldu. Şu anda enflasyon 4,23 oranında çıktığından zam oranı da bu biçimde olacak. Geriye kalan 3 ay ise net zammı gösterecek.

EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI 1695 TL

 

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından temmuz, ağustos ve eylül ayının enflasyon rakamları açıklandı. Açıklanan rakam göre kamu personeli ve kamu personeli emeklilerinin enflasyon farkı alacağı gözlenirken, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zammının yüzde 4,23 olacağını ortaya koydu. Buna göre ocak ayında yapılacak zam için 3 aylık enflasyon rakamlarına bakıldığında en düşük emekli aylığı 1695 TL’den hesaplandı.

EMEKLİLER İÇİN YENİ YIL ZAMLA BAŞLAYACAK

 

TÜİK’in açıkladığı rakama göre Tüketici Fiyat Endeksi yüzde 1,25 arttı. Bu rakama göre üç aylık enflasyon yüzde 4.23 çıktı. Bu da emeklilerin yüzde 4.23 oranında zam alacağı manasına geliyor. Ekim, kasım ve aralık aylarında açıklanacak enflasyon rakamına göre bu zam oranı ya artacak veya azalacak. Merkez Bankası tahminine göre 6 aylık enflasyon yüzde 5.21 olacak.

2000’DEN ÖNCE EMEKLİ OLANLARIN MAAŞI 2735 TL’YE YÜKSELECEK

 

Hesaplamalar gerçekleştirilirken enflasyon rakamları dikkate alındığı gibi, vatandaşı hangi senede emekli olduğu da önemli. Temmuz, ağustos ve eylül ayı enflasyon rakamlarına göre yüzde 4.23’lük bir artış olacak. Buna göre esnafın maaşı 2 000 449 TL’ye yükselirken, çiftçilerin maaşı 1946 TL’ye çıkacak.

2000’den önce emekli olan SSK’lılar 2735 TL almaları beklenirken, 2000’den sonra emekli SSK’lıların maaşlarının 1626 TL’den 1695 TL’ye çıkması bekleniyor. Net rakamlar ise ekim-kasım ve aralık ayları enflasyon rakamlarının açıklanmasından sonra belli olacak. Zamlar ocak ayında hükümet tarafından açıklanacak.

80%
Awesome
  • Design
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku